המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 19.4.2009
19/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 19.4.2009

 

בתקציר: סעודיה: פסיקה אוסרת על פתיחת מכוני כושר לנשים * עיראק: גורמים פוליטיים מואשמים בסיוע לטרור * חמאס: ברשותנו נשק משופר * דיווח: יחסי ארה"ב-סוריה מתחממים * מצרים: דרישה לשלול את רישיונו של ערוץ "אל-מנאר" * ארבקאן: היהודים שולטים בכלכלה העולמית * עורך כיהאן: ועידת דרבן 2 - מלכודת

 

מצרים: דרישה לשלול את רישיונו של ערוץ "אל-מנאר"

בעקבות חשיפת חוליית חזבאללה במצרים, הוגשה לבית המשפט המצרי עתירה התובעת להפסיק את שידורי רשת הטלוויזיה "אל-מנאר" של חזבאללה ולשלול את רישיונה לשדר במסגרת הלוויין המצרי "ניילסאט". בעתירה נאמר כי "ערוץ אל-מנאר השיעי, שופרו של חזבאללה, החל לאחרונה לשדר ידיעות כוזבות אודות מצרים ולתארה כסוכנת של ארה"ב וכמי שדואגת לאינטרסים יהודיים ופועלת להגשמת האג'נדה הציונית..."

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.4.09     

 

בחירות פנימיות בחמאס

מקורות בחמאס דיווחו על סיום שני שלבים בבחירות הפנימיות בתנועה, המתקיימות אחת לארבע שנים, בהם נבחרו מועצת שורא מורחבת ומועצת שורא מצומצמת. בשלב השלישי, שיתקיים בעוד כחודש, ייבחרו חברי הלשכה המדינית והלשכה המנהלית של התנועה. המקורות צופים כי ח'אלד משעל ייבחר שוב כראש הלשכה המדינית וכי נציג חמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן, יצורף ללשכה המדינית ומחמד נזאל יאבד את חברותו בה.

אל-חיאת (לונדון), 19.4.09 

 

חמאס: כיום ברשותנו נשק טוב יותר

בכיר החמאס, מחמוד אל-זהאר, אמר כי לתנועתו יש היום נשק טוב מזה שהיה ברשותה ערב המלחמה בעזה.

 www.palestine-info.info  18.4.09

 

שיח' סעודי בכיר: אין לפתוח מכוני כושר לנשים

איש הדת הסעודי, עבד אל-רחמן אל-בראכ, פרסם פסק הלכה האוסר לפתוח מכוני כושר לנשים, בטענה שהדבר יגביר את הופעתן של נשים ברחבי המדינה ויעודד תחרויות ספורט שהן בזבוז כספי ציבור.

www.aafaq.org, 19.4.09

 

אנשי דת סעודים: לפטר את סגנית שר החינוך 

עשרות אנשי דת דרשו במהלך פגישה עם השיח' הסעודי עבד אל-רחמן אל-בראכ, לפטר את סגנית שר החינוך לענייני בנות, נורה אל-פאיז. אנשי הדת הסתמכו בדרישתם על פתוא שפורסמה בעבר מטעם אגודת חכמי הדת הבכירים - המוסד הדתי הרשמי במדינה - האוסרת מינוי נשים למשרות בכירות.

אל-ויאאם (סעודיה), 16.4.09

 

השעון העיראקי

אל-ראי (ירדן), 18.4.09/ ח'לדון ע'ראיבה

 

סעודיה: איום ברצח על מנהל מועדון תרבות

אלמונים איימו לרצוח את מנהל מועדון התרבות בעיר אל-ג'וף, בעקבות ערב שירה שנערך במועדון בו נשים הקריאו מיצירתן לשמע גברים שנכחו במקום.

אל-וטן (סעודיה), 19.4.09

 

מטיף סעודי: קיללתי ליברלים וירקתי עליהם

המטיף הסעודי סלימאן אל-דויש, אמר לערוץ הלוויין "דליל", כי בפגישתו עם העיתונאי הליברל עבד אל-רחמן אל-ראשד, הוא סרב ללחוץ את ידו וקילל אותו, ובפגישה עם הליברל הסעודי תורכי אל-חמד הוא ירק בפניו.

קצ'איה (סעודיה) qh-sa.net, 18.4.09

 

עיראק: "גורמים פוליטיים" מואשמים בסיוע לטרור

ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, קרא למדינות השכנות -  מבלי לנקוב בשמן -  להפסיק לפגוע בעיראק,  כדי לא לאלצה להגן על עצמה; מפקדת המבצעים של בגדאד האשימה "גורמים פוליטיים" בסיוע לקבוצות טרור, במטרה לזעזע את היציבות בעיראק ולהשפיע על לוח הזמנים של נסיגת הכוחות הזרים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.4.09; אל-צבאח (עיראק), 18.4.09

 

דיווח: יחסי ארה"ב-סוריה מתחממים

היומון אל-ח'ליג' דיווח מפי מקורות אמריקאים על שיפור משמעותי ביחסי ארה"ב-סוריה בתקופה האחרונה וכי בקרוב יערכו ביקורים רשמיים הדדיים בדרג גבוה. היומון גם מסר כי בקרוב צפוי ביקור בסוריה של ג'ורג' מיטשל, שליח הנשיא אובמה למזה"ת.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 19.4.09

 

ארבקאן באיראן: היהודים שולטים באו"ם ובכלכלה העולמית

ראש ממשלת תורכיה לשעבר, נג'מת אל-דין ארבקאן, אמר בנאום בפני סטודנטים לתיאולוגיה בסמינר קום, באיראן, כי למרות שמספר היהודים בעולם עומד על 30 מליון בלבד, הם שולטים באו"ם ובארגונים כגון קרן המטבע הבינ"ל, אונסק"ו ויוניצ"ף. לדבריו, שולטים הציונים בעיתונות ובכלכלה העולמיים והם מצליחים להשתלט על כל פעילות מסחרית של המוסלמים. ארבקאן שאל: האם אנו צריכים לחכות עד שהם יכבשו את כל המדינות האסלאמיות? בנאום (19.4) בכנס במשרד החוץ האיראני, אמר ארבקאן, כי ישראל היא תנין שלסתו העליונה היא ארה"ב, התחתונה האיחוד האירופי וגופו הוא מנהיגי ואמצעי תקשורת של כמה מדינות "מוסלמיות לכאורה". ארבקאן קרא להקים או"ם ונאט"ו אסלאמיים.

אירנא (איראן), 19.4.09;  www.irinn.ir (איראן), 17.4.09

 

 איראן תארח ועידה שתדון בהעמדת בכירים ישראלים לדין

איראן הודיעה כי ב-21.4.09 תארח ועידה בינ"ל בהשתתפות התובעים הכלליים של המדינות האסלאמיות  כדי לדון בדרכים להעמיד לדין את ראשי המשטר הישראלי בשל "פשעי המלחמה" ו"הטבח" בעזה.

מהר (איראן), 13.4.09

 

ארה"ב: "קיצוץ" הגרעין האיראני והצ' קוריאני ו"טיפוח" הגרעין הישראלי

 

אל-ג'רידה (כווית), 18.4.09/ מחמד אל-עדואני

 

איראן: טכנולוגיה גרעינית לכל - גרעין צבאי לאף אחד

שה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, אמר כי החידושים בחבילת ההצעות שתציג איראן למערב יתמקדו בסוגיות כלכליות ובגישות חדשות לפתרון בעיות האזור והעולם. לדבריו סיסמת החבילה היא: 'טכנולוגיה גרעינית לכל, גרעין צבאי לאף אחד'. פרויז דאודי, סגנו של הנשיא אחמדי-נז'אד, העריך בביקורו בסין כי ארה"ב משלימה עם איראן גרעינית, לאחר שזו סיימה את תהליך ההתגרענות שלה, וכעת איראן ראויה לדון יחד עם מדינות ה-5+1 בסוגיות הבינ"ל החשובות.

ח'וראסאן (איראן), 19.4.09

 

מפקד צבא איראן: ישראל - איום על האנושות

בנאום לרגל יום הצבא באיראן (18.4.09) אמר מפקד צבא איראן, עטאללה צאלחי, כי עוצמתה של איראן משתקת את אויביה, המגיבים באיומים בלבד. הוא טען כי ישראל היא איום גדול על אומות המוסלמים ועל האנושות וכי לאויבי איראן יש מידע אודות הציוד הצבאי של איראן אך לא על הטכנולוגיות החדשות של צבאה.  זרוע היבשה של צבא איראן הודיעה כי בשלושים השנים האחרונות ייצרה איראן יותר מ-400 מסוקי קרב וכן טנקים, נגמ"שים ותותחים. אתר האינטרנט האיראני אינדה ניוז דיווח כי ביטול המפגן האווירי שנועד להיערך ביום הצבא עורר שמועות לפיהן הביטול נבע מאיום חיצוני להפיל את המטוסים.

פארס, אינדה (איראן), 18.4.09; אירנא (איראן), 17.4.09; איסנא (איראן), 15.4.09

המקור לתמונה: אירנא (איראן), 18.4.09

 

התפתחויות בבית הדין הבינ"ל לרצח אל-חרירי

השר הלבנוני לשעבר הידוע בקרבתו לסוריה, מישל סמאחה, הודיע (17.4.09) כי העד המרכזי בפרשת רצח אל-חרירי, האזרח הסורי מחמד זוהיר אל-צדיק, שהאשים בעבר את המשטר הסורי ברצח, נעצר (16.4.09) באחת ממדינות ערב בצו של האינטרפול ולפי בקשתה של סוריה. היומון הלבנוני אל-ספיר דיווח כי אל-צדיק נעצר במדינת אל-שארקה, החברה באיחוד האמירויות; בהודעה שפורסמה מטעם ביה"ד הבינ"ל  לרצח רפיק אל-חרירי, נמסר כי רשם ביה"ד, רובין וינסנט, התפטר מתפקידו ממניעים אישיים.

אל-ספיר, אל-אח'באר (לבנון), 18.4.09, אל-שרק אל-אוסט (לונדון) 19.4.09

 

עורך כיהאן: ועידת דרבן 2 - מלכודת לאחמדי-נז'אד

עורך היומון השמרני האיראני כיהאן, חוסין שריעתמדארי, הזהיר את הנשיא אחמדי-נז'אד מפני ה"מלכודת המסוכנת" שטומנות ארה"ב, אירופה וישראל לאיראן בוועידת דרבן השנייה בז'נבה (.0920-24.4). לטענתו, תכלול הצהרת הסיכום של הוועידה, גינוי להתנגדות הפלסטינית בשל "בגידת" כמה מדינות ערביות בעניין הפלסטיני וכן הכרה רשמית בשואה, במטרה לנקום בו על דברי הכחשת השואה שלו.

כיהאן, (איראן) 19.4.09

 

שגריר סודאן בארה"ב: נורמליזציה עם ארה"ב - רק עניין של זמן

אכיג' קוג', שגריר סודאן בארה"ב, אמר כי הוא אופטימי באשר לנרמול יחסי ארצו עם ארה"ב, ושהדבר הוא רק עניין של זמן. לדבריו, ביקור הסנטור ג'ון קרי בסודאן בשבוע שעבר, נועד להכין את הקרקע להסרת הסנקציות האמריקאיות על סודאן ולהסרתה מרשימת המדינות התומכות בטרור כצעד לקראת הנרמול. קוג' הוסיף ששליח אובמה לסודאן, סקוט גריישון, הציג דו"ח חיובי על סודאן ועל אפשרות שיתוף הפעולה עמה.

אל-צחאפה (סודאן), 19.4.09