המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 13.4.2009
13/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 13.4.2009

 

בתקציר: יומונים באיראן: מדיניות הגרעין שלנו כופפה את וושינגטון * איגרת משרי חוץ ערביים לאובמה על פתרון שתי המדינות * סעודיה: קריאה להגבלת סמכויות משטרת הדת *  קהיר נערכת לארח דיאלוג פנים-סודאני * תנועה עיראקית חדשה נגד ההתערבות האיראנית * משה"מ באיראן מזהירים מפני הפיכת קטיפה

 

איגרת משרי חוץ ערביים לאובמה על פתרון שתי המדינות

שרי החוץ של סעודיה, מצרים, קטר, לבנון, רש"פ, ירדן ומזכ"ל הליע"ר עמר מוסא, שנפגשו בירדן (11.4.09), כתבו אגרת לנשיא ארה"ב אובמה, הדנה בפתרון שתי המדינות, אותה ימסור לו מלך ירדן, עבדאללה, בביקורו בוושינגטון בשבוע  הבא. שה"ח הירדני, נאצר ג'ודה, ציין כי הפגישה היא השלמה לפגישות שהיו בפסגת דוחה וכי שרי החוץ דנו בדרך להשגת שלום על בסיס עמדה ערבית מאוחדת. יצוין כי שה"ח הסורי נעדר מהפגישה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-וטן (סעודיה)  12.4.09

 

אתר איראני: בשלה השעה לשיבת ארבקן לפוליטיקה התורכית

אתר האינטרנט האיראני עסר-י איראן, טען כי ביקורו הנוכחי באיראן של ר"מ תורכיה לשעבר (1996-7), נג'מטין ארבקן, הוא צעד בכיוון הנכון במסגרת חזרתו לזירה הפוליטית בתורכיה שבה, בגלל השינויים במבנה הכוח [עליית האסלאמיסטים], איש אינו יכול עוד להעמידו לדין בגין קרבתו לאיראן ולמדינות האסלאמיות. יצוין כי ארבקן האסלאמיסט אולץ ע"י הצבא להתפטר מתפקידו לאחר שהדגיש את צביונה האסלאמי של המדינה.

עסר-י איראן (איראן), 11.4.09

 

משה"מ באיראן: הולנד מעורבת בקשר נגד המשטר
משמרות המהפכה של איראן האשימו את שלטונות הולנד, בריטניה וארה"ב בקשירת קשר לביצוע הפיכת קטיפה באיראן באמצעות מימון וסיוע לגורמי אופוזיציה איראנית באמצעות האינטרנט. בנוסף, הודיעו משמרות המהפכה כי עצרו תשעה חברי רשת אינטרנט שנתמכה בידי שירותי ביון זרים.

אירנא, איראן (איראן), 11.4.09

 

יומונים באיראן: מדיניות הגרעין האיראנית כופפה את וושינגטון

היומונים השמרנים האיראנים כיהאן ורסאלת טענו כי ארה"ב מכירה באיראן כב"מעצמת על אזורית". לטענת רסאלת, מדיניות הגרעין של איראן אילצה את וושינגטון לוותר על עמדתה שאיראן תקפיא את העשרת האורניום, ואילצה אותה להיכנס כשחקן פעיל במו"מ עם איראן. כיהאן טען כי וושינגטון היא זו שצריכה את איראן לצורך יישוב סכסוכים באזור, ולא איראן את ארה"ב.

כיהאן, (איראן), 12.4.09; רסאלת (איראן), 11.4.09

 

הדיאלוג הפלסטיני

פלסטין (רש"פ); אל-שרק (קטר), 11.4.09/ עלאא' אל-לקטה 

 

חברי שורא סעודים: להגביל סמכויות משטרת הדת

חברים במועצת השורא בסעודיה האשימו את עובדי משטרת הדת בחדירה לחירויות הפרט, ודרשו לארגן מחדש את מנגנון משטרת הדת ולצמצם את סמכויות עובדיו.

אל-חיאת (לונדון), 13.4.09

 

תנועה עיראקית חדשה למניעת ההתערבות האיראנית

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח על הקמת תנועה עיראקית חדשה בשם "שחרור הדרום", שמטרתה, לפי גילוי דעת שפרסמה, לשחרר את דרום המדינה "מכוחות הכיבוש." בגילוי הדעת נאמר כי עיראק סובלת מכיבוש אמריקאי, בריטי ודני, אולם המסוכן מכולם הוא הכיבוש האיראני. מזכ"ל התנועה, עוצ' אל-עבדאן, אמר כי הפעולה הראשונה של התנועה תהיה להגיש תביעה נגד קונסול איראן בבצרה בשל התערבותו הגלויה בענייני המחוז וארגון הפגנות באזור הגבול בין עיראק לאיראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.4.09

 

דיס-אינפורמציה איראנית: תכנית מצרית-סעודית-ישראלית לחיסול נאסרללה

האתר האיראני שיעה און ליין, טען מפי "מקור מצרי יודע דבר", כי בעקבות נאומו של נאסרללה (10.4.09), החליטו שירותי המודיעין של מצרים, סעודיה וישראל להתנקש בחייו, כדי למנוע את הרחבת השפעת 'ההתנגדות'. לדברי "המקור המצרי", שלושה אנשי מודיעין מצרי הגיעו (12.4.09) לישראל כדי לדון בתוכנית ההתנקשות וסוכם כי הנסיך הסעודי, בנדר בן סולטאן, שלו יחסים טובים עם האמריקאים והציונים, יקשר בין הסעודים והישראלים.

שיעה און ליין (איראן), 13.4.09

 

סעודיה: התחדשו העימותים בין הסונים לשיעים

לאחר הפסקה של חודשיים, התחדשו העימותים בין סונים לשיעים בעיר אל-מדינה שבסעודיה. הרקע לעימותים: מחאת השיעים נגד המגבלות שמטילה עליהם משטרת הדת הסעודית. עפ"י הדיווח, למעלה ממאתיים תושבים סונים תקפו אזרחים שיעים והסיתו לבצע ג'יהאד נגדם.

אל-חיאת (לונדון), 13.4.09 

 

קהיר נערכת לארח דיאלוג פנים-סודאני

מקורות מצריים וסודאניים מסרו כי ישנה היערכות ראשונית לארח בקהיר דיאלוג לאומי סודאני לפתרון משבר דארפור, בדומה לדיאלוג הפנים פלסטיני. המקורות הוסיפו כי נעשים מאמצים אינטנסיביים לשכנע כמה שיותר פלגים סודאניים להשתתף בדיאלוג וכן מדינות שכנות, כמו צ'אד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.4.09

 

אמריקה מתעלמת מהפרובוקציות האיראניות

אל-ג'רידה (כווית), 11.4.09/ עבד אל-קאדר איוב