המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 8.4.2009
8/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 8.4.2009

 

בתקציר: אסד: ההתנגדות – אמצעי להשגת שלום צודק * מכון מחקר איראני: לחקות את צ' קוריאה * סעודיה: שלושה מיליון אזרחים מתחת לקו העוני *  מצרים: נעצרו חשודים בהשתייכות לחזבאללה * חמאס: אנו נקבע מי יהיה רה"מ הפלסטיני * סגנו של סדאם: יחסים עם ארה"ב לאחר הסתלקותה מעיראק

 

איראן: מוכנים להמשיך בשיקום לבנון

בפגישתו עם ראש ממשלת לבנון סניורה, הביע שגריר איראן בלבנון, מחמד רזא שיבאני, את נכונות ארצו להמשיך את הפעולות לשיקום לבנון. לדבריו, מאז 2006 השלימה איראן כ-400 פרויקטים בתחומי אקדמיה, דת ורפואה ובתחומי התשתית.

אירנא (איראן), 5.4.09  

 

אסד: נתמוך בהתנגדות כדי להשיג שלום צודק

בישיבה של החזית הלאומית הפרוגרסיבית בסוריה (7.4.09) שב ואמר הנשיא בשאר אל-אסד כי סוריה תומכת בהתנגדות כדרך להשיג שלום צודק וכולל ובמסגרת מחויבותה לקו הלאומי והפאן ערבי ולזכויות הערביות. לדבריו, יש להמשיך ולחזק את מרכיבי העמידה האיתנה של סוריה, במיוחד נוכח המשבר הכלכלי.

אל-וטן (סוריה), 8.4.09  

 

מכון מחקר איראני: לאמץ את המודל הצפון קוריאני

מכון המחקר האיראני, איראן דיפלומסי, קרא ללמוד היטב את תגובתה של ארה"ב לשיגור הטיל הצפון קוריאני וטען כי ניתן להכיל את המודל הצפון קוריאני על המזה"ת. היומון השמרני רסאלת, טען כי ארה"ב חלשה ולא תוכל לכפות את עמדתה על צפון קוריאה הנהנית מתמיכתן של רוסיה וסין. לדברי היומון, ארה"ב ניצבת בפני דילמה קשה: אם תאמץ את עמדתו הנוקשה של בוש – תיפגע תדמיתו הפייסנית של אובמה; אם תוותר לצפון קוריאה, יתחזק מעמדה של זו בדרום מזרח אסיה.

איראן דיפלומסי, רסאלת (איראן), 6.4.09

 

סעודיה: דובר משטרת הדת הודח מתפקידו

מנכ"ל משטרת הדת הסעודית, השיח' עבד אל-עזיז אל-חמין, מינה את עבד אל-מוחסן אל-קפארי למנהל החדש של יחסי הציבור וההסברה במשטרת הדת, במקום אחמד בן מחמד אל-ג'רדאן, שהודח מתפקידו לאחר שהעליב בעיתונות אזרח סעודי ואשתו.

אל-וטן (סעודיה), 7.4.09

 

דיווח: שלושה מיליון סעודיים מתחת לקו העוני

דו"ח שנתי של המשרד הסעודי לעניינים חברתיים מגלה כי שלושה מיליון מתושבי המדינה חיים מתחת לקו העוני.

www.islamicnews.net, 7.4.09

 

 אובמה בתורכיה שולח מסר של רצון טוב למוסלמים

 

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 7.4.09/ עבדאללה מחרקי

 

סעודיה: נתפסה חוליית אל-קאעדה

בסעודיה נמסר (7.4.09) על מעצר חוליית טרור של אל-קאעדה. דובר משרד הפנים מסר ש-11 הסעודים, חברי החוליה, תכננו להתנקש באנשי כוחות הביטחון ולהבריח לתוך המדינה פעילי טרור מתימן, תוך מימון פעילות הטרור באמצעות שוד מזוין ופיגועי מיקוח. דווח כי חברי החוליה, שהתמקמו במערות בגבול סעודיה-תימן, קיימו קשרים עם תאי הארגון מחוץ לסעודיה. יצוין כי העצורים אינם נמנים על רשימת 85 המבוקשים שפרסם לאחרונה משה"פ הסעודי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.4.09

 

מצרים: נעצרו חשודים בהשתייכות לחזבאללה

כוחות הביטחון המצריים עצרו קבוצה של כחמישים אנשים – רובם מצרים, מיעוטם פלסטינים -  החשודים בהשתייכות לחזבאללה ובניסיון להקים בסיס לארגון במצרים; בתעמולה לטובת הזרם השיעי במדינה ובהברחת נשק לתנועת חמאס בעזה דרך המנהרות.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 8.4.09 

 

חמאס: אנחנו נקבע מי יהיה רה"מ הפלסטיני

תנועת החמאס הודיעה כי היא דוחה את ההצעה שיו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, ירכיב ממשלת אחדות בראשותו או בראשותו של סלאם פיאצ'. חמאס טוענת כי בהיותה הסיעה הגדולה בפרלמנט הפלסטיני זכותה לקבוע מי יהיה ראש הממשלה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 8.4.09

 

סגנו של סדאם: יחסים עם ארה"ב לאחר הסתלקותה מעיראק

עזת אל-דורי, לשעבר סגנו של סדאם חוסיין, הביע נכונות לכונן יחסים טובים עם ארה"ב, אך רק לאחר הסתלקות כוחותיה מעיראק. הוא תקף את התהליך המדיני בעיראק והדגיש את הצורך להמשיך את ההתנגדות עד להסתלקות אחרון החיילים האמריקאיים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.4.09                

 

עיראק: הופחת עונשו של משליך הנעליים על  בוש

בית הדין העיראקי לערעורים החליט להפחית את עונשו של העיתונאי מונתט'ר אל-זידי - שהשליך נעליים על נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש בדצמבר 2008 - משלוש שנים לשנה אחת, ולכלול את תקופת המעצר שקדמה למתן גזר הדין בתוך שנת מאסר זו.

www.alrafidayn.com , 7.4.09     

 

הפסגה הערבית: ההר הוליד עכבר

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 7.4.09/ עמאד חג'אג' 

 

אובמה: עד סוף 2011 – יציאה מוחלטת מעיראק

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר לאחר פגישתו עם ר"מ עיראק נורי אל-מאלכי (7.4.09) בבגדאד, כי יש התקדמות ביטחונית "ענקית" בעיראק והדגיש את דבקותו בתכנית להסגת כל הכוחות האמריקאיים עד סוף 2011. הוא ציין כי התקופה שבטרם הנסיגה, תהיה מסוכנת וקרא לעיראקים להצטרף לממשלה ולמנגנוני הביטחון.

www.aswataliraq.info , 7.4.09 , אל-חיאת (לונדון), 8.4.09

 

מצרים: נשלל רשיונו של כתב עת שפרסם שיר הפוגע באל

בית דין מצרי שלל את רישיונו של כתב העת "אל-אבדאע" בעקבות תביעה שהגיש העו"ד סעיד צברי נגד יו"ר מועצת המנהלים של כתב העת, אחמד עבד אל-מועטי חגאזי, ונגד המשורר חלמי סאלם. צברי טען כי שיר פרי עטו של סאלם, שפורסם בכתב העת, פוגע במהות האלוהית.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 8.4.09 

                                                                         בברכת חג אביב שמח

ממכון ממרי