המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 7.4.2009
7/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 7.4.2009

 

בתקציר: שה"ח הסורי בירך על נאום אובמה * בכיר חזבאללה: שגרירת ארה"ב מתערבת בעניינינו הפנימיים * יומון סעודי: קידת אובמה בפני המלך מעידה על צניעותו * חמאס תוקפת מינוי יהודי לוועדת או"ם לבדיקת המבצע בעזה * דיווח: רפסנג'אני תומך במוסאוי לנשיאות איראן * גוף ערבי חדש לפיקוח על נושא זכויות אדם

 

גוף ערבי חדש לפיקוח על נושא זכויות אדם

פעילי זכויות אדם במדינות ערב הקימו בבחריין גוף הנקרא "קבוצה ערבית ניידת לצדק" במטרה לבחון, בתאום עם השלטונות, מקרים של הפרת זכויות אדם במדינות שהתחוללה בהן מלחמה או שהופעלו בהן אמצעי דיכוי. המדובר בשלב זה בבחריין, סודאן, לבנון, מאוריטניה, עיראק ואלג'יריה.

www.middle-east-online.com, 28.03.08

 

שה"ח הסורי בירך על נאום אובמה

שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, בירך על נאומו של נשיא ארה"ב, אובמה, בכנס התרבויות באיסטנבול, ואמר כי הנאום מציג בבירור את פתרון שתי המדינות ואת היחס לשלום כולל, אך יש לבחון כיצד ייושם הנאום הלכה למעשה. אל-מעלם טען כי לא ידוע לו על בקשה אמריקאית להיפגש עימו במהלך הכנס, אך קיימת אפשרות לכך. מקורות סוריים רשמיים מסרו כי אל-מעלם צפוי לבקר בטהראן (ב-8.4.09) ולהיפגש עם הנשיא אחמדי-נז'אד ושה"ח מותקי במסגרת "התיאום וההתייעצות" בין סוריה לאיראן. 

אל-וטן (סוריה), 7.4.09

 

בכיר חזבאללה: שגרירת ארה"ב מתערבת בענייני לבנון

בכיר חזבאללה, נואף אל-מוסוי, תקף את דברי שגרירת ארה"ב בלבנון, מישל סיסון, שאמרה כי חזבאללה מהווה סכנה מתמשכת ללבנון ולמזה"ת, וטען כי הדברים מהווים התערבות בענייניה הפנימיים של לבנון ומעידים על יחסה האדנותי של ארה"ב ללבנון. לדבריו, גורמי מודיעין אמריקאים וערביים מממנים את קמפיין הבחירות של חלק מהגורמים בלבנון, ומעורבים בגיבוש רשימות המועמדים. יו"ר סיעת חזבאללה בפרלמנט, מחמד רעד, אמר כי ארגונו גאה להוות סכנה אמיתית לאינטרסים הישראליים, בלבנון ובאזור.

www.naharnet.com, 2.4.09 ;  אל-ספיר (לבנון), 7.4.09  

 

יומון סעודי: קידת אובמה בפני המלך מעידה על צניעותו

מאמר המערכת (7.4.09) ביומון הסעודי אל-ריאץ' משבח את הגישה הדיפלומטית החדשה של הנשיא אובמה ואומר שהוא בונה שלב חדש ביחסים הבינלאומיים. לדברי היומון, קידתו של אובמה בפני מלך סעודיה עבדאללה, בוועידת ה-20G, אינה מפחיתה ממעמדו כנשיא המדינה החזקה בעולם, אלא מעידה על צניעותו, ויש לראותה כמחווה של נימוס של צעיר כלפי המבוגר ממנו.

אל-ריאץ' (סעודיה), 7.4.09

 

צ' קוריאה, אל-קאעדה, היהודים ואיראן

 – דוחפים את אובמה לקיצוניות של בוש

    

אל-וטן (סעודיה), 7.4.09/ ג'יהאד עוורתאני  

 

חמאס תוקפת מינוי יהודי לוועדת או"ם לבדיקת המלחמה בעזה

בכיר חמאס, מחמד אל-ע'ול, מתח ביקורת על מינוי השופט הדרום אפריקני ריצ'ארד גולדסטון לראשות ועדת הבדיקה של האו"ם למבצע הישראלי בעזה, ואמר כי מינוי יהודי לראשות הוועדה משמעה משוא פנים מובהק מצד הקהילה הבינ"ל כלפי ישראל.

אל-ג'זירה (סעודיה), 7.4.09  

 

דיווח: רפסנג'אני תומך במוסאוי לנשיאות איראן

אתר אינטרנט איראני, המזוהה עם תומכי מיר חוסין מוסאוי, המתמודד על תפקיד הנשיא, טען כי האשמי רפסנג'אני, מס' שתיים בהנהגת איראן ויריבו של אחמדי-נז'אד, נפגש עם מוסאוי והבטיח לו את תמיכתו.

התיאורטיקן של תנועת הרפורמה באיראן, סעיד חג'ריאן, אמר כי רק המועמד השמרני עלי אכבר נאטק נורי, יועצו הבכיר של מנהיג איראן ח'אמנאי, יוכל להביס את אחמדי-נז'אד בבחירות לנשיאות, כיוון שיזכה לתמיכתם הטקטית של מרבית השמרנים והרפורמיסטים באיראן.

אנתח'אב (איראן), 7.4.09; אנתח'אב 10 (איראן), 5.4.09

 

דובר משה"ח האיראני: מצפים שאובמה יכיר בנו כמדינה גרעינית

דובר משה"ח האיראני, חסן קשקאוי, אמר כי איראן מקווה שארה"ב תנקוט בצעדים מעשיים למימוש הצהרתו של הנשיא אובמה, שהכיר בזכותה של איראן לגרעין למטרות שלום. יו"ר וועדת המג'לס לביטחון לאומי ומדיניות חוץ, עלא אל-דין בורוג'רדי, אמר כי על אובמה להבין כי איראן היא מדינה עצמאית וחזקה שלא תיכנע למדיניות המבוססת על איומים ואלימות. מפקד כוחות הבסיג' של איראן, חוסין טאיב, קרא להמשיך במדיניות ההתנגדות כדי לאלץ את ארה"ב לשנות את מדיניותה כלפי איראן.

כיהאן ,  איראן (איראן), 7.4.09

 

ממשלת ישראל החדשה חירשת לקולות יוזמת השלום הערבית

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 6.4.09/ עאמר אל-זועבי