המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 5.4.2009
5/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 5.4.2009

 

בתקציר: ערוץ טלוויזיה של הפת"ח – בקרוב * ניסיונות תורכיים להפגיש בין קלינטון לאל-מעלם  * בכיר סעודי: לאיראן הנהגה חלשה * האח"ס הסורים פורשים מ"חזית ההצלה הלאומית"  * שת"פ בטחוני בין בריטניה וסוריה * סעודיה: מיניבוסים מיוחדים לסטודנטיות * אפשרות לפגישה בין אובמה לח'אתמי

 

אפשרות לפגישה בין  אובמה לח'אתמי

היומון התורכי חורית דיווח כי ייתכן שנשיא איראן לשעבר, מחמד ח'אתמי, ונשיא ארה"ב אובמה ייפגשו באיסטנבול במסגרת הכינוס השני (6-7.4) של הפורום לדיאלוג בין תרבויות שידון ביוזמת המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, לקידום הדיאלוג בין המערב לעולם האסלאמי.

טהראן טיימס (איראן), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.4.09; תאבנאק, אפתאב (איראן), 4.4.09

 

ניסיונות תורכיים להפגיש בין קלינטון לאל-מעלם

מקורות עיתונאיים בתורכיה דיווחו על מאמץ תורכי לארגן פגישה בין שר החוץ הסורי, וליד אל-מעלם, ובין שרת החוץ הילרי קלינטון, בשולי כנס תרבויות בינ"ל שיתקיים השבוע באיסטנבול. מקורות סוריים מסרו כי הצד הסורי לא ביקש פגישה כזו.

אל-וטן (סוריה) 5.4.09

 

בקרוב - ערוץ של תנועת הפת"ח

היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי מתגבשת תוכנית להקמת ערוץ טלוויזיה חדש של תנועת פת"ח שייקרא "פלסטיניה" וימומן ,ככל הנראה, ממקורות פלסטיניים, סעודיים ומהאמירויות. עוד דווח כי השגריר הפלסטיני במצרים, נביל עמרו, חתם על הסכם עם הערוץ הקטרי, אל-ג'זירה במסגרתו יוכשרו עובדי "פלסטיניה".

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 5.4.09

 

צ'אבז לאחמדי-נז'אד: איראן וונצואלה מעצמות עולמיות

בפגישתו בטהראן (4.4.09) עם נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבז, שיבח מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, את צ'אבז על ניתוק היחסים עם ישראל, ואמר כי בכך מילא צ'אבז חובה שהיתה מוטלת גם על מדינות אירופה. צ'אבז אמר כי "בזכות יכולותיהן הרבות, הופכות איראן וונצואלה למעצמות עולמיות". נשיא איראן אחמדי-נז'אד הגדיר  (5.4.09) את הביקור כחשוב ומכריע, נוכח ההתמוטטות הכלכלית והפוליטית של המשטרים הליברליים, והציג את תכניותיה של איראן להרחבת שתה"פ שלה עם מדינות אמל"ט. בביקור נחנך בנק משותף לשתי המדינות ודווח על הקמת חברת נפט משותפת.

איסנא (איראן), 5.4.09; אירנא (איראן), 4.4.09

 

קריקטורה באיראן: טנגו אחרון בטהראן

המקור: הבלוג של המאייר ניק אהאנג כות'ר, 5.4.09  

 

איראן תפעיל דור חדש של צנטריפוגות

סוכנות הידיעות אירנא דיווחה כי איראן צפויה לחנוך דור חדש של צנטריפוגות בחגיגת הגרעין הלאומית שתיערך באצפהאן ב-9.4.09, בנוכחות נשיא איראן אחמדי-נז'אד, וככל הנראה גם מתקן לייצור דלק גרעיני.

אירנא (איראן), 4.4.09 

 

בכיר סעודי: לאיראן הנהגה חלשה

הנסיך תורכי אל-פיצל, לשעבר שגריר סעודיה בוושינגטון, אמר כי איראן היא "נמר מנייר בעל ציפורני פלדה", מאחר שהיא משתמשת בקלפים חזקים כדי להתרחב על חשבון האינטרסים הערביים, בעוד שהנהגתה חלשה. לדבריו, המחלוקת הערבית היא הסיבה העיקרית להתרחבות התפקיד האיראני באזור.

אל-וטן (סעודיה), 5.4.09

 

סעודיה: מיניבוסים מיוחדים לסטודנטיות

אוניברסיטת המלך עבד אל-עזיז בסעודיה הקצתה 20 מיניבוסים להסעת סטודנטיות מבתיהן לאוניברסיטה ומפקולטה אחת לאחרת בתוך האוניברסיטה. עפ"י הדיווח, נשים ינהגו במיניבוסים.

עוכאט' (סעודיה), 4.4.09

 

מה מאחורי דיאלוג בריטניה-חזבאללה?

מקורות דיפלומטיים מערביים מסרו כי רצונה של בריטניה בסיוע מצד חזבאללה בשחרור חמישה מחייליה העצורים על ידי שני ארגונים עיראקיים - שלחזבאללה יש קשר עימם – הוא הסיבה לדיאלוג שמקיימת בריטניה עם חזבאללה. על פי הדיווח, בריטניה שואפת לעסקה שבה ישחררו הארגונים העיראקיים את חייליה והיא תשחרר שני פעילים בולטים שלהם העצורים אצלה - השיח' "קיס אל-חזעלי" ועלי מוסא אל-דקדוק המואשם בפעילות בעיראק למען חזבאללה הלבנוני. יצוין כי הפרשה סוקרה לאחרונה בעיתון הגרדיאן הבריטי.

www.nowlebanon.com , 4.4.09

 

האח"ס הסורים פורשים מ"חזית ההצלה הלאומית"

האחים המוסלמים בסוריה הודיעו (4.4.09) על פרישתם מ"חזית ההצלה הלאומית", ארגון אופוזיציה סורי שמרכזו בלונדון. הרקע לפרישה: מחלוקות הנוגעות לסוגיה הפלסטינית, להתנגדות ולהחלטת האחים להשעות את פעילותם נגד המשטר. עבד אל-חלים ח'דאם, סגן נשיא סוריה לשעבר וממייסדי חזית ההצלה, האשים את האח"ס בקיום קשרים עם המשטר הסורי במטרה לשוב לסוריה ואמר כי פרישתם רק תחזק את "החזית". מקורות סורים חיזקו את דברי ח'דאם, אך טענו כי אין פירוש הדבר שדלתות סוריה ייפתחו בפני מנהיגי האח"ס.

www.elaph.com, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-ח'ליג' (אמירויות) 5.4.09  

 

שת"פ בטחוני בין בריטניה וסוריה

ביל ראמיל, עוזר שה"ח הבריטי נפגש בסוריה עם שרי החוץ וההקדשים ואמר כי שתי המדינות משתפות פעולה במאבק בטרור במסגרת תוכנית במימון בריטי, שתצא לפועל ע"י גורמי דת ואמנים סורים ותכלול סרטים מצוירים לילדים שיעסקו בסובלנות בין-דתית. ראמיל ציין כי עדיין קיימות נקודות מחלוקת בין בריטניה וסוריה במיוחד בכל הנוגע לזכויות אדם, לבנון ומעבר חמושים לעיראק דרך הגבול הסורי.

אל-וטן (סוריה) 5.4.09 

 

הפסגה הערבית

אל-דוסתור (ירדן), 5.4.2009. ג'לאל אל-רפאעי

 

אסד בבחריין ועומאן

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ערך ביקור בן שלושה ימים בבחריין ובעומאן. מקורות יודעי דבר מסרו כי הביקור נועד להפחית את חששן של מדינות אלה מאיראן ולבדוק אפשרות שסוריה תתווך בין בחריין ועומאן לבין איראן.

אל-וטן (סוריה) 5.4.09

 

עיראק לסעודיה: הימנעו מסיוע לטרור בעיראק

ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, האשים "מדינה שכנה" - שבשמה לא נקב – בהכנסת כמויות גדולות של תכשיטי זהב לאזור מוצול, לצורך מימון פעולות הטרור שם. לדבריו, "זהב זה הופך למטעני נפץ ההורגים עיראקים", וכי על מדינה זו לדעת שטרור זה יפגע לא רק בעיראק, אלא בעולם כולו. ע"פ הדיווח ביומון אל-צבאח, העבירה ממשלת עיראק לסעודיה שמות של מפקדים סעודים בכירים הפועלים בארגון אל-קאעדה בעיראק, ודרשה ממנה למנוע הסתננות טרוריסטים לעיראק, כדי לשמור על יציבותה הביטחונית, המועילה גם לשכנותיה.

אל-צבאח (עיראק), 4.4.09