המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 31.3.2009
31/3/2009

מה חדש? סיכום יומי 31.3.2009

 

בתקציר: מצרים: מזכ"ל האו"ם לצד הליע"ר בנושא בשיר * פסגת דוחה: קיום היוזמה הערבית מותנה בקבלתה ע"י ישראל * איראן: לא היו שיחות נפרדות עם האמריקאים במוסקבה * ארגוני אופוזיציה במצרים: שביתה כללית ב-6 באפריל  * תימן: פורסמה רשימה גדולה של מבוקשים, פעילי טרור

 

תימן: רשימה חדשה של 154 מבוקשים, פעילי טרור

משרד הפנים התימני פירסם רשימה חדשה של 154 מבוקשים, ביניהם 85 חברי אל-קאעדה סעודיים ו-80 חברי אל-קאעדה תימניים. הרשימה – הכוללת תמונות ושמות של המבוקשים, הופצה בקרב כוחות  הביטחון ובקרב גורמים רשמיים במדינה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.3.09                             

 

מצרים: מזכ"ל האו"ם לצד הליע"ר בנושא בשיר

ראש המשלחת המצרית לפסגת הליע"ר בדוחה, מפיד שהאב, אמר כי נוכחות מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בפסגה, מהווה תמיכה בעמדת הליע"ר השוללת את צו המעצר שהוצא נגד נשיא סודאן ע"י ביה"ד הפלילי הבינ"ל.

אל-וטן (סעודיה), 31.3.09

 

פסגת דוחה: קיום היוזמה הערבית מותנה בקבלתה ע"י ישראל

הודעת הסיכום של פסגת הליע"ר בדוחה קבעה כי היוזמה הערבית לשלום, כמהלך אסטרטגי, לא תמתין זמן רב וקיומה מותנה בקבלתה ע"י ישראל ובמילוי התחייבויותיה להחלטות הקשורות לתהליך השלום; מנהיגי הליע"ר הביעו תמיכה ברש"פ ובמוסדותיה הלגיטימיים, שהוקמו מתוך אש"פ, ובכללם המועצה המחוקקת, והביעו הזדהות עם סודאן, תוך דחיית החלטת ביה"ד הבינ"ל, לעצור את נשיאה, אל-בשיר. בפתח הפסגה  אמר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כי היוזמה הערבית איננה פעילה והאחריות "להריגתה" מוטלת על ישראל. לדבריו, הדרך היחידה להגיע לשלום עם אויב שאינו מאמין בשלום היא לכפות זאת עליו באמצעות התנגדות, שהיא כיום האופציה היחידה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.3.09; ערוץ אל-ערביה, 30.3.09

 

תוצאת הסכסוכים בין פת"ח לחמאס

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 31.3.09/ עאמר אל-זועבי  

 

איראן: לא היו שיחות נפרדות עם האמריקאים במוסקבה

מקור במשרד החוץ האיראני הכחיש את הדיווח בתקשורת הבריטית, לפיו נערכו פגישות  נפרדות בין נציגים איראנים לאמריקאים בוועידה במוסקבה, בסוף החודש.

אירנא (איראן), 30.3.09

 

ארגוני אופוזיציה במצרים: שביתה כללית ב-6 באפריל

משלחת של תנועת האופוזיציה המצרית, "השישה באפריל", נפגשה (30.3.09)  עם בכירים במשרד המדריך הכללי של האחים המוסלמים, כדי לשכנע את "האחים" – כוח פוליטי מרכזי במצרים - להצטרף לשביתה כללית (ב-6.4.09), למען רפורמות ודמוקרטיזציה במדינה. ארגוני אופוזיציה במצרים הודיעו כי ישתתפו בשביתה; ארגוני אופוזיציה מצריים בחו"ל הודיעו כי יפגינו לאות הזדהות בבירות אירופה ובוושינגטון.     

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 31.3.09    

 

הפסגה הערבית

אל-ערב אל-יום (ירדן), 30.3.09/ נאצר אל-ג'עפרי