המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 30.3.2009
30/3/2009

 

מה חדש? סיכום יומי 30.3.2009

 

בתקציר: קד'אפי: ביה"ד הבינ"ל – טרור בינ"ל * דיווח: קטר ביקשה להעביר אליה את שליט ולא למצרים * בכיר בחמאס: הכרה בישראל - לאחר מדינה פלסטינית בגבולות 67 * איראן: אין שת"פ טילי עם צפון קוריאה * נשיא תימן: חזבאללה מאמן את המורדים החות'ים * איראן: המאמן פוטר בשל ההפסד לסעודיה

 

דיווח: קטר ביקשה מחוטפי שליט להעבירו אליה ולא למצרים

היומון הלבנוני אל-אח'באר דיווח כי אחת הסיבות לאי בואו של נשיא מצרים, חוסני מובארכ, לפסגת דוחה (30.3.09), היא זעמו על התערבותו של ראש ממשלת קטר, חמד בן ג'אסם, בעסקת חילופי האסירים שמצרים מגבשת בין ישראל לחמאס. עפ"י הדיווח בן ג'אסם הציע לחוטפיו של החייל  גלעד שליט סכום כסף בלתי מוגבל בתמורה להעברתו לקטר ולא למצרים, עם חתימת העסקה.

אל-אח'באר (לבנון), 30.3.09

 

בכיר בחמאס: הכרה בישראל רק לאחר מדינה פלסטינית בגבולות 67

אחמד יוסף, יועצו של ר"מ החמאס בעזה, אסמאעיל הנייה, המשמש גם תת-שר במשה"ח בעזה, קרא לוועידת דוחה לשגר משלחת של ראשי מדינות ערב לארה"ב ולאירופה כדי לקדם את הפיוס הפלסטיני. לדבריו, במגעיה עם אירופה, דחתה החמאס את הדרישה להכיר בישראל והביעה נכונות לעשות זאת רק לאחר שתוקם מדינה פלסטינית בגבולות 67. עד אז תסכים התנועה לתהדיאה או להודנה ארוכת טווח. לדבריו, יש איתותי שינוי במדיניות האירופית כלפי תנועתו, בהנהגת שוויץ ונורווגיה.

אל-חיאת, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 30.3.09 , www.paltoday.com ,  29.3.09

 

תהליך השלום – דרך ללא מוצא

אל-איאם (בחריין), 28.3.09/ עלי אל-בזאז

 

נשיא תימן: חזבאללה מאמן את המורדים החות'ים

נשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, טען כי קבוצת המורדים החות'ים [שיעים] מקבלת תמיכה מארגון חזבאללה הלבנוני. לדבריו, פעילי חזבאללה לימדו את החות'ים כיצד לייצר פצצות, רימונים ותחמושת וחלק מפעילי החות'ים נוסעים לשם כך ללבנון.

www.islamouna.info , 28.3.09  

 

קד'אפי: ביה"ד הבינ"ל – טרור בינ"ל

שליט לוב, מועמר אל-קד'אפי, תקף (29.3.09) את ביה"ד הפלילי הבינ"ל, על רקע צו המעצר לנשיא סודאן עומר אל-בשיר, והאשים את בית הדין בביצוע "טרור בינלאומי" בכך שהוא מעמיד לדין רק ראשי מדינות שהיו תחת אימפריאליזם.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.3.09

 

שינויים במדיניות האמריקאית [כלפי איראן] 

אל-ספיר (לבנון), 28.3.09/ סעד חאג'ו

 

איראן מכחישה שת"פ טילי עם צפון קוריאה

שגרירות איראן בטוקיו הכחישה דיווח בתקשורת היפנית לפיו 15 מומחי טילים איראניים הגיעו לצ' קוריאה כדי לסייע בשיגור טיל ארוך טווח. לדברי השגרירות, לאיראן אין שת"פ טילי או צבאי עם צ' קןריאה.

פרס טי וי (איראן), 29.3.09

 

איראן פיטרה את המאמן הלאומי בשל ההפסד לסעודיה

מאמן נבחרת איראן בכדורגל, עלי דאי, פוטר לאחר שאיראן הפסידה לראשונה בבית לנבחרת סעודיה 2:1 (ב-28.3.09) במוקדמות גביע העולם 2010. אתר האינטרנט הרפורמיסטי יארי ניוז לגלג לטענות תומכיו של אחמדי-נז'אד כי נוכחותו במשחק מביאה לניצחון, וטען כי זהו ניסיון נואש לצבור הון פוליטי בבחירות.

אתר ההתאחדות האיראנית לכדורגל (איראן), 29.3.09; יארי ניוז (איראן), 28.3.09

 

עיראק: אל-סיסתאני שולל שובה של מפלגת הבעת'

מקורב לפוסק ההלכה השיעי הבכיר, איתאללה עלי אל-סיסתאני, אמר כי אל-סיסיתאני רמז שאין לאפשר את חידוש פעילותה הפוליטית של מפלגת הבעת' בעיראק משום שהדבר נוגד את החוקה. מפלגת הדעוה האסלאמית, בראשות ר"מ עיראק נורי אל-מאלכי, דרשה להכריז על מפלגת הבעת' כעל מפלגה שביצעה פשעים ולא לכלול אותה במסגרת הפיוס הלאומי.

אל-זמאן (לונדון), 29.3.09                                 

 

"הפיוס הערבי": על הדלת כתוב: פסגת דוחה

אל-שרק (קטר), 30.3.09