המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 22.3.2009
22/3/2009

מה חדש? סיכום יומי 22.3.2009

 

בתקציר: לראשונה בסעודיה: משחק כדורגל נשי * תורכיה: הקוראן יתורגם לשפה הכורדית * מצרים: חילופי גברי בקרב עורכי העיתונים הממסדיים *  ירדן: נתייחס לחמאס בכבוד, כמו ליתר הפלגים * ביקורת על קשרי נציג הרש"פ בפולין עם עמיתו הישראלי * דיונים על קיום פסגה סעודית-מצרית-סורית ערב פסגת דוחה

 

לבנון: אושר התיקון לקביעת גיל ההשתתפות בבחירות

הפרלמנט הלבנוני אישר תיקון לחוקה שהציעו חברי פרלמנט מטעם חזבאללה, ולפיו תוקדם זכות ההצבעה בבחירות לגיל 18, במקום גיל 21, כנהוג עד כה. התיקון ייכנס לתוקף בבחירות המוניציפאליות ב-2010 ובבחירות לפרלמנט ב-2013 ולא יחול על הבחירות הקרובות לפרלמנט ביוני 2009.

אל-נהאר (לבנון), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.3.09

 

מוסקבה: לא ננהל עם וושינגטון מו"מ על הגרעין האיראני

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבאקוב, אמר כי למוסקבה אין סימנים המעידים כי תכנית הגרעין של איראן היא למטרות צבאיות ולא תנהל מו"מ עם וושינגטון בנושא. דובר משרד החוץ הרוסי, אנדרי נסטרנקו, אמר כי רוסיה לעולם לא תסכן את קשריה החיוביים עם איראן בגלל משחקיה הפוליטיים של ארה"ב.

אירנא (איראן), 20-21.3.09

 

תורכיה: הקוראן יתורגם לשפה הכורדית

שלטונות תורכיה הודיעו על פרסום הקוראן בשפה הכורדית, כחלק מן התנאים להצטרפותם לאיחוד האירופי. לאחרונה הותר למיעוט הכורדי במדינה להשתמש בשפה הכורדית ולהקים תחנת טלוויזיה המשדרת בכורדית, אך טרם הותר השימוש בשפה זו בנאומים פוליטיים ובתכתובות רשמיות.

www.islamouna.info, 19.3.09

 

מצרים: חילופי גברי בקרב עורכי העיתונים הממסדיים

הפרלמנט המצרי אישר את חילופיהם של חלק מעורכי העיתונים הממסדיים: רפעת רשאד מונה לעורך השבועון "אאח'ר סאעה"; חמדי רזק מונה לעורך השבועון "אל-מוצוור"; ומגדי אל-דקאק מונה לעורך השבועון "אוקטובר". עורכי היומונים "אל-אהראם", "אל-גומהוריה", "אל-אח'באר", "אח'באר אל-יום" ו"רוז אל-יוסף" נשארו בתפקידם. טארק חסן מונה לעורך יומון הערב, "אל-אהראם אל-מסאאי", במקום מורסי עטאאללה המשמש כיו"ר מועצת המנהלים של "אל-אהראם". היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי העורכים החדשים מקורבים לגמאל מובארכ.

אל-גומהוריה (מצרים), אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 19.3.09

 

יום האם:  הטיל האמריקאי חובק את הטיל הישראלי הקורא: "אמא"

אל-וטן (קטר), 22.3.09/ אילי צליבא  

 

ירדן: נתייחס לחמאס בכבוד, כמו ליתר הפלגים

שה"ח הירדני, נאיף אל-קאדי, אמר כי ארצו מתייחסת לחמאס כאל כל ארגון פוליטי בשטחי הרש"פ שיש לכבד.

אל-קדס (ירושלים), 21.3.09

 

מצרים פועלת לצמצום ההברחות דרך המנהרות

היומון "אל-איאם" דיווח כי מצרים פועלת בנחישות נגד המנהרות ברפיח, דבר שהפחית את כמות ההברחות בעת האחרונה.

אל-איאם (רש"פ), 22.3.09

 

ממשל החמאס בעזה מנע קיום חגיגות ירושלים בבי"ס נוצרי

ראש הכנסייה הלטינית בעזה, הכומר מאנויל מסלם, מסר כי ממשל החמאס בעזה מנע מבית ספר נוצרי לקיים אירוע במסגרת חגיגות "ירושלים בירת התרבות הערבית". תנועת החמאס הכחישה את הטענות.

www.palvoice.com  21.3.09

 

ביקורת על קשרי נציג הרש"פ בפולין עם עמיתו הישראלי

האתר המזוהה עם החמאס www.palestine-info.info מתח ביקורת על שגריר הרש"פ בפולין, ח'אלד ע'זאל, משום שערך מסיבת פרידה לעמיתו - שגריר ישראל בפולין, דוד פלג, המסיים את תפקידו. האתר גם טען כי השגריר הפלסטיני ביקר עם עמיתו הישראלי במחנה ההשמדה אושוויץ כאות הזדהות עם קורבנות השואה. 

www.palestine-info.info, 21.3.09

 

דף חדש בין אובמה לאיראן;  אובמה תולש את הדף עליו כתוב:

"ציר הרשע"; והאיראני קורע את הדף עליו כתוב: "השטן הגדול"

אל-וטן (סעודיה), 22.3.09/ ג'יהאד עוורתאני

 

לראשונה בסעודיה: משחק כדורגל נשים

לראשונה בסעודיה נערך בעיר אל-דמאם - מול 400 צופות סעודיות ובאזור מיוחד לנשים -  משחק כדורגל בהשתתפותן של שחקניות סעודיות. ההכנסות מהמשחק נתרמו לאגודת הנכים בעיר.

אל-וטן (סעודיה), 21.3.09 

 

פסק הלכה אוסר על בשיר לנסוע לפסגת דוחה

מועצת חכמי הדת של סודאן פרסמה פסק הלכה האוסר על הנשיא בשיר לנסוע לוועידת הפסגה של הליע"ר המתוכננת לסוף החודש בדוחה שבקטר.

www.sudanile.com, 22.3.09

 

עיראק: קריאה להפוך את הדגל הזמני לקבוע

חבר הפרלמנט העיראקי, חנין אל-קדו, הציע לראות בדגל הזמני של עיראק דגל קבוע, בהיותו מייצג את  ההיסטוריה של עיראק, ולהימנע מבזבוז זמן בפרלמנט על בחירת דגל חדש. אשתקד אישר הפרלמנט חוק לשינוי זמני של הדגל שהיה מקובל בימי שלטונו של סדאם חוסיין.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 21.3.09                                   

 

תיתכן פסגה סעודית-מצרית-סורית ערב פסגת דוחה

מקורות דיפלומטיים מצריים מסרו כי סעודיה, מצרים וסוריה דנות בקיום פסגה משולשת לפני פסגת הליע"ר בדוחה בסוף חודש זה, כדי לחזק את האמון בין מדינות ערב וכדי לפתור את המחלוקות ביניהן. הכוונה לדון בין היתר בשאלת מעורבותה של איראן באזור.  

 אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 21.3.09

 

מלחמתם של הג'יהאדיסטים עם ארה"ב פוגעת בעולם הערבי

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.3.09/ אמג'ד רסמי