המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 11.3.2009
11/3/2009

מה חדש? סיכום יומי 11.3.2009

 

בתקציר: פסגה מצרית-סורית-סעודית, כהכנה לפסגת דוחה * ח"פ בריטי בראש משלחת סיוע לעזה * דיווח: התפטרות פיאצ' - בעקבות סיכום בין פת"ח לחמאס * לראשונה בסעודיה: אלבום ראפ של להקה מקומית * אל-קרצ'אוי שב לתקוף את איראן והשיעה * עיראק: אל-קאעדה מחריף את איומיו במחוז דיאלא

 

סודאן: איומים ב-"11 בספטמבר חדש"

גוף סודאני המכונה "ברית הקבוצות הג'האדיסטיות המתאבדות" -  הכולל קבוצות של ג'האדיסטים סודאנים ושל ערביי דארפור - פרסם כרוז, בו איים לבצע 250 פיגועי התאבדות במדינות התומכות בתביעת ביה"ד הפלילי הבינ"ל נגד בשיר. מפיצי הכרוז הבטיחו לחולל  "11 בספטמבר חדש" בארה"ב, בריטניה וצרפת, להרוג את התובע בביה"ד לואיס אוקמפו ואת מנהיגי המורדים בדארפור, עבד אל-ואחד אל-נור וח'לילי אבראהים.

אח'ר לחט'ה (סודאן),  10.3.09

 

פסגה מצרית-סורית-סעודית, כהכנה לפסגת דוחה

מקורות במשה"ח המצרי מסרו כי הפגישה בריאץ' (11.3.09) בין המלך עבדאללה והנשיאים מובארכ ואסד, נועדה להשיג תיאום בין המנהיגים, כדי להבטיח את הצלחתה של פסגת הליע"ר בדוחה בסוף החודש, ובכלל זה - השגת פיוס בין סוריה למצרים והרגעת המתיחות בין מצרים לקטר. מאמר המערכת ביומון אל-וטן, קרא למנהיגי ערב לא להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית לגבש אסטרטגיה ועמדה מאוחדת לגבי המטרות העיקריות והדרך למימושן, גם אם לא תושג הסכמה על כל פרט, קטן או גדול.

אל-וטן (סעודיה), 11.3.09

 

ח"פ בריטי בראש משלחת סיוע לעזה

חבר הפרלמנט הבריטי, ג'ורג' גאלווי, עמד בראש משלחת בינלאומית שהעבירה לממשל החמאס בעזה כסף וציוד. המשלחת הגיעה לעזה דרך מעבר רפיח בשיירה הנקראת "עורקי החיים", כאות הזדהות עם עזה.

אל-חיאת (לונדון), 11.3.09

 

אסמאעיל הניה מעניק לג'ורג' גאלווי דרכון פלסטיני

 

דיווח: התפטרות פיאצ' - בעקבות החלטה להרחיקו, בפת"ח ובחמאס

היומון אל-חיאת דיווח כי התפטרותו של הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאצ', באה בעקבות הסכמה בין משלחת פת"ח בראשות אחמד קריע ומשלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק, כי יש להרחיק את פיאצ' מתפקידו.

אל-חיאת (לונדון), 11.3.09

 

לראשונה בסעודיה: אלבום ראפ של להקה מקומית

אלבום ראפ, ראשון מסוגו בסעודיה, של להקתו של זמר הראפ הסעודי Clash, מעורר פולמוס במדינה. מפיק האלבום עבדאללה אבו טאלב צופה כי האלבום יזכה להצלחה הודות לפופולאריות של הזמר בקרב בני הנוער. בעוד יש הרואים בחדירת הראפ לסעודיה דבר טבעי, טען עלי אל-עמרי, מנהל פורום אינטרנטי לצעירים כי זהו ביטוי לכשל חינוכי וחברתי וכי המוסיקה המערבית היא כר פורה להתפתחות הציניות והניהיליזם. 

www.alarabiya.net (11.3.09)  

 

אל-קרצ'אוי שב לתקוף את איראן והשיעה

השיח' יוסף אל-קרצ'אוי, ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, שב להזהיר מפני סכנת התפשטות השיעה ואמר כי מדובר באיום ממשי על זהותן של הארצות הסוניות. אל-קרצ'אוי תקף את ניסיונותיה של איראן להפיץ את המהפכה האסלאמית באזור ודרש ממנה לחדול מכך, אם היא חפצה ביחסים נורמאליים עם מדינות ערב.

אל-מצריון (מצרים), 11.3.09 

 

גמאל מובארכ פעל לפיוס הקופטים, ערב ביקורו של אביו בארה"ב  

היומון אל-מצריון דיווח כי בביקורו האחרון בארה"ב, נפגש גמאל מובארכ, בנו של נשיא מצרים, עם ראשי הקופטים בארה"ב, בניסיון לפתור בעיות הקשורות לקופטים במצרים, ובכך למנוע מחאות קופטיות, בעת ביקורו של אביו בבית הלבן, בחודש הבא. ארגוני הקופטים בחו"ל העבירו לשגריר מצרים בארה"ב סאמח שוכרי, מספר דרישות בתמורה לשקט מצדם בעת הביקור, ביניהן: הסרת המכשולים בפני בנייה ושיפוץ  כנסיות במצרים ויחס הולם מצד מנגנוני הביטחון לקופטים במדינה.

אל-מצריון (מצרים), 11.3.09  

 

אסד אופטימי ביחס לפיוס הערבי

נשיא סוריה בשאר אל-אסד, נפגש עם שה"ח של איחוד האמירויות, שיח' עבדאללה בן זאיד אל נהיאן, לדיון  בנושא הפיוס בין מדינות ערב לקראת הפסגה דוחה והביע אופטימיות לגבי הצלחתה; ראש הלשכה המלכותית הירדנית, נאצר אל-לוזי, נפגש עם הנשיא אסד (10.3.09) בדמשק  ומסר לו איגרת מעבדאללה מלך ירדן, הדנה במצב באזור וביחסי שתי המדינות, והזמינו לבקר בירדן.

אל-ת'ורה (סוריה), 11.3.09 

 

ארה"ב, ביה"ד הפלילי הבינ"ל וסודאן

   

אל-דסתור (ירדן), 10.3.09/ עבדאללה דרקאוי 

 

עיראק: אל-קאעדה מחריף את איומיו במחוז דיאלא

ארגון אל-קאעדה במחוז דיאלא איים להרוג את הסונים שהצטרפו למנגנוני הביטחון של עיראק, אם לא יניחו את נשקם ו"יחזרו בתשובה". כן איים הארגון לפגוע בחברי המפלגות השיעיות במחוז ובמשתפי הפעולה עימן. יצוין כי לאחרונה חלה החרפה בפיגועים בעיר דיאלא.

אל-חיאת (לונדון), 10.3.09

 

עיראק פועלת להשבת מטוסיה המקורקעים באיראן ובכווית

ממשלת עיראק פועלת להחזרת 14 מטוסים עיראקיים שהופקדו ע"י המשטר הקודם באיראן, ערב פרוץ מלחמת המפרץ הראשונה ב-1991, ולהשבת שני מטוסים עיראקיים שעיקלה כווית בקנדה – ככל הנראה בשל חובה של עיראק לכווית.

אל-צבאח (לונדון), 9.3.09

 

עיראק: התנגדות בבעת' לקריאת הפיוס של אל-מאלכי

קבוצתו במפלגת הבעת' של עיזת אל-דורי - סגן נשיא עיראק לשעבר - דחתה את קריאתו של ראש הממשלה, נורי אל-מאלכי, לפיוס עם אנשי המפלגה, ודרשה לבטל את התהליך המדיני המתנהל בצל הכיבוש האמריקאי, כתנאי להיענותה לקריאה. קבוצות אחרות במפלגה ראו בקריאה של אל-מאלכי מלכודת שנועדה לפגוע בהן.

אל-זמאן (לונדון) 10.3.08, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.3.09

 

עיראק: איראן מסרבת לדון בתוואי הגבול בין המדינות

שר החוץ העיראקי, הושיאר זיבארי, אמר כי איראן דוחה את ניסיונותיה של עיראק לדון מחדש בחוזה הגבול ביניהן שנחתם בשנת 1975. מדובר בתוואי הגבול היבשתי והימי ובתוואי הגבול בנהר שט אל-ערב. זיבארי הזכיר כי חילוקי הדעות בנושא הגבול גרמו לפריצת מלחמת עיראק-איראן (1980-1988). שגריר איראן בעיראק, אמר בתגובה, כי אין מחלוקת בין המדינות בנושא הגבולות.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 11.3.09; אל-זמאן (לונדון), 9.3.09                   

 

"כוחות ה-14 במרץ" תוקפים דברי אסד על ביה"ד הבינ"ל

"כוחות ה-14 במרץ" בלבנון הגיבו בזעם על דברי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לפיהם לבנון תשלם את המחיר על פוליטיזציה של ביה"ד הבינ"ל לחקר רצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי. סגן יו"ר הפרלמנט הלבנוני, פריד מכארי, הביע חשש כי אסד יחתור "להחריב את לבנון" אם תוצאות המשפט לא ייראו לו, או אם "כוחות ה-14 במרץ" ינצחו בבחירות לפרלמנט הלבנוני.

אל-מסתקבל (לבנון); אל-סיאסה (כווית), 11.3.09

 

ג'עג'ע: לא יתכן פיוס בצל המשך הברחת הנשק ללבנון

סמיר ג'עג'ע, מנהיג "הכוחות הלבנוניים", אמר בכווית כי אי אפשר לדבר על פיוס בין-ערבי בשעה שסוריה ממשיכה לאפשר העברת נשק ללבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 11.3.09

 

שני מתמודדים נוספים לנשיאות באיראן

הפעילים הרפורמיסטים, מיר חוסיין מוסאוי ואכבר אעלמי,הכריזו כי יתמודדו בבחירות לנשיאות איראן, שיתקיימו בעוד שלושה חודשים.

פרס טי וי, (איראן), 10.3.09

 

איראן מנסה לדוג את "הרחוב הערבי" ע"י "השיח המהפכני" 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.3.09/ אמג'ד רסמי

 

כיהאן: רפסנג'אני יזם הצבת מועמד שמרני מול אחמדי-נז'אד

היומון האיראני כיהאן טען כי האשמי רפסנג'אני – יריבו הפוליטי של אחמדי-נז'אד - עומד מאחורי היוזמה, להציג מועמד שמרני מוסכם לבחירות לנשיאות, מקרב קואליציה של אישים שמרנים.

כיהאן (איראן), 10-11.3.09

 

בכיר דת איראני: לבלום את ההתנכלות לשיעים בסעודיה

האיתאללה האיראני מכארם שיראזי דרש מבכירי המשטר בארצו לפעול נגד התנכלות הסלפים הקיצונים בסעודיה לעולי הרגל האיראנים. בנוסף דרש משלטונות סעודיה לאסור הפצת ספרים אנטי שיעיים.

איסנא (איראן), 11.3.09

 

העמקת שתה"פ בין איראן, אפגניסטן ופקיסטן

נשיא פקיסטן, אסיף עלי זרדרי, ונשיא אפגניסטן, חאמד קרזאי, שבאו לאיראן לוועידת שתה"פ הכלכלי, סיכמו (10.3.09) עם נשיא איראן אחמדי-נז'אד על העמקת היחסים ושת"פ האסטרטגי בין שלוש המדינות. בוועידה השתתפו אמיר קטר, שיח' חמד אל-ת'אני, כאורח מיוחד של הוועידה, ונשיא עיראק, ג'לאל טלבאני, כמשקיף.

מהר, תאבנאק (איראן), 11.3.09