המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 10.3.2009
10/3/2009

מה חדש? סיכום יומי 10.3.2009

 

בתקציר: אל-קד'אפי מתווך בין הניצים במאוריטניה * בחריין: בית הדין השרעי הגיש תלונה נגד עיתונאית * אבו מרזוק: אין  בידי קלטת של שליט  * מרצה סודאני דרש לפרסם פתוא שתתיר דמו של אוקמפו * דיווח: גול יעביר מסר מוושינגטון לאחמדי-נז'אד * הבעת תמיכה של סיסתאני ברפסנג'אני

 

בחריין: בית הדין השרעי הגיש תלונה נגד עיתונאית

בית הדין השרעי בבחריין הגיש תלונה נגד העיתונאית הבחרינית למיס דיפ בעקבות סדרת מאמרים ביקורתיים שפרסמה על בית הדין השרעי. חמיס כתבה בין השאר על שופט שרעי שהטריד בחורה; על כך שחלק מהשופטים השרעים פועלים באופן לא מוסרי ומנצלים את מעמדם לקבלת טובות הנאה; על סחבת בבתי המשפט ועל שפיטה לא אחידה של השופטים. נמסר כי החקירה נגד למיס עשויה להוביל למעצרה.

 10.3.09, www.alarabiya.net

 

אל-קד'אפי מתווך במשבר במאוריטניה

שליט לוב, מועמר אל-קד'אפי, הגיע (10.3.09) למאוריטניה כדי לתווך במשבר הפוליטי, הנמשך שם מאז ההפיכה אשתקד. מקורבים לאל-קד'אפי אמרו כי הוא הציע שהנשיא המודח, אולד אל-שיח' עבדאללהי, והשליט הצבאי, אולד עבד אל-עזיז, יגישו את התפטרותם, ולאחריה יפתחו הצדדים בשיחות ישירות. במקביל תוקם ממשלת מעבר בראשות יו"ר הסנאט המאוריטני, שתכהן עד לעריכת בחירות חדשות לנשיאות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 10.3.09                               

 

מרצה סודאני דרש לפרסם פתוא שתתיר דמו של אוקמפו

מועאויה ח'צ'ר אל-אמין, עו"ד ומרצה לשריעה ולמשפט, דרש ממועצת ההלכה האסלאמית הסודאנית לפרסם פתוא שתתיר את דמו של התובע הכללי בביה"ד הפלילי הבינ"ל, לואיס אוקמפו, עקב החלטתו להוציא צו מעצר נגד הנשיא בשיר, משום שההחלטה מובילה למלחמת אזרחים בין המוסלמים בסודאן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.3.09

 

אבו מרזוק: אין  בידי קלטת של שליט  

מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, הכחיש כי בביקורו בעזה, בחודש שעבר, קיבל מכתב או קלטת של החייל גלעד שליט, או שבידיו מידע כלשהו על החייל. היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח מפי מקורות בחמאס כי קלטת של שליט אכן הועברה לאבו מרזוק עקב דרישת ישראל לקבל מידע על מצבו הבריאותי.

אל-שרק אל-אוסט, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 10.3.09

 

יום האישה הבינ"ל הוא פרוסה יומית קטנה מעוגת הגבר

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.3.09/ אמג'ד רסמי  

 

 דיווח: גול יעביר מסר מוושינגטון לאחמדי-נז'אד
בתורכיה דווח כי הנשיא עבדאללה גול, צפוי להעביר לנשיא איראן, אחמדי-נז'אד, מסר מוושינגטון בביקורו הנוכחי בטהראן.
ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 10.3.09

 

הבעת תמיכה של סיסתאני ברפסנג'אני
בפגישתו בנג'ף עם יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, קבע האיתאללה העיראקי הבכיר, עלי סיסתאני, כי ההתקפות באיראן על השקפות מתונות כשל רפסנג'אני מחלישות את המשטר האסלאמי באיראן ויוצרות מחנאות בקרב השיעים.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 9.3.09

 

יומון איראני: ביקור המתאבקים האמריקאים - מתקפה רעיונית
מאמר ביומון האיראני כיהאן, התייחס לבואה (9.3.09) של נבחרת ההיאבקות האמריקאית לטורניר בטהראן וטען כי בין ארה"ב לאיראן יש מלחמה תרבותית קרה, ולכן יש להיות ערים לנוכח "המתקפה הרעיונית של האויב."'
איסנא, כיהאן (איראן), 9.3.09

 

 אחמד ג'יבריל: איראן היא חברתנו הנאמנה

בפגישתו (9.3.09) עם מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין, אחמד ג'בריל, אמר האשמי רפסנג'אני, מבכירי המשטר באיראן, כי ניצחון המהפכה האסלאמית בלבנון ובפלסטין היא התחלה חדשה בהיסטוריה של האזור. לדבריו, התנאים החדשים שנוצרו, חשפו את פגיעותה של ישראל והדרך היחידה לניצחון היא ההתנגדות האסלאמית. ג'בריל אמר כי איראן היא חברתם האמיתית של הפלסטינים ומגינתם.

 אירנא (איראן), 10.3.09; מהר (איראן), 9.3.09

 

הגבר הערבי נושא את חברתו על כתפו וגורר את אשתו הכבולה 

אואן (כווית), 9.3.09/ כפאח מחמוד