המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 5.3.2009
5/3/2009

מה חדש? סיכום יומי 5.3.2009


בתקציר: תגובות להחלטה להוציא צו מעצר נגד נשיא סודאן * אימן נור ביוזמה חדשה לרפורמות במצרים * פצ'לאללה: ארה"ב חותרת למיטוט האסלאם * חמאס: הג'יהאד וההתנגדות הם אופציה של כל האומה * מחמוד עבאס: על איראן להפסיק להתערב בעניינינו * בכיר איראני: הצהרות סעודיה אינן מועילות לערבים


ממשלת סודאן תיאבק בצו המעצר נגד בשיר

בתגובה להחלטת ביה"ד הפלילי הבינ"ל להוציא צו מעצר נגד הנשיא עמר אל-בשיר, הודיעה ממשלת סודאן כי היא איננה מכירה בביה"ד ולא תשתף עמו פעולה וכי למרות ההחלטה, בשיר ישתתף בפסגת הליהע"ר בקטר בחודש זה. הממשלה גם החליטה לגרש עשרה ארגונים זרים מסודאן, מתוכם ארבעה אמריקאיים, ולהיאבק בהחלטה בכל הדרכים הפוליטיות והדיפלומטיות. בבירה ח'ארטום הפגינו אלפים – בהם גם שרי ממשלה - נגד ההחלטה ושרפו בובות בדמותו של התובע הכללי של ביה"ד הבינ"ל, לואיס אוקמפו. ארגוני המורדים בדארפור טענו שהחלטה היא "ניצחון היסטורי לעם הסודאני." תנועת הצדק והשוויון אמרה כי לא תנהל מו"מ עם הממשלה שאיבדה את הלגיטימיות שלה.

אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 5.3.09


יומון סורי: מעצר בשיר – פגיעה בריבונותן של מדינות ערב

היומון הסורי הממסדי אל-ת'ורה טען כי צו המעצר של ביה"ד הפלילי הבינ"ל נגד נשיא סודאן, עמר אל-בשיר, הוא תקדים מסוכן שעלול להביא לכך שלראשונה יואשם נשיא מכהן בהאשמות חמורות. כן טען היומון, כי צו המעצר פוגע בריבונותן של כל מדינות ערב ומהווה ביטוי לבוז שרוחש המערב לתרבות, להיסטוריה ולערכים הערביים. אל-ת'ורה קרא למדינות ערב לערער בפני מועה"ב על החלטתו של התובע הכללי ולהביא לביטולה.

אל-ת'ורה (סוריה), 5.3.09


דיווח: מדינות מערביות עשויות לתמוך בדחיית מעצר בשיר

עם היוודע דבר ההחלטה להוציא צו מעצר נגד נשיא סודאן, אל-בשיר, קיימו שרי החוץ הערביים ישיבת חירום (4.3.09) בקהיר, בה הביעו הזדהות עם סודאן, והחליטו לשגר משלחת למועה"ב כדי להשיג דחייה של שנה בביצוע ההחלטה. מקורות ערביים מסרו כי מדינות מערביות כבריטניה, צרפת וארה"ב מוכנות לתמוך במהלך זה ולחתום על הסכם עם סודאן, לפיו, יוסגרו (במקום הנשיא) לביה"ד הבינ"ל בכירים סודאניים, ושרים אחרים יועברו מתפקידיהם.

אל-חיאת (לונדון), 5.3.09


החלטת ביה"ד הבינ"ל, להוציא צו מעצר נגד אל-בשיר

אל-דסתור (ירדן), 5.3.09/ ג'לאל אל-רפאעי


פצ'לאללה: ארה"ב חותרת למיטוט האסלאם

איש הדת השיעי הלבנוני הבכיר, מוחמד חסין פצ'לאללה, טען כי מטרת הממשל האמריקאי היא למוטט את דת האסלאם וכי השיחות שהם מקיימים במזה"ת נועדו לשמר את האימפריה שלהם.

איסנא (איראן), 3.3.09


אימן נור ביוזמה חדשה לרפורמות במצרים

מנהיג מפלגת האופוזיציה המצרית "אל-ע'ד", אימן נור, אשר שוחרר לאחרונה מהכלא, יצא ביוזמה חדשה - "הצהרת קהיר לדמוקרטיה ורפורמה" - הדומה ל"הצהרת דמשק". היוזמה נועדה לקדם חוקה מצרית חדשה ולבטל את מצב החירום במצרים, את בעלות המשטר על אמצעי התקשורת ואת האפשרות להעביר את השלטון בירושה.

www.metransparent.com , 3.3.09


חמאס: הג'יהאד וההתנגדות הם אופציה של כל האומה

מזכיר סיעת החמאס במועצה המחוקקת, מושיר אל-מצרי, אמר כי הוועידה למען עזה, המתקיימת בטהראן, מבטאת את התפיסה הרואה בג'יהאד אופציה של האומה האסלאמית כולה ולא רק של ההתנגדות בלבנון ובפלסטין. סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק, הבהיר כי התהדיאה שמציעה חמאס היא רק מנוחת הלוחם, שבה העם שואף אוויר ואוסף כוחות למערכה ארוכה.

www.paltoday.com 4-5.3.09


מחמוד עבאס: על איראן להפסיק להתערב בעניינינו

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, קרא לאיראן לעסוק בענייניה ולא להתערב בענייני הפלסטינים. הוא האשים את איראן בהעמקת הפילוג הפלסטיני ובטרפוד הפיוס בין פת"ח לבין החמאס.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 5.3.09


סעוד אל-פיצל הזמין את אסד לבקר בסעודיה

שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פיצל, נפגש (4.3.09) עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לדיון במחלוקות בין שתי המדינות והזמינו לסעודיה, לפגישה עם המלך עבדאללה. בפגישה אמר הנשיא אסד, כי על הערבים להסדיר את יחסיהם מתוך תחושת שותפות ומתוך חובה להגיע להסכמה בנושאים הקשורים לאינטרסים הערביים העליונים. היומון אל-אח'באר דיווח כי ביקורו של אסד בריאצ' צפוי להתקיים לפני הפסגה הערבית, שתיערך בסוף החודש הנוכחי. היומון אל-וטן דיווח על ניסיונות לצרף לפגישה בין אסד לעבדאללה גם את הנשיא מובארכ ואת אמיר קטר.

אל-ת'ורה, אל-וטן (סוריה), אל-אח'באר (לבנון), 5.3.09


בכיר איראני: הצהרות סעודיה אינן מועילות לערבים

בתגובה לקריאתו של שה"ח הסעודי, הנסיך סעוד אל-פיצל, במצרים, ל"חזון משותף ואחיד" בהתמודדות מול "האתגר האיראני", אמר שה"ח האיראני מנוצ'הר מותכי, כי על לסעודיה להימנע מהצהרות שאינן משרתות את מטרות הערבים והמדינות האסלאמיות.

אירנא (איראן), 5.3.09


אין הבדל בין קונדוליזה רייס להילארי קלינטון

פלסטין (רש"פ), 5.3.09/ עלאא' אל-לקטה