המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 4.3.2003
4/3/2009

מה חדש? סיכום יומי 4.3.2003

 

בתקציר: איסור על כדורגלנים להשתחוות לאחר כיבוש שער * סמזכ"ל חזבאללה: לשחרר העצורים בפרשת אל-חרירי * דיווח: מחלוקות סורית–איראנית לגבי הקשר עם ארה"ב * פגישת שה"ח של מצרים, סוריה וסעודיה  * איומים על אינטרסים סעודיים בפקיסטן *  שר לבנוני: סוריה מתערבת בבחירות לפרלמנט בלבנון

 

איסור על שחקני כדורגל להשתחוות לאחר כיבוש שער

איש הדת הסעודי, צאלח בן מקבל אל-עוצימי, חבר האגודה הסעודית לפסיקה הלכתית, פרסם פתוא האוסרת על כדורגלנים להשתחוות לאחר הבקעת שערים בטענה שהדבר אסור ופוגע באסלאם והבטיח לפרסם בקרוב מחקר מקיף בנושא. מנגד, טען בכיר באל-אזהר, כי שחקן המשתחווה מודה לאללה על השער שהבקיע.

www.islamouna.info , 2.3.09

 

דיווח: משרד הפנים המרוקאי אוסר שמות ברבריים

אתרי אינטרנט בֶרבֶרים דיווחו כי משרד הפנים המרוקאי הפיץ לפקידים ולקונסוליות בחו"ל רשימת שמות שהוא מסרב לרשום לילודים חדשים, רובם שמות הנהוגים בין הברברים, כגון "מאסיניסה" ו"תכפרינאס". משרד הפנים הכחיש את הדיווח, אך ארגונים ברבריים לזכויות אדם, הפעילים במערב אירופה, דיווחו שהשגרירויות המרוקאיות כבר דחו בקשות לרשום שמות כאלה ולטענתם האיסור חל גם בתוך מרוקו.

www.aafaq.org, 2.3.09                   

 

סמזכ"ל חזבאללה: לשחרר את העצורים בפרשת אל-חרירי

סמזכ"ל חזבאללה, השיח' נעים קאסם, קרא למערכת המשפט הלבנונית לשחרר את ארבעת הקצינים הלבנוניים, העצורים בחשד למעורבות ברצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי. לדבריו, מערכת המשפט הלבנונית עומדת במבחן גדול, ואם ברצונה להוכיח שיש בה טוהר וצדק, עליה לשחרר את ארבעת הקצינים, שאם לא כן יהיה זה אות קלון גדול על מערכת המשפט.

www.hizbollah.tv , 28.2.09

 

דיווח: חילוקי דעות בין סוריה לאיראן ביחס לקשרים עם ארה"ב

מקורות יודעי דבר בדמשק דיווחו על חילוקי דעות בין סוריה לאיראן בנוגע ליחסים עם ארה"ב. לדבריהם, טהראן רואה בקריאותיו של ממשל אובמה לדיאלוג עם איראן וסוריה תמרון מסוכן, בעוד דמשק סבורה שיש לגלות גמישות כלפי הממשל החדש, כדי לעודדו לנקוט מדיניות שונה משל ממשל בוש. לדעת המקורות, חילוקי הדעות מתגמדים מול האינטרסים האסטרטגיים המשותפים לסוריה ואיראן, ולא יפגעו ביחסיהן.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 4.3.2009 

 

חמאס מתנגדת לפסגת שרם אל-שיח' ולפוליטיזציה

של שיקום עזה; הכסף אומר לחמאס: "החוצה"

אל-ג'רידה (כווית), 4.3.09

 

מקור אמריקאי: על סוריה לשנות את מדיניותה

מקור אמריקאי מסר כי במהלך ביקורו של יו"ר ועדת החוץ של הקונגרס האמריקאי, ג'ון קרי בדמשק (21.2.09), הביעה סוריה נכונות לסייע בפיתרון המחלוקות בין פת"ח לחמאס, בהקמת ממשלת אחדות פלסטינית ובשחרור גלעד שליט. המקור ציין כי הביקור הקרוב של השליחים האמריקאים בדמשק, ג'פרי פלטמן ודניאל שפירו, נועד לבחון את הבטחותיה של סוריה, והוסיף כי אם דמשק תשנה את מדיניותה בנושאים החשובים לארה"ב, בכללם קשרי סוריה-איראן, ייפתח עידן חדש ביחסי שתי המדינות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.3.09

 

סעוד אל-פיצל קרא לטפל באתגר האיראני

שה"ח הסעודי, סעוד אל-פיצל, קרא במושב הפתיחה של כינוס שרי החוץ הערביים, לגבש עמדה ערבית משותפת, כדי לטפל באתגר האיראני בכל הקשור לנושא הגרעין, לביטחון במפרץ ולהתערבות גורמים חיצוניים בעיראק, בלבנון ובפלסטין. מקורות מסרו ליומון אל-חיאת כי בפגישה הסגורה של שרי החוץ הציע שה"ח הלבנוני, פוזי צלוח', לקיים דיאלוג איראני-ערבי, אולם שה"ח של איחוד האמירויות, שיח' עבדאללה בן זאיד, דחה את ההצעה, ושה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, הביע תמיכה בדחייתו.  

אל-ריאץ' (סעודיה), אל-חיאת (לונדון), 4.3.09.

 

פגישה משולשת של שה"ח של מצרים, סוריה וסעודיה

אמש (3.3.09) התקיימה במטה הליע"ר בקהיר פגישה משולשת בין שרי החוץ של מצרים, סוריה, וסעודיה. מקורות דיפלומטיים ערביים מסרו כי הפגישה נערכה במסגרת מאמציה של סעודיה להביא לפיוס בעולם הערבי ולפעול למען הצלחתה של פסגת הליהע"ר בקטר שתיערך בסוף החודש.

אל-וטן (סעודיה), 4.3.09.

 

מרוקו: חסן אל-חסכי הורשע בפשעי טרור

בית משפט לענייני טרור במרוקו גזר עשר שנות מאסר על חסן אל-חסכי לאחר שהורשע בפעילות טרור במדינה. אל-חסכי הורשע בספרד במעורבות בפיגועים במדריד (11.3.04) ומרצה שם 14 שנות מאסר.

אל-תג'דיד (מרוקו), 3.3.09                 

 

סודאן - הממשלה גיבשה תוכנית בתגובה לצו מעצר נגד הנשיא בשיר 

מקור ממשלתי בסודאן אמר כי הממשלה גיבשה תוכנית למקרה שיוחלט על הוצאת צו מעצר נגד הנשיא בשיר. בכיר במפלגת השלטון בסודאן אמר כי צפויות הפגנות כתגובה לכל החלטה שתתקבל היום [4.3] בביה"ד הפלילי הבינ"ל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.3.09, 4.3.09

 

הפיוס הפוליטי - המפתח לכספת שבה כספי השיקום של עזה

 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.3.09/ אמג'ד רסמי

 

איומים על אינטרסים סעודיים בפקיסטן

לאחר שסעודיה הכחישה שיש איומים לפגוע באינטרסים סעודיים בכווית, אישר שגריר סעודיה בפקיסטן, עלי עסירי, כי השגרירות קיבלה מסר מארגוני טרור, לפיו, הם מאיימים לפגוע במטוסים סעודיים ובאינטרסים סעודיים אחרים בפקיסטן. 

אל-וטן (סעודיה), אל-חיאת (לונדון), 4.3.09

 

עיראק: המפלגה האסלאמית הסונית מגנה את ביקור רפסנג'אני

טארק אל-האשמי, סגן נשיא עיראק ויו"ר "המפלגה האסלאמית העיראקית", הסונית,  לא השתתף בטקסי קבלת הפנים של יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של איראן והאיש מס' 2 בה, עלי רפסנג'אני, שהגיע ב-  2 במרס 2009 לביקור רשמי בן חמישה ימים בעיראק. מפלגתו פרסמה גילוי דעת שבו טענה כי הביקור אינו רצוי, ודרשה מהממשלה לפתוח את התיקים הקשורים למעורבותה של איראן בענייניה הפנימיים של עיראק.

www.alrafidayn.com , 2.3.09, 3.3.09

 

ח'אמנאי: רק ההתנגדות תשיב את זכויות הפלסטינים

בנאומו בועידת התמיכה בפלסטינים, הדגיש מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, כי רק המאבק המזוין ישיב לפלסטינים את זכויותיהם, וקרא למוסלמים ברחבי העולם לפעול לשבירתה של ישראל אותה כינה  'גידול סרטני'. בנאומו בוועידה אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי ישראל- 'החרב המורעלת של הרשת הציונית העולמית'- הפועלת בשליחות המערב, מכשירה את הקרקע להשתלטות המערב על המזה"ת. לדבריו, מטרתה הסופית של ישראל היא להשתלט על אירופה ועל ארה"ב, והמשך קיומה הוא עלבון לאנושות.

אילנא (איראן), 4.3.09

 

בכיר איראני מזהיר מפני שת"פ רוסי-אמריקאי

יחיא רחים צפוי, יועצו הביטחוני של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, הזהיר כי רוסיה משחקת היטב בקלף האיראני, כאשר ארה"ב מנסה לזכות בתמיכתה של רוסיה בנושא הגרעין האיראני. לדברי צפוי, ארה"ב פועלת להקמת חזית אירופית-ערבית נגד איראן, והיא עלולה להפעיל את אל-קאעדה נגד איראן כדי לזרוע פילוג בין השיעים לסונים במזה"ת.

אילנא (איראן), 3.3.09

 

עיראק מכחישה ידיעה לפיה איראן כבשה אי השייך לה

עיראק הכחישה דיווחים לפיהם כבשה איראן את האי "אום אל-רצאץ" השייך לה, השוכן 30 ק"מ מדרום לבצרה, על גבול איראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.3.09

 

שר לבנוני: סוריה מתערבת בבחירות לפרלמנט בלבנון

שר המדינה הלבנוני לעניינים פרלמנטאריים, ואא'ל אבו-פאעור, המשתייך למפלגתו של המנהיג הדרוזי, וליד ג'ונבלאט, האשים את סוריה בהתערבות בבחירות לפרלמנט הלבנוני שתערכנה ביוני הקרוב. לדבריו, סוריה מעורבת ישירות בקביעת כמה מרשימות המועמדים של המפלגות ובעריכת חלק מן הבריתות ביניהן, והיא מנהלת קרן פיננסית עבור הבחירות בה נוטלות חלק כמה ממדינות האזור.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.3.09