המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 1.3.2009
1/3/2009

מה חדש? סיכום יומי 1.3.2009

 

בתקציר: פסק נגד קבלת פיצוי על פינוי מבתים במזרח ירושלים * חמאס דחתה הצהרת עבאס על פתרון של שתי מדינות * ממשלת עיראק מברכת על הקדמת הנסיגה האמריקאית *  מו"מ לקראת שת"פ איראני-סורי-עיראקי-תורכי * דיווח: ביקור אבו מרזוק קשור לנושא שליט * סוריה: נעצרו כורדים שמחו בדומיה

 

חזבאללה: לא צילמנו את בית הדין הבינ"ל לרצח אל-חרירי

בכיר בחזבאללה הכחיש את הדיווח בעיתון הצרפתי לה מונד, לפיו כמה מפעילי הארגון צילמו תמונות של בית הדין הבינ"ל לרצח אל-חרירי וסביבתו, בעיר האג שבהולנד. הוא גם טען שאין שמץ של אמת בדיווח אודות דרישה של יו"ר הוועדה לחקירת הרצח, השופט הקנדי דניאל בלמר, לחקור שמונה פעילים של חזבאללה ועל סירוב של הארגון לדרישה. בלמר ציין כי בקרוב תוגש בקשה ללבנון להסגיר את ארבעת הקצינים הלבנונים, החשודים במעורבות ברצח.

www.alarabiya.net, 1.3.09; www.nowlebanon.com, 28.2.09

   

פסק הלכה נגד קבלת פיצוי על פינוי מבתים במזרח ירושלים

המופתי הכללי של הרש"פ לשעבר, עכרמה צברי, פרסם פסק הלכה האוסר על בעלי בתים במזרח ירושלים, שעיריית ירושלים מתכוונת לפנותם, לקבל פיצוי, משום שפירוש הדבר הוא מכירת הבתים והעברת הבעלות עליהם לידי ישראל.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 1.3.09 

 

חמאס דחתה הצהרת עבאס על פתרון שתי מדינות

תנועת החמאס דחתה את הצהרת יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כי ממשלת האחדות צריכה להיות מחויבת לפיתרון "שתי מדינות" והאשימה אותו כי חזר בו מהסכמות קהיר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.3.09

 

מקורות פלסטיניים: ביקור אבו מרזוק קשור לנושא שליט

מקורות פלסטיניים העריכו כי יש זיקה בין ביקורו של סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, ברפיח לבין חידוש המו"מ לשחרורו של גלעד שליט וההתקדמות הממשית בהסכם התהדיאה. לדבריהם, מצרים לא הייתה מאפשרת את ביקורו של אבו מרזוק ללא הסכמת ישראל לכך.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 1.3.09

 

 ארה"ב מוכרת את אירופה

איראן דיילי (איראן), 28.2.09/ מוחמד עלי רג'בי 

 

אלג'יריה לא איפשרה פעולה צבאית אירופאית נגד אל-קאעדה מגרב

שר הפנים האלג'יראי, יזיד זרהוני, אמר שארצו דחתה בקשה של צרפת ובריטניה להשתמש בסהרה האלג'יראית לצורך פעולה צבאית נגד אל-קאעדה מגרב במדינת ניז'ר, שם, ככל הנראה מחזיק, הארגון בני ערובה מערביים. גורמים רשמיים אמרו ששת"פ כזה עם צבאות מערביים מספק תירוץ לארגונים החמושים לפעול נגד המדינה.

אל-חיאת (לונדון), 1.3.09             

 

ממשלת עיראק מברכת על הקדמת נסיגת הכוחות האמריקאיים

ממשלת עיראק ולשכת הנשיאות שלה קידמו בברכה את הודעתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על הסגת הכוחות האמריקאיים מהמדינה עד סוף אוגוסט  2010, והשארת כ-50,000 חיילים לצרכי ייעוץ והדרכה עד ה- 31.12.11, המועד שנקבע לסיום הנוכחות הצבאית האמריקאית בעיראק. רה"מ, נורי אל-מאלכי, אמר כי מנגנוני הביטחון העיראקיים הוכיחו את יכולתם לייצב את הביטחון, והם מוכנים לקבל עליהם את מלוא האחריות. סגן נשיא עיראק, טארק אל-האשמי, ציין כי לעיראק יידרש סיוע זמני של הקהילה הבינ"ל כדי לבסס עצמה כמדינת חוק וכי על ארה"ב מוטלת אחריות רבה בתחום זה. מנגד הביעו גורמים סונים חשש מפני ניסיונות כיבוש איראניים של עיראק בתואנה של "מילוי החלל הביטחוני שנוצר"; גורמים כורדים הביעו חשש מפני התלקחות ערבית כורדית בעקבות הנסיגה ודרשו לשקול שוב את ההחלטה. 

אל-צבאח (עיראק), 27.2.09,  אל-חיאת (לונדון), 28.2.09

 

מגעים לקראת שת"פ איראני-סורי-עיראקי-תורכי

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר למשלחת בראשות הנשיא העיראקי, ג'לאל טלבאני, המבקרת באיראן, כי השת"פ בין איראן, עיראק, תורכיה וסוריה הוא חשוב מאוד ומהווה נדבך בביטחון האזור והוסיף כי קידום יחסי איראן-עיראק ישרת את שני העמים; הוועדה העליונה הסורית-איראנית שהתכנסה (28.1.09) בטהראן בהשתתפות ר"מ סוריה, מחמד נאג'י עוטרי, וסגן נשיא איראן, פרויז דאודי, דנה בשת"פ כלכלי אזורי שיכלול את סוריה, איראן, עיראק ותורכיה ובקידום חזון משותף שיתבטא  במיזמים בתחומי מסילות הברזל, החשמל והגז. עוטרי צפוי לבוא בימים הקרובים לבגדאד, כדי לדון ביחסי סוריה -  עיראק וכדי לעמוד בראש המשלחת הסורית בוועדה הסורית-עיראקית העליונה.

פארס (איראן), 27.2.09; אל-ת'ורה (סוריה), 1.3.09; אל-צבאח (עיראק), 28.2.09 

 

שיח' פצ'לאללה לסעודיה: הענישו את הפורעים בשיעים

בתפילת יום שישי בבירות, קרא איש הדת השיעי הלבנוני הבכיר, מחמד חוסיין פצ'לאללה, לשלטונות סעודיה, להעניש את הכוחות שתקפו את העולים לרגל השיעים, ולשחרר את אלה שנעצרו והדגיש כי פעולת כוחות הביטחון הסעודיים פוגעת במאמצים לחיזוק האחדות האסלאמית. בנוסף קרא לערבים המתבטאים בזכות שינוי אסטרטגי בארה"ב להתפכח, כיוון שאובמה לא יחולל שינוי.

פארס (איראן), 27.2.09

 

סוריה: עשרות כורדים נעצרו לאחר שעמדו עשר דקות דומייה

מנגנוני הביטחון הסוריים עצרו (28.2.09) עשרים ושישה אזרחים כורדים שעמדו עשר דקות דומייה במחאה על חוק המגביל קנייה ומכירה של נכסי מקרקעין באזורי הגבול, בהם מתגוררים כורדים רבים.  העצורים שוחררו כעבור מספר שעות.  

soparo.com, 28.2.09

 

אזהרה באיראן למדינות ערב: חדלו מתביעותיכם הטריטוריאליות

עורך האתר האיראני עסר-י איראן, ג'עפר מחמדי, המליץ למדינות ערב להפסיק להציג לאיראן תביעות טריטוריאליות במפרץ הפרסי, מחשש לתגובה עממית בלתי ניתנת לשליטה באיראן, שתבוא לידי ביטוי גם במדיניות החוץ האיראנית.

עסר-י איראן (איראן), 23.2.09

 

בכיר איראני מאיים על סעודיה בהחרמת העלייה לרגל

איתאללה איראני בכיר, מכראם שיראזי, הזהיר את ממשלת  סעודיה כי אם ימשיכו "הוואהבים הקיצונים חסרי הידע באסלאם" לפעול נגד השיעים, תחרים איראן את מצוות העומרה (חאג' שלא בזמנו). לדבריו, האינטרס הסעודי הוא למנוע את צעדי הקבוצה הווהאבית, המסתכמים "באלימות, השמצות וסכינאות."

פארס (איראן), 1.3.09

 

איראן לא הוזמנה לוועידה לשיקום עזה בשרם אל-שיח'

מצרים לא הזמינה את איראן להשתתף בוועידה לשיקום עזה שתחל מחר (2.3.09) בשרם אל-שיח' בהשתתפות נציגי 75 מדינות וכן ארגונים אזוריים ובינ"ל.

עכאט' (סעודיה), 1.3.09

 

"בית הדין הפלילי הבינלאומי" [הדן בעניינו של נשיא סודאן]

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 1.3.09

 

איראן תייצא גז לאירופה דרך תורכיה

איראן ותורכיה חתמו על חוזה להעברת גז טבעי מאיראן לאירופה דרך תורכיה, מבלי לקבוע עדיין את נתיב העברת הגז. בכיר בתעשיית הגז האיראנית אמר כי במסגרת החוזה תעביר איראן לאירופה דרך תורכיה עד 35 מליון מטרים מעוקבים של גז.

פרס טי וי (איראן), 22.2.09

 

בכיר איראני: נוכל להשלים לבד בניית הכור בבושהר

בתפילת יום שישי המרכזית באיראן, אמר יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, כי אם הרוסים לא יעמדו בהתחייבות להשלמת הכור בבושהר, תשלימו איראן בעצמה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 28.2.09

 

מתיחות בין איראן למרוקו

מחריף המתח בין איראן למרוקו בעקבות ההצהרות באיראן על ריבונותה בבחריין. בתגובה לאיגרתו של מלך מרוקו, מחמד השישי,  למלך בחריין, בה תקף את הניסיונות האיראניים לפגוע בריבונותה של בחריין, זימן משה"ח האיראני (26.2.09) את שגריר מרוקו בטהראן ונזף בו. מרוקו הגיבה לנזיפה בהחזרת שגרירה מאיראן למשך שבוע ובנזיפה משלה בשגריר האיראני ברבאט.

אנתח'אב (איראן), 26.2.09

 

שבועון איראני: מצרים מעוניינת בעימות ישראל-חמאס

מאמר בשבועון משמרות המהפכה האיראניים, צבח-י צאדק, טען כי מצרים מעוניינת לחולל עימות בין ממשלת נתניהו העתידה לקום לבין חמאס, ולכן מעכבת את עסקת חילופי השבויים בין חמאס לישראל למרות שבכוחה לשכנע את ישראל לקיימה.

צבח-י צאדק (איראן), 23.2.09

 

סערה באיראן בעקבות דברי אינטלקטואל

בנאום באונ' לטכנולוגיה באצפהאן (23.2.09), אמר האינטלקטואל התיאולוג האיראני, מוחמד מוג'תהד שבסתרי, כי הנביא מוחמד ותריסר האמאמים השיעים לא נהנו מחסינות מחטא, ולא ניתן להחשיבם חסינים מחטא. בתגובה לביקורת מצד השמרנים כי דבריו הם חילול הקוראן ועלבון לשלטון חכם ההלכה, טען שבסתרי כי הוא נאם במסגרת דיון מדעי-פילוסופי וכי ההתקפות נגדו נועדו לצמצם את חופש הדיון לקראת הבחירות לנשיאות; חברי בסיג' הסטודנטים תקפו את משרדי התאחדות הסטודנטים האסלאמית באונ' לטכנולוגיה באצפהאן, שארחה את שבסתרי, והנהלת האונ' הורתה על סגירת משרדי ההתאחדות.

פארארו, איראן (איראן), 25.2.09; אירנא (איראן), 24.2.09; פארס, רג'א ניוז (איראן), 23.2.09