המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 17.2.2009
17/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 17.2.2009

 

בתקציר: התקרבות בין חמאס לפת"ח * אבו מאזן פיטר את אבו עלאא מניהול המו"מ עם ישראל  * אתר איראני: סעודיה מתסיסה את תושבי אהואז * מובארכ פועל לקידום פיוס ערבי והצרת צעדי איראן * יועצת של אסד: אפשרות קרובה לשגריר אמריקאי בדמשק 

 

אתר איראני: סעודיה מתסיסה את תושבי אהואז

אתר האינטרנט האיראני אינדה ניוז האשים את סעודיה בהתססת תושבי המחוז הערבי באיראן, אהואז, בשל אכזבתה מהשקט היחסי השורר בו בשנים האחרונות. יצוין כי רשת הטלוויזיה הסעודית "אל-ערביה" שידרה כתבה אודות טיהור אתני שמבצעת איראן במחוז. בכתבה נטען כי המשטר האיראני נוקט מעצרים, רציחות וחרם תרבותי נגד תושבי המחוז, ושולל מן המחוז – המפיק 80% מן הנפט האיראני – את ההנאה מהכנסות אלה.

אינדה ניוז (איראן), 14.2.09 

 

קריקטורה באיראן: הבריטים מפלגים את העולם

איראן דיילי (איראן), 17.2.09/  מוחמד עלי רג'בי

 

התקרבות בין חמאס לפת"ח

מנגנוני הביטחון הפלסטינים בגדה המערבית שחררו כעשרים עצורים מתנועת החמאס, וזו ביטלה את מעצר הבית שהיה מוטל על כמה מפעילי פת"ח בעזה. בראמאללה התקיימה פגישה בין בכירים משתי התנועות – הראשונה בדרג גבוה מאז ההפיכה שביצעה חמאס בעזה – כדי  להכין את הדיאלוג הפלסטיני שצפוי להתחיל בקהיר ב-22 לחודש. 

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 17.2.09

 

אבו מאזן פיטר את אבו עלאא מניהול המו"מ עם ישראל

מקורות פלסטיניים דיווחו כי מחמוד עבאס פיטר את אחמד קריע (אבו עלאא) מראשות צוות המו"מ הפלסטיני עם ישראל והחליפוֹ בצאאב עריקאת. נמסר כי בין עבאס לקריע פרצה מחלוקת היות וקריע דחה הצעה ישראלית להסכם, דבר שהביא להחרמתו על ידי ארה"ב מאז ספטמבר. מקורבי קריע הכחישו את הדיווח.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.2.09

 

לבנון: דיפלומט איראני הותקף במחאה על הרג פעיל "כוחות ה-14 במרץ"

בלבנון דווח כי תומכי המפלגה הפרוגרסיבית הסוציאליסטית תקפו (15.2.09) מכונית השייכת לשגרירות איראן בלבנון ובה דיפלומט איראני, וזאת בתגובה לרצח פעיל המפלגה (14.2.09). נמסר כי האירוע הסתיים בעקבות התערבותם של יו"ר המפלגה, וליד ג'ונבלאט, ושל צבא לבנון.

מהר (איראן), 17.2.09

 

הכלכלה האמריקאית

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 16.2.09/ עלי ח'ליל  

 

בכיר איראני: יש להשיב את אדמות אמריקה לאינדיאנים

ציר המג'לס האיראני, חדאד עאדל, קרא להשבת אדמות אמריקה לאינדיאנים כתגובה להקמת ישראל בשטחי פלסטין על בסיס טענה שהיהודים ישבו בהם לפני אלפיים שנה. ג'עפר שאג'וני, חבר ב'אגודת אנשי הדת הלוחמים' השמרנית, טען כי הישראלים אינם יהודים כיוון שהנביא משה לא היה מבצע טבח בילדים, כפי שביצעו הישראלים בעזה.

פארס, איסנא (איראן), 17.2.09 

 

מובארכ פועל למען פיוס ערבי והצרת צעדיה של איראן

על רקע ביקורו של מובארכ (16.2.09) בבחריין טענו מקורות מצריים כי מטרת מהלכיו האחרונים של נשיא מצרים, היא לחזק את הפיוס הערבי, בעקבות המשבר בעזה, שבו נחשף הפער העמוק בין הצדדים בעולם הערבי והתברר הצורך לרסן את מעורבותה של איראן בעולם הערבי.

אל-חיאת (לונדון), 17.2.09

 

יועצת של אסד: ייתכן מאוד שבקרוב ימונה שגריר אמריקאי בדמשק

היועצת המדינית וההסברתית של נשיא סוריה, בות'ינה שעבאן, אמרה כי בניגוד לממשל בוש, האשם בקיפאון ששרר בשנים האחרונות ביחסי סוריה-ארה"ב, ממשל אובמה קורא לדיאלוג, מכבד את המדינות ומעוניין לפתוח דף חדש עם העולם הערבי והאסלאמי. לדבריה, משלחות הקונגרס המבקרות בסוריה מופתעות לגלות מדינה שוחרת שלום, על בסיס הכבוד הערבי והשבת הזכויות הערביות. לדבריה, ייתכן מאוד שבקרוב ימונה שגריר אמריקאי בדמשק ויבוטלו הסנקציות האמריקאיות נגד סוריה, הסותרות, לטענתה, את החוק האמריקאי. מקור בכיר בוושינגטון מסר כי עד כה לא הוחלט על כל שינוי במדיניות הסנקציות כלפי סוריה.

אל-וטן (סוריה), 17.2.09; אל-נהאר (לבנון), 16.2.09   

 

קרע ביחסי ישראל – תורכיה נוכח התקיפה הישראלית בעזה

אל-מסתקבל (לבנון), 16.2.09/ חסן בלייבל 

 

יו"ר הפרלמנט התורכי: התייעצויות שוטפות בינינו לבין סוריה

יו"ר הפרלמנט התורכי, קוקסל טופטן, אמר בפגישה עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כי יחסי סוריה-תורכיה התפתחו מאוד בעקבות ביקור אסד בתורכיה ב-2007 והם מופת ליחסים בין מדינות. לדבריו, סוריה ותורכיה מתייעצות בכל הנושאים ועמדתן בנוגע למצב באזור ובעזה - זהה. אסד ציין שעמדת תורכיה בנושא הפלסטיני זוכה להערכת כל מדינות האזור.

אל-ת'ורה (סוריה), 17.2.09 

 

סוריה: אפליה תעסוקתית נגד כורדים

יו"ר מפלגת האחדות הדמוקרטית הכורדית בסוריה, אסמאעיל עמר, גילה כי אלפי כורדים מצאו עצמם מובטלים לאחר שמנגנוני הביטחון הסוריים הורו לבעלי חברות ובתי מסחר שלא להעסיק אזרחים שאינם מחזיקים באזרחות סורית, אלא לאחר קבלת אישור מצדם.

qudspress.com, 17.2.09