המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 12.2.2009
12/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 12.2.2009


בתקציר: סרקוזי מהדק קשרים עם מדינות המפרץ * שנתיים מאסר לאופוזיציונר מצרי שהסתנן לעזה * אחמדי-נז'אד: הציונים ימנעו שינוי בארה"ב * הסכם על הפסקת המלחמה התקשורתית בין פת"ח לחמאס * עיראק: דרישת פיצויים מישראל על תקיפת הכור העיראקי * שגריר צרפת בלבנון: ידידותנו עם לבנון בלתי מותנית


הסכם על הפסקת המלחמה התקשורתית בין פת"ח לחמאס

מקור פלסטיני מסר כי בפגישה בקהיר בין נציגי פת"ח לחמאס הוסכם עקרונית על הפסקת המלחמה התקשורתית בין שתי התנועות.

אל-קדס (ירושלים),אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.2.09


סרקוזי מהדק את הקשרים עם מדינות המפרץ

על רקע ביקורו של נשיא צרפת, סרקוזי, במדינות המפרץ וחנוכת בסיס צבאי באבו ט'בי, דיווח היומון אל-שרק אל-אוסט כי סרקוזי רוצה בחיזוק היחסים האסטרטגיים עם מדינות האזור בתחומי הכלכלה והחימוש, אך אינו מעוניין שהצעד יוצג כתחרות עם הנוכחות האמריקאית באזור. בראיון ליומון הכוויתי אל-קבס, אמר סרקוזי כי הברית בין צרפת לכווית מחייבת את צרפת לעמוד לצדה של כווית אם ביטחונה יעמוד בסכנה. עוד אמר כי שיגור הלוויין האיראני, אומיד, הינו בשורה רעה המעוררת חשש.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.2.09; אל-קבס (כווית), 11.2.09


שגריר צרפת בלבנון: ידידותנו עם לבנון בלתי מותנית

בהתייחסו לאפשרות שהאופוזיציה הלבנונית ובראשה חזבאללה תזכה בבחירות לפרלמנט, אמר שגריר צרפת בלבנון, אנדרה פאראן, כי ידידותה של צרפת ללבנון וללבנונים לא קשורה לתוצאות הבחירות, כל עוד התנהלו באופן דמוקרטי. עוד אמר כי היחסים בין סוריה ללבנון אינם מהווים גורם יחיד ביחסה של צרפת לסוריה.

אל-ספיר (לבנון), 12.2.09


בכיר איראני: אנחנו מייצאים נשק ל-35 מדינות

בכיר במועצה לקביעת האינטרס של המשטר, רזא טלאי ניכ, אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה אל-עאלם, כי איראן מייצאת ציוד צבאי ליותר מ-35 מדינות בעולם.

אל-עאלם (איראן),11.2.09


איראן מתכננת לייצא גז לאירופה

ראש וועדת המג'לס לענייני אנרגיה, חמיד רזא קאטוזיאן, אמר כי איראן החלה בתכנון שני קווים שיובילו ביחד 60 עד 100 מליון מטר מעוקב גז למרכז אירופה.

אילנא (איראן), 11.2.09


אחמדי-נז'אד: הציונים ימנעו שינוי בארה"ב

בשיחת טלפון עם נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבז, אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי לא סביר שהמנהיגים הציונים והאמריקאיים יאפשרו לנשיא ארה"ב אובמה ליישם את השינוי שהבטיח. הוא הדגיש שאיראן וונצואלה ימשיכו בעמידתם האיתנה עד שיוסרו האיומים מכל אומות העולם.

פארס (איראן), 12.2.09; פרס טי וי (איראן), 11.2.09


ח'אמנאי: מימוש ההבטחה האלוהית לשחרור פלסטין - קרוב

בפגישה (12.2.09) עם מזכ"ל הג'האד האסלאמי, רמדאן שלח, אמר מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, כי סימני ההבטחה האלוהית לשחרר את כל פלסטין נראים בבירור, ואם דרך ההתנגדות תימשך - הניצחון קרוב. יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, אמר (11.2.09) לשלח כי מחובתה של איראן לתמוך בפלסטינים והיא תעשה כל מאמץ כדי לחזק את תמיכתה בהם בעתיד.

מהר, פארס (איראן), 12.2.09; איסנא (איראן), 11.2.09


רפסנג'אני וח'אתמי מבקרים את אחמדי-נז'אד

המועמד לבחירות לנשיאות איראן, מחמד ח'אתמי, תקף את המדיניות של יריבו, הנשיא אחמדי-נז'אד, וטען כי זו הזיקה לאיראן והובילה לבידודה בזירה הבינ"ל. לביקורת הצטרף יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, שהצביע על אחוז ההשתתפות הנמוך בתהליכי הבחירות באיראן, במיוחד בטהראן, וטען כי תחת שלטונו של אחמדי-נז'אד, "אנו הולכים ומתרחקים מערכי איתאללה ח'מיני."

האתר של ח'אתמי (12.2.09); אפתאב (איראן), 11.2.09


הבחירות בישראל ותהליך השלום

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 11.2.09


בכיר איראני: אמריקה ואיראן – המעצמות היחידות בעולם

מפקד הבסיג', חוסין טאאב אמר כי לאחר נפילת בריה"מ נותרו בעולם שתי מעצמות: ארה"ב ואיראן, הרוצות להנהיג את העולם. לדבריו, לאמריקה יש כוח צבאי, אך אין לה יכולת ללחוץ על ההדק.

פארס (איראן), 12.2.09


שנתיים מאסר לאופוזיציונר מצרי שהסתנן לעזה

בית משפט צבאי במצרים גזר על האופוזיציונר מגדי חוסין מאסר של שנתיים וקנס של 5000 לי"מ (כ- 900 דולר), על הסתננותו לעזה דרך אחת המנהרות. אשתו של חסין טענה כי מדובר בסגירת חשבונות עם בעלה, על רקע דעותיו המנוגדות למשטרו של מובארכ וכי לגזר הדין אין כל קשר למעשה ההסתננות.

אל-מצריון (מצרים), 12.2.09


משרד התקשורת המצרי מסרב לחסום אתרי אינטרנט "מתירניים"

משרד התקשורת המצרי סירב לחסום אתרי אינטרנט "מתירניים", בטענה כי חוק התקשורת המצרי אינו מאפשר זאת. כיום חסומים במצרים כמה אתרי אינטרנט, בעיקר כאלה השייכים לאופוזיציה.

אל-מצריון (מצרים), 12.2.09


אובמה, שגבר על הילארי ומקיין, ניצב מול תהליך השלום

פלסטין (רש"פ), 11.2.09/ עלאא' אל-לקטה


אחמד שלבי: להקים ברית אזורית סורית-עיראקית-איראנית-תורכית

בפגישה בבגדאד עם עלי אכבר ולאיתי, יועצו הבכיר של מנהיג איראן ח'אמנאי, הציע אחמד אל-שלבי, לשעבר ראש "הוועידה הלאומית העיראקית" (ארגון גג של תנועות האופוזיציה למשטרו של סדאם חוסיין) להקים ברית אזורית בהשתתפות סוריה, עיראק, איראן ותורכיה.

אירנא (איראן), 8.12.09

דרישת פיצויים מישראל בגין תקיפת הכור העיראקי

חברים בפרלמנט העיראקי פועלים למען הגשת תביעת פיצויים מישראל בגובה מיליארדי דולרים בגין תקיפתה את הכור הגרעיני העיראקי ב-1981. לדבריהם התביעה תואמת את החלטה 487 של מועה"ב מ-1981, לפיה עיראק זכאית לקבל מישראל פיצויים עקב תקיפת הכור.

אל-צבאח (עיראק), 11.2.09


סודאן: חכמי הדת נגד חג האהבה

מועצת חכמי הדת בסודאן קראה לצעירים שלא לציין את חג האהבה (חג ולנטיין), בקבעה כי זהו חג מערבי שהשפעתו משחיתה.

סודאן טריביון (סודאן), 12.2.09


סרקוזי עם דגל החירות השוויון והאחווה בביקור פתע בעיראק

אל-ג'רידה (כווית), 11.2.09