המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 11.2.2009
11/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 11.2.2009

 

בתקציר: צרפת פועלת למען הדיאלוג בין ארה"ב לאיראן * סעודיה ומצרים לוחצות על קטר להחליש תמיכתה בחמאס * התנאים של איראן לשיחות עם ארה"ב * חברי פרלמנט במצרים: לפתוח את הגבול עם ישראל לג'יהאד * סניורה: מסמכי חקירת רצח אל-חרירי הועברו להאג * שה"ח המצרי לחמאס: הרפו מהמאבק המזוין

 

שר החוץ המצרי לחמאס: הרפו מהמאבק המזוין

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, אמר בראיון טלוויזיוני כי מצרים מקווה שחמאס תוותר על ההתנגדות המזוינת ותבחר בצורות התנגדות אחרות. לדבריו, התנגדות לא חייבת תמיד ללבוש אופי מזוין וישנם שלבים במאבק שבהם ניתן לוותר על הנשק.

אל-אהראם (מצרים), 11.2.09 

 

שיחות דוחה: מורדי דארפור מציבים תנאים להסכם

ארגון מורדי דארפור (התנועה לצדק ושוויון) הציג (10.2.09) את דרישותיו להסכם המסגרת עם ממשלת סודאן, בשיחות בין הצדדים בקטר: שמירת כוחו הצבאי של הארגון עד לחתימה על הסכם שלום סופי; פיזור המיליציות הפרו-ממשלתיות וסילוקן מדארפור; שיתוף התנועה בשלטון בסודאן; ביטול חלוקת חבל דארפור למחוזות. נציג התנועה, ג'יבריל אבראהים, אמר שהמו"מ עם הממשלה אין פירושו ויתור על העמדת הנשיא בשיר לדין בינ"ל. נציג ממשלת סודאן, נאפע עלי נאפע, התייחס בחיוב לטיוטת ההסכם שהוצגה לצדדים. 

אל-חיאת (לונדון), 11.2.09

 

מדינות ערביות שוקלות "לארח" את בשיר

היומון אל-חיאת דיווח כי גורמים במועה"ב שוללים את האפשרות שהמועצה תפעל לדחיית ההליכים נגד נשיא סודאן, בשיר. דווח כי מספר מדינות ערביות שוקלות להעניק לו מקלט אם יוצא נגדו צו מעצר בינ"ל.

אל-חיאת (לונדון), 11.2.09

 

סעודיה ומצרים לוחצות על קטר להחליש תמיכתה בחמאס

מקורות דיפלומטיים דיווחו כי במגעים בין קטר לרש"פ, המתקיימים בחסות מצרית-אמריקאית מופעל לחץ על קטר כדי שתשנה את עמדותיה הפוליטיות ותחליש את תמיכתה בחמאס. במסגרת זו עלתה הצעה מצרית- סעודית-פלסטינית לארח את ראש הרש"פ, מחמוד עבאס בקטר. עוד דווח, כי אחת ממטרות המפגש האחרון של חלק משרי החוץ הערביים באבו ט'בי היתה להביא לשינוי מדיניותה של קטר, וכי מצרים וסעודיה מתנות את השתתפותן בדרג גבוה בפסגת הליגה הערבית בדוחה בחודש הבא, בהשגת שינוי זה. 

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 11.2.09

 

התהדיאה ושחרור גלעד שליט מכשילים זה את זה 

 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.2.09/ אמג'ד רסמי

 

צרפת פועלת למען הדיאלוג בין ארה"ב לאיראן

מקורות בכירים בעיראק מסרו כי נשיא צרפת, סרקוזי, ור"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, דנו בפגישתם בסיוע של עיראק לקידום הדיאלוג בין ארה"ב לאיראן. בנוסף, דנו הצדדים בנושאים כלכליים, כאשר סרקוזי אמר כי נתן "אור ירוק" להשקעות צרפתיות בעיראק.  

אל-חיאת (לונדון), 11.2.09

 

התנאים של איראן לשיחות עם ארה"ב

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר כי מעצמת העל האיראנית מוכנה לשיחות עם ארה"ב, תוך הוגנות וכבוד הדדי, ותוך מימוש השינוי במדיניות אותו הבטיח אובמה. האשמי רפסנג'אני, מספר שתיים בהירארכית השלטון באיראן, קרא לאובמה להפשיר את הנכסים האיראנים בארה"ב כמחווה לקראת מו"מ ישיר בין המדינות. מאמר ביומון ג'ואן, המקורב למשמרות המהפכה, הזהיר מפני אסטרטגיה של הונאה מצד ממשל אובמה כלפי הגרעין האיראני.

אירנא, פרס טי וי (איראן), 10.2.09; ג'ואן (איראן), 9.2.09

 

מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי לאיראן: גורלנו קשור בגורלכם

בנאום באיראן (10.2.09) לציון שלושים שנה למהפכה האסלאמית, אמר מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח, לאיראנים: "אתם אחינו, ואנו קשורים אתכם באמונה, בגורל, ובעתיד חיינו." הוא הודה לאיראן על תפקידה האמיץ בשחרור כל פלסטין וציין כי העוינות לישראל, שגרירת תרבות הפרא המערבית, תימשך עד לחיסולה הקרוב.  

פארס (איראן), 10.2.09

שלח בפגישתו עם אחמדי-נז'אד

מקור לתמונה: פארס (איראן), 11.2.09

 

בכיר איראני: משטרים עריצים יהפכו לרפובליקות אסלאמיות

יחיא רחים צפוי, יועצו הביטחוני הבכיר של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, אמר כי בחמישים השנים הבאות יוחלפו המשטרים העריצים והמלוכנים לרפובליקות ולרפובליקות אסלאמיות. לדבריו, למהפכה האסלאמית באיראן השפעה עולמית, המתבטאת בתמיכה בתנועות התנגדות אסלאמיות במזה"ת ובצפון אפריקה נגד ארה"ב.

פארס (איראן), 10.2.09

 

קריאה באיראן: לתבוע את רוסיה על הפרת התחייבויותיה בבושהר

אתר האינטרנט האיראני אינדה ניוז מתח ביקורת על ההתעלמות באיראן מן הדחייה הרוסית של פתיחת הכור בבושהר למחצית השנייה של 2010, וקרא לתבוע פיצויים מרוסיה על רמיסת התחייבויותיה כלפי איראן.

אינדה ניוז (איראן), 8.2.09

 

חברי פרלמנט במצרים: לפתוח את הגבול עם ישראל לטובת ג'יהאד

חברים במועצת העם המצרית הביעו דאגה מההסכם הביטחוני בין ישראל וארה"ב בעניין הברחות הנשק לעזה ודרשו לפתוח את הגבול לטובת ג'יהאד, הברחות נשק לעזה ולתגובה כוחנית מול ישראל. חבר מועצת העם מטעם האחים המוסלמים, עלי לבן, אמר כי חשוב יותר שייכנס נשק לעזה מאשר תרופות.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 11.2.09 

 

המנצח בבחירות בישראל

תשרין (סוריה), 11.2.09/ יאסין אל-ח'ליל

 

סניורה: מסמכי חקירת רצח אל-חרירי הועברו להאג

ר"מ לבנון, פואד אל-סניורה, גילה בראיון טלוויזיוני כי מסמכי חקירת רצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, הועברו (ב-9.2.09) לביה"ד הבינ"ל בהאג, והביע ביטחון בהתקדמות החקירה. לדבריו, הסגרתם להאג של ארבעת הקצינים הלבנונים העצורים בחשד למעורבות ברצח, אם תידרש, תצריך את אישור הממשלה, ולבנון מעוניינת לשתף פעולה עם ביה"ד בנושא זה.

אל-נהאר (לבנון), 11.2.09