המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 10.2.2009
10/2/2009


מה חדש? סיכום יומי 10.2.2009


בתקציר: אחמדי-נז'אד: המהפכה האסלאמית שייכת לאנושות * מובארכ מעריך: הסכם תהדיאה בשבוע הבא * מזכ"ל הפת"ח בלבנון: חמאס בלבנון מתחמשת * צרפת תקיים קשרים עם ממשלת אחדות פלסטינית שתכלול את החמאס * לאריג'אני: טהראן ממתינה לשינוי מדיניות ארה"ב * קריאות לפיזור הפרלמנט העיראקי בשל כשלון הניסיון למנות יו"ר חדש

לאריג'אני: טהראן ממתינה לשינוי מדיניות ארה"ב

יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, המבקר במדריד, אמר לשר החוץ הספרדי, מיגל מורטינוס, כי טהראן ממתינה לשינוי מעשי במדיניות ארה"ב וכי אין די בדברי הבכירים האמריקאיים. לדבריו, אירופה יכולה למלא תפקיד חיובי בפתרון הבעיות במזה"ת בתנאי שארגון החמאס יוכר רשמית על ידה והאינטרסים שלו יכללו במו"מ. לגבי אפגניסטאן, אמר לאריג'אני, כי טהראן תהיה מוכנה לתרום ליישוב המצב אם תשונה האסטרטגיה הנוכחית ואופציה צבאית תרד מעל הפרק.

אירנא (איראן), 9.2.09


אחמדי-נז'אד: המהפכה האסלאמית שייכת לאנושות

נשיא איראן אחמדי-נז'אד אמר לשגרירי מדינות זרות כי התהלוכות לציון 30 שנה לכינון משטר המהפכה באיראן שיערכו ב-10.2.09 נושאות מסר חשוב של עצמאות, כבוד וקידמה לעמי העולם. לדבריו, המהפכה האסלאמית התחוללה הודות להישענותה על האל ולהוראות הנביאים וכי היא שייכת לכלל האומות ולאנושות כולה. הוא הדגיש כי האומה האיראנית נחושה לכבוש את פסגות המדע והטכנולוגיה.

אירנא (איראן), 9.2.09


מובארכ מעריך: הסכם התהדיאה בשבוע הבא

בהצהרות לאחר פגישת הפסגה עם נשיא צרפת סרקוזי, העריך נשיא מצרים מובארכ כי ניתן יהיה להגיע להסכם התהדיאה בשבוע הבא, אך סירב להיכנס לפרטי ההסכם. כן אמר כי סרקוזי נענה להזמנתו להשתתף בועידת התורמים בקהיר במרץ הקרוב.

אל-אהראם (מצרים), 10.2.09


שר החוץ המצרי: צרפת אינה צריכה להתרכז בסוריה כדי למלא תפקיד במזה"ת

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, אמר כי לצרפת השפעה רבה באזור, ולכן אין היא צריכה להתרכז בסוריה כדי למלא תפקיד במזה"ת. לדבריו, מצרים תשמח אם צרפת תסייע לסוריה להגיע לשלום עם ישראל, מאחר שכך תסיר סוריה את תמיכתה בחמאס וחזבאללה. אל-ע'יט הוסיף כי הסכסוך בין מצרים לקטר נסוב סביב ההתייחסות למצרים בערוץ "אל-ג'זירה" וסביב מדיניות קטר התומכת בחמאס ובמשיכת יוזמת השלום הערבית או בהקפאתה.

אל-חיאת (לונדון), 10.2.09


על הבקבוק: מחשבות רעות לפיתוי הנוער שלנו

אל-ג'זירה (סעודיה), 9.2.09/ הג'אד

מצרים: שיחות הפיוס בין הפלגים הפלסטיניים ב-22 בפברואר

מצרים שיגרה הזמנה לפלגים הפלסטיניים להשתתף בועידת פיוס פלסטינית בקהיר ב-22 בפברואר 2009. בפסגה ידונו חמש ועדות במחלוקות הפלסטיניות הפנימיות כגון ממשלת אחדות, ייצוג אש"פ, רה-ארגון במנגנוני הביטחון והבחירות למועצה המחוקקת ולנשיאות.

אל-איאם (רש"פ), 10.2.09


צרפת תקיים קשרים עם ממשלת אחדות פלסטינית שתכלול את החמאס

מקורות פלסטיניים דיווחו כי נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר בפגישתו עם יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, לפני כמה ימים כי צרפת תקיים קשרי גומלין עם ממשלת האחדות הפלסטינית גם אם זו תכלול אנשי חמאס.

אל-חיאת (לונדון), 10.2.09


מזכ"ל הפת"ח בלבנון: חמאס בלבנון מתחמשת

מזכיר תנועת הפת"ח בלבנון, סולטאן אבו אל- עינין, האשים את תנועת החמאס בלבנון בהתחמשות ובהסתה נגד תנועת הפת"ח. הוא הוסיף כי בעיני החמאס, אנשי הפת"ח הפכו לאויב העיקרי ואילו ישראל הפכה לאויב משני.

אל-חיאת (לונדון), 10.2.09


חמאס: הפרלמנט הפלסטיני להתאחדות הפרלמנטים של המדינות האסלאמית באיראן

ממלא מקום יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית, אחמד בחר (חמאס), ביקש מהתאחדות הפרלמנטים של המדינות האסלאמיות שמקום מושבה באיראן, לקבל את המועצה המחוקקת הפלסטינית כחברה בהתאחדות זאת. בד בבד ביקשה החמאס מהתאחדויות פרלמנטים בין-לאומיים לבטל את חברות המל"פ בהן. מקורות דיפלומטיים פלסטיניים בקהיר הביעו דאגה מצעד זה המהווה לדבריהם ניסיון להעמיק את הפילוג הפלסטיני הפנימי ולפגוע באש"פ כנציג הלגיטימי והיחיד של כל הפלסטינים ברש"פ ובפזורה.

אל-חיאת אל-ג'דידה, אל-איאם (רש"פ), 10.2.09


על הלוחות: קדימה, הליכוד, עבודה

אל-דסתור (ירדן), 9.2.09/ עבדאללה דרקאוי


הכחשה בדאר אל-אפתאא המצרי בנוגע לאיסור ההשתייכות לארגונים אסלאמיים

בכירים בדאר אל-אפתאא [הגוף המצרי הרשמי לפתוות] הכחישו פרסומים בדבר פתוא האוסרת השתייכות לארגונים אסלאמיים. מנהל מחלקת ההסברה בדאר אל-אפתאא, ד"ר אבראהים נגם, טען כי מדובר בפתוא ישנה. כמו כן ציין כי הפתוא אינה אוסרת השתייכות לארגונים אסלאמיים באופן כללי אלא לארגונים ספציפיים בעלי מצע פוליטי או צבאי המנוגד לקונצנזוס המוסלמי - ככל הנראה אל-קאעדה..

www.alarabiya.net, 10.2.09


קריאות לפיזור הפרלמנט העיראקי עקב ניסיונות כושלים למנות יו"ר חדש

לאחר ניסיונות כושלים חוזרים ונשנים למנות יו"ר חדש לפרלמנט במקום מחמוד אל-משהדאני (שפרש מתפקידו ב- 23.12.08), גוברים הקולות הקוראים לפיזור נשיאות הפרלמנט, או הפרלמנט כולו, ולעריכת בחירות מוקדמות. בתוך כך, קבעו המפלגות הפוליטיות את ה- 18.2.09 כמועד האחרון לחזית "אל-תואפק" (הגוש הסוני הגדול ביותר בפרלמנט המורכב משלוש מפלגות) למנות יו"ר חדש.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.2.09


עיראק: מחלוקת בנושא הנסיגה האמריקאית המוקדמת

האפשרות של נסיגה אמריקאית מוקדמת מעיראק מעוררת מחלוקת בזירה הפוליטית העיראקית בין שתי חזיתות: חזית בראשותו של רה"מ נורי אל-מאלכי, הנלהבת מאפשרות זו, ומתכוננת לקראתה באמצעות התמקדות בהשגת פיוס לאומי פנימי - לרבות קריאה לקצינים ומפקדים במשטר הבעת' הקודם השוהים בחו"ל לשוב לעיראק ולהשתלב בפעילות הפוליטית בה, וכוונה להכריז על חנינה כללית למבוקשים שהביעו חרטה או השליכו את נשקם כדי למזער סכנות אפשריות; החזית האחרת חוששת מההשלכות הביטחוניות העלולות להיות לנסיגה כזו, בטענה שהכשרת כוחות הביטחון העיראקיים טרם הושלמה ושהגרעון התקציבי, אשר עלול להחמיר עקב הירידה המתמשכת במחירי הנפט, מקשה על השלמת ציודם והכשרתם של הכוחות.

אל-חיאת (לונדון), 9.2.09


איאד אל-עלאוי: למרות החלשות המפלגות הדתיות המצב בעיראק עדיין נפיץ

איאד אל-עלאוי, ראש המפלגה העיראקית הלאומית וראש ממשלת עיראק לשעבר, קרא למערב שלא להשלות את עצמו בעקבות הבחירות למועצות המחוזיות, כי עיראק מתקדמת לקראת התייצבות והזהיר מפני "פיצוץ" העלול להתרחש בבחירות הכלליות הבאות בעיראק. לדבריו, למרות הנסיגה בכוחן של המפלגות הדתיות, הרי הפילוג העדתי שריר וקיים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 10.2.09