המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 8.2.2009
8/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 8.2.2009

 

בתקציר: עיראק: השרה לענייני נשים התפטרה * הסכם אלג'יראי-ספרדי ללחימה בטרור * קריאה באיראן להקים נאט"ו אסלאמי * הערכה במצרים: הסכם תהדיאה מחר * סרי נוסיבה: להחרים מוסדות ישראליים *  תכנית לנמל נפט חדש בעיראק * קד'אפי תומך בפיראטים הסומליים * כתב "אל-ערביה" נדרש לצאת מעזה

 

הערכה במצרים: הסכם תהדיאה מחר

מקורות מצריים צופים כי מחר (9.2.09), יושג הסכם תהדיאה שיכלול את כל הפלגים הפלסטיניים. משך התהדיאה - שנה וחצי עם אפשרות לחדשהּ, כאשר לכל צד תהיה הזכות להגיב מייד על תוקפנות של הצד האחר. מקורות פלסטיניים מסרו כי ישראל הסכימה לשחרר אלף אסירים ובהם 350 מתוך 370 שמות שדורשת החמאס, בתמורה לשחרורו של גלעד שליט.

אל-איאם (רש"פ), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.2.09

 

סרי נוסיבה: להחרים מוסדות ישראלים

נשיא אוניברסיטת אל-קדס, סרי נוסיבה, קרא לכל המוסדות הפלסטיניים ברש"פ ובחו"ל להפסיק כל שיתוף פעולה עם מוסדות ישראליים למשך חצי שנה כאקט של מחאה ולחץ על ממשלת ישראל להתחייב ללוח זמנים לסיום הכיבוש תמורת חוזה שלום עם הפלסטינים. הוא קרא גם לממשלות בעולם להצטרף לקריאתו זו.

אל-קדס (ירושלים), 8.2.09

 

כתב אל-ערביה נדרש לעזוב את עזה

ערוץ אל-ערביה דיווח כי חמושים פלסטינים ביקשו מכתבו ואא'ל עצאם, שדיווח על המנהרות וייצור הטילים בעזה, לעזוב את הרצועה לאלתר, ואיימו לפגוע בו אם יסרב. עצאם טען כי מאחורי האיום עומד בכיר החמאס, אימן טה. מקור בחמאס אמר כי עצאם התבקש לעזוב מסיבות ביטחוניות בלבד. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.2.09

 

פת"ח: חמאס הופכת את בתי החולים למרכזי מעצר

משרד הבריאות הפלסטיני טען כי חמאס הופכת את בתי החולים בעזה למרכזי מעצר וחקירות. בתוך כך, קראה תנועת פת"ח לחמאס לערוך דיאלוג ללא תנאים מוקדמים, ואולם מן החמאס נמסר כי גל המעצרים נגד חברי התנועה בגדה המערבית מפחית את הסיכוי להצלחת הדיאלוג.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.02.09

 

משעל: נקים מקור סמכות עד שיהיו רפורמות באש"פ

ראש הלשכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל, אמר בעצרת "ניצחון" בדמשק כי אין לגיטימיות לשום גוף פלסטיני השולל את דרך ההתנגדות בה בחרו הפלסטינים. לדבריו, גורמי ההתנגדות הפלסטינית יקימו מקור סמכות אחר עד ליישום הסכם קהיר משנת 2005 הקובע כי יש לבצע רפורמות באש"פ.

 www.palestine-info.info 6.2.09, שאם-פרס (סוריה), 7.2.09

 

הסוסים הטרויאניים העומדים בשער העולם הערבי: תורכיה ואיראן

אל-חיאת (לונדון), 6.2.09 / חביב חדאד   

 

עיראק: תכנית לנמל נפט חדש

משרד הנפט העיראקי הודיע על כוונתו להקים נמל נפט צף במפרץ הפרסי שיזרים  1.5 מיליון חביות ליום וקרא להקמת חברת נפט לאומית המוסמכת לחתום עסקות ללא צורך באישור הממשלה. שר הנפט העיראקי, ד"ר חוסיין אל-שהרסתאני, העריך כי ארגון אופ"ק יחליט, בכינוסו בחודש הבא, להפחית את תפוקת הנפט ולהביא להעלאת מחירו לגובה של 70 דולר לחבית.

אל-צבאח (עיראק), 7.2.09         

 

השרה לענייני נשים בעיראק התפטרה

שרת המדינה לענייני האישה העיראקית, נואל אל-סאמראי הגישה את התפטרותה לרה"מ נורי אל-מאלכי, בטענה כי בתום שישה חודשים בתפקידה השתכנעה שלמרות מאמציה, אין ביכולתה לתת שום שירות לנשים, בשל היותה שרה ללא תיק, ללא משימות, ללא תקציב וללא סמכויות ביצוע.

אל-זמאן (לונדון), 6.2.08     

 

יומון איראני: המהפכה האסלאמית- תשתית לבוא המשיח

במאמר לציון שלושים שנה למהפכה האסלאמית באיראן, כתב עורך היומון כיהאן, חוסין שריעתמדארי, כי חזונו של איתאללה ח'מיני מתגשם. הוא ציטט את ח'מיני שקבע כי המהפכה נועדה להכין את התשתית להופעת המשיח, בתהליך שיורכב משלושה שלבים: א. השלטת האסלאם באיראן;  ב. קביעת איראן כמטה הפעולה להשלטת האסלאם בכל המדינות המוסלמיות; ג. הפצת בשורת האסלאם בכל העולם. שריעתמדארי לעג לסיסמת 'השינוי' של אובמה, וטען כי את השינוי האמיתי חולל איתאללה ח'מיני לפני שלושה עשורים וכעת אנו חוזים בסדרת הכשלונות של אמריקה והתומכות בה במזה"ת.

כיהאן (איראן), 8.2.09

 

איראן רכשה מרוסיה מערכת טילי קרקע-אויר "בוק"

שגריר איראן ברוסיה, מחמוד רזא סג'אדי, אמר כי איראן רכשה מרוסיה מערכת טילי קרקע-אויר "בוק" לטווח בינוני, המשמשת נגד טילי שיוט, פצצות מונחות, וטילי אוויר-קרקע.

שהאב ניוז (איראן), 7.2.09

 

קריאה באיראן להקים נאט"ו אסלאמי

ציר המג'לס האיראני, עלי מטהרי, קרא להקים איחוד של רפובליקות אסלאמיות וכן צבא אסלאמי משותף במתכונת נאט"ו.

אילנא (איראן), 4.2.09  

 

יומון איראני: ארה"ב נכנעה בנושא ההעשרה

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי הוויתור של ארה"ב על הפסקת ההעשרה כתנאי למו"מ עם איראן, הוא ניצחון איראני, וגרס שאיראן צריכה כעת להציב תנאים מוקדמים למו"מ. יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, אמר כי החלטתו של נשיא ארה"ב, אובמה, לשלוח שליח למזה"ת כדי להקשיב ולא כדי להכתיב היא "איתות חיובי".

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 8.2.09; פרס טי.וי. 6.2.09

 

ח'אמנאי: המהפכה האסלאמית מתפשטת למרות הסנקציות

בפגישה עם קציני חיל האויר, אמר מנהיג איראן עלי ח'אמנאי כי אין כוח היכול לעמוד מול איראן, וכי אירועי עזה מלמדים על התפשטות האידיאולוגיה של המהפכה האסלאמית והעמקתה. לדבריו, השגת טכנולוגית העשרת גרעין ושיגור הלווין אומיד מצביעים על כשלון מגוון הסנקציות על איראן.

אירנא (איראן), 7.2.09

 

בית משפט במרוקו זיכה את חסן אל-חסכי

בית משפט לערעורים במרוקו זיכה (5.2.09) את חסן אל-חסכי מאשמת ייסוד ארגון טרור. אל-חסכי הורשע בספרד בתכנון פיגועי 11.3.04 במדריד ונדון שם ל-14 שנות מאסר. משרד המשפטים הספרדי העביר את אל-חסכי למשפט נוסף במרוקו בשל חשד למעורבות גם בפיגועי קזבלנקה ב-2003, בהיותו אחד ממנהיגי "הקבוצה המרוקאית האסלאמית הלוחמת". ואולם בית המשפט במרוקו ניקה אותו מחשד זה.

www.elaph.com, 6.2.09                       

 

הסכם אלג'יראי-ספרדי ללחימה בטרור

אלג'יריה אישרה סופית הסכם שת"פ ביטחוני עם ספרד בנושאי הלחימה בטרור, הפשע המאורגן, הברחת נשק, והגירה בלתי-חוקית. ההסכם כולל שיתוף במידע אודות סחר בחומרים רדיואקטיביים ופיגועים אפשריים.

אל-ח'בר (אלג'יריה), 8.2.09         

         

הבחירות באלג'יריה ב-9 באפריל

נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, קבע את ה-9 באפריל 2009 כמועד הבחירות לנשיאות במדינה.

אל-ח'בר (אלג'יריה), 8.2.09               

 

נישואים מוקדמים; (הוויכוח על גיל הנישואים בעולם הערבי)

syria-news.com, 8.2.09 / יאסר אחמד

 

סנקציות אפריקאיות על השליטים הצבאיים במאוריטניה

כשישים אישים מאוריטנים צפויים לסנקציות מצד האיחוד האפריקאי, ביניהם חמישה חברים ב"ועדה העליונה למדינה" (הגוף השולט מאז ההפיכה), שבעה שרים, חברי פרלמנט, בכירים פוליטיים, ואנשי עסקים. זו תהיה הפעם הראשונה שבה האיחוד האפריקאי מטיל סנקציות על מדינה חברה בגלל הפיכה. הסנקציות, שההודעה עליהן תימסר בקרוב בפריז, יכללו הגבלות נסיעה, הקפאת חשבונות בנקים, ואולי אף העמדה לדין בבית דין בינ"ל.. בכיר באיחוד האפריקאי אמר שהצעד נועד להבהיר שהפיכות צבאיות נגד משטרים דמוקרטיים אינן מקובלות באפריקה. רבים במערכת הפוליטית במאוריטניה קיבלו את הידיעה בתדהמה, ואילו "החזית להגנה על הדמוקרטיה", המאגדת מתנגדי ההפיכה, אמרה שהסנקציות הן תוצאה של מעשי השליטים הצבאיים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.2.09   

       

מפגש בדוחה לקראת מו"מ בין מורדי דארפור לממשלת סודאן

ממשלת סודאן וארגון המורדים הדארפורי, התנועה לצדק ושוויון, יחתמו מחר בדוחה, בירת קטר, על הסכם מסגרת לשיחות ביניהם. ההסכם כולל הכרזה על הפסקת כל הפעולות הצבאיות, התחייבות לשיפור המצב הביטחוני בדארפור והקמת ועדה בת שלושה חברים – נציג סודאן, נציג המורדים ונציג קטר, שתקדם מו"מ לקראת הסכם שלום בין הצדדים.

אל-חיאת (לונדון), 8.2.09

 

קד'אפי מצדיק את הפיראטים הסומליים

מנהיג לוב, מועמר אל-קד'אפי, טען כי פעילותם של הפיראטים הסומליים היא סוג של התנגדות ל"אומות המערביות החמדניות", מעשה הגנה עצמית ודאגה למזון לילדים הסומליים. דבריו של אל-קד'אפי, המכהן כנשיא התורן של האיחוד האפריקאי, הובאו ביומון ה-"דיילי ניישון" הקנייתי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.2.09