המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 1.2.2009
1/2/2009

מה חדש? סיכום יומי 1.2.2009

 

בתקציר: דיווח: הפגנות בבחריין נגד המשטר *  מלבורן: איש דת מוסלמי הסתייג מאיסור יחסי מין בכפייה * אחמדי-נז'אד: המהפכה אינה מוגבלת לאיראן * התנגדויות לכוונת משעל להקים חלופה לאש"פ * בכיר איראני: חיסול ישראל – "שאיפה מקודשת" * עוד יוזמה לפיוס פלסטיני * לקראת שגריר אמריקאי בדמשק

 

יוזמה חדשה לפיוס לאומי פלסטיני

כ-50 אלף איש חתמו על יוזמה חדשה לפיוס לאומי פלסטיני, אותה מוביל ראש מועצת נאמני אוניברסיטת חברון, נביל אל-ג'עברי. עיקריה: הודנה מיידית והפסקת ההסתה בין פת"ח לחמאס; אימוץ הדמוקרטיה וההידברות; נסיגה מתוצאות ההפיכה של החמאס ומסירת מנגנוני הביטחון לפיקוח ערבי; איסוף הנשק מן הרחובות וסילוק תופעות המיליטריזציה; דיאלוג לאומי והקמת ממשלת מומחים עצמאים; חזרת הצוות הביטחוני המצרי לעזה; ארגון מחדש של מנגנוני הביטחון על בסיס מקצועי; הפרדת רשויות כללית.

אל-קדס (ירושלים), 31.1.09

 

מתיחות בין חמאס-עזה לחמאס-דמשק על רקע התהדיאה

מקורות פלסטיניים דיווחו על יחסים קרירים בין הנהגת החמאס בדמשק לבין הנהגת החמאס בעזה עקב החלטתו של ראש הלשכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל לסיים את תקופת התהדיאה - בניגוד לעמדת הנהגת החמאס בעזה -דבר שהוביל לתקיפת עזה. המקורות הוסיפו כי בכיר חמאס בעזה, מחמוד אל-זהאר ומפקד הזרוע הצבאית שלה, אחמד אל-ג'עברי, התריעו בפני משעל כי אי הארכת התהדיאה – בטרם הושלמו ההכנות לעימות עם ישראל – תהיה צעד פזיז.

אל-אהראם (מצרים), 31.1.09

 

התנגדויות לכוונת משעל להקים חלופה לאש"פ

דובר החמאס לשעבר, ע'אזי חמד הביע התנגדות להצהרתו  של ראש הלשכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל, על הצורך להקים מקור סמכות חלופי לאש"פ וטען כי מעשה כזה יעמיק את הפילוג במחנה הפלסטיני. סגן ראש ממשלת החמאס לשעבר, נאצר אל-דין אל-שאער, אמר כי איש אינו חותר להקים ארגון חלופי לאש"פ. בכיר בג'יהאד האסלאמי, ח'אלד אל-בטש התנגד להצהרת משעל והבהיר כי תנועתו תומכת ברפורמות באש"פ אך לא בביטולו.

אל-קדס (רש"פ), אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 1.2.09 

 

בכיר איראני: חיסול ישראל – "שאיפה מקודשת"

עורך היומן האיראני כיהאן, חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג העליון ח'אמנאי, קרא לשבור את האיסור על משלוח אמצעי לחימה ותחמושת מודרניים לפלסטינים ולהתנגדות. לדבריו, חיסול ישראל הוא "שאיפה מקודשת" שתטהר את העולם ממקורות השחיתות. בכנס לציון שחרורם של סמיר קונטאר, עבד אל-כרים עוביד ומוצטפא דיראני מידי ישראל, אמר שריעתמדארי שהימים והנהרות שנועדו להטבעת הציונים כבר מוכנים והמלחמה כיום היא בין מפלגת תומכי האסלאם והמהפכה האסלאמית לבין מפלגת הכופרים והאויבים הפועלים 'לכיבוי להבת המהפכה'. לדבריו, המהפכה האסלאמית הפכה את העימות הלאומי בין הערבים לישראל לעימות בין האסלאם לציונות ואת העימות בין השיעה לסונה לעימות בין 'הפשרה להתנגדות'.

כיהאן (איראן), 1.2.09; פארס (איראן), 31.1.09

 

אחמדי-נז'אד: המהפכה אינה מוגבלת לאיראן

בנאום לציון שלושים שנה לייסוד המהפכה האסלאמית באיראן, ליד קברו של מייסד המהפכה, איתאללה ח'ומיני, אמר נשיא איראן אחמדי-נז'אד כי המהפכה האסלאמית אינה מוגבלת לתחומי איראן וכי גם לאחר שלושים שנה היא חיה ותימשך עד "שיוטמע הצדק". לדבריו, האיראנים נמצאים בתחילת הדרך ולפניהם עוד שינויים גדולים.

אירנא (איראן), 31.1.09

 

דיווח: ארה"ב נערכת למינוי שגריר בדמשק

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, נפגש עם משלחת של חברי קונגרס, בראשות אדם סמית', ודן עמה בפיתוח היחסים בין סוריה לארה"ב. בשיחה עם עיתונאים, אמר סמית' כי בחירתו של ברק אובמה יצרה הזדמנות לפתיחת דף חדש ביחסי שתי המדינות, והביע תמיכה במינוי שגריר אמריקאי בדמשק. היומון הסורי, אל-וטן, מסר מפי מקורות דיפלומטיים בוושינגטון כי ארה"ב נערכת למינוי שגריר בדמשק בקיץ הקרוב, וכי משה"ח האמריקאי בוחן את ביטול חוק האחריות הסורית, הכולל שורה של סנקציות כלפיה.

אל-ת'ורה (סוריה); אל-וטן (סוריה), 1.2.09

 

"הכלכלה האמריקאית" – ספינה טובעת שמותיר בוש לאובמה

אל-דסתור (ירדן), 31.1.09/ עמר עבד אל-לאת  

 

איתאללה ג'נתי: הקמת חמאס וחזבאללה – מהישגי המהפכה האסלאמית

בדרשת יום שישי בטהראן, אמר יו"ר מועצת המפקחים, איתאללה אחמד ג'נתי, כי ארגוני חזבאללה וחמאס נמנים על הישגי המהפכה האסלאמית, והקמתם היתה צעד ראשון לקראת תבוסתה הסופית של ישראל, שתצוין בחגיגה גדולה בירושלים.

פארס (איראן), 30.1.09 

 

אחמדי-נז'אד קורא לרמ"ש תורכיה להחרים את ישראל

נשיא איראן אחמדי-נז'אד שבח את "התנהלותו האמיצה" של ראש ממשלת תורכיה, רג'פ טייפ ארדואן בדאבוס וקרא לו להחרים את ישראל לחלוטין.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 1.2.09

 

בכיר איראני: איראן מפעילה בסיסים במפרץ עומאן

מפקד חיל הים של צבא איראן, חביבאללה סיארי, אמר כי איראן החלה להפעיל בסיסים צבאיים חדשים במפרץ עומאן ולציידם, כחלק ממדיניותה לחזק את נוכחותה במפרץ.

מהר (איראן), 1.2.09 

 

דיווח: הפגנות אלפים בבחריין נגד המשטר

היומון האיראני כיהאן דיווח כי 120,000 שיעים הפגינו (30.1.09) בבחריין נגד האפליה החברתית-כלכלית שנוקט המשטר הסוני כלפיהם ונגד המדיניות 'הלא-חוקית' של מתן אזרחות לזרים לצורך שינוי המאזן הדמוגרפי לרעת השיעים, המהווים 60% מהאוכלוסייה. יצוין כי היומון אח'באר אל-ח'ליג' דיווח כי משטרת בחריין העריכה את מספר המשתתפים בהפגנה בכ-12,000 בלבד.

כיהאן (איראן), 1.2.09; אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 31.1.09

 

מלבורן: איש דת מוסלמי הסתייג מחוק האוסר יחסי מין בכפייה

בדרשה שנשא איש הדת המוסלמי ממלבורן, השיח' סמיר אבו חמזה, הוא הביע פליאה מהחוק האוסטרלי הקובע שקיום יחסי מין עם אישה בכוח פירושו אונס, וקבע שעל האישה לציית לבעלה ולמלא את רצונו. בתגובה, אמר ר"מ אוסטרליה כי באמירות כאלה יש משום קריאה לאלימות מינית, ודרש מאבו חמזה להתנצל ולחזור בו מדבריו, אך הלה סירב.

www.islamouna.info (28.01.09).  

 

דיווח: סוריה מעבירה נשק לפלגים הפלסטינים בלבנון

היומון הכוויתי האנטי סורי, אל-סיאסה, דיווח כי צבא סוריה החל להעביר בשבועיים האחרונים נשק לפלגים הפלסטינים בלבנון, ביניהם החמאס, הג'האד האסלאמי והחזית העממית- המפקדה הכללית. אחד ממנהיגי אש"ף בראמאללה מסר כי עשרות משאיות אזרחיות סוריות הנושאות כלי נשק, ובכלל זאת טילי גראד וקטיושה, נכנסו מסוריה ללבנון מאז החלה הפסקת האש בעזה.

אל-סיאסה (כווית), 1.2.08

 

מצרים ארחה כינוס של האופוזיציה הכורדית בסוריה

שש מפלגות אופוזיציה כורדיות סוריות ערכו כינוס בקהיר בו קראו להקמת מסגרת מאוחדת של כל התנועות הכורדיות בסוריה ופיתוח הקשרים עם יתר כוחות האופוזיציה הלאומית הדמוקרטית בסוריה, כדי לחולל שינוי דמוקרטי בלתי-אלים במדינה ולהביא לביטול האפליה על רקע דתי, אתני או עדתי ולקץ המונופול של מפלגת הבעת' על השלטון.

www.thisissyria.net, 30.1.09

 

הבחירות בעיראק כמוהן כהליכה בשדה מוקשים

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.1.09/ אמג'ד רסמי