המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 27.1.2009
27/1/2009

מה חדש? סיכום יומי 27.1.2009

 

בתקציר: מרוקו: אמנים החרימו ערב הוקרה לבמאית יהודיה * יומון איראני לעיראק: בטלו ההסכם עם ארה"ב * מקורות צרפתיים: חשש שארה"ב תחרוג ממדיניות ה-5+1 ביחס לאיראן * דובר חמאס: הניצחון הוא המבוא לשחרור כל פלסטין * אסד: החל הדיאלוג עם ממשל אובמה * רפסנג'אני: בניצחון הבא תשוחרר ירושלים

 

מאמצים ערביים לשיקום עזה לצד גינויים לישראל

בישיבה של הליגה הערבית בקהיר (26.1.09) הוחלט על הקמת ועדה ערבית עליונה לשיקום עזה; הקמת  קרן מיוחדת למטרה זו; ארגון משלחת ערבית-בינ"ל לעזה שתכין דו"ח על "פשעי המלחמה של ישראל."  ממשלת סעודיה קראה לקיום "חקירה נרחבת של פשעי ישראל ברצועת עזה." מצרים הודיעה על כוונתה לכנס בקהיר, בסוף החודש הבא, ועידה בת יום אחד שתעסוק בשיקום עזה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-ריאץ' (סעודיה), 27.1.09.

 

שר החוץ הכוויתי: יוזמת השלום הערבית זקוקה לתיווך אמריקאי

שר החוץ הכוויתי,  מחמד אל-סאלם אל-צבאח, אמר כי יש לפנות עם יוזמת השלום הערבית לנשיא ארה"ב אובאמה כיוון שללא תיווך אמריקאי הגון - דבר לא יתקדם. לדבריו, מינוי ג'ורג' מיטשל, שהצליח להשיג שלום בצפון אירלנד, לשליח במזה"ת, מוכיח את רצינותו של אובמה ויש לשתף עימו פעולה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.1.09  

 

חמאס גינתה דברי הנציב האירופי לפיתוח

ממשל החמאס בעזה גינה את דברי הנציב האירופי לפיתוח ולסיוע הומניטארי, לואי מישל, שטען כי חמאס היא תנועת טרור הנושאת באחריות למלחמה בעזה. ממשל החמאס טען כי דברי מישל מעידים על עזות מצח.

www.palestine-info.info 26.1.09

 

פלגי הסירוב הפלסטיניים: עבאס כבר אינו נשיא פלסטין

שמונת פלגי הסירוב הפלסטיניים, כולל חמאס, הודיעו בדמשק כי מחמוד עבאס אינו נחשב עוד לנשיא פלסטין היות וכהונתו הסתיימה.

 www.palestine-info.info27.1.09

 

דובר חמאס: הניצחון הוא המבוא לשחרור כל פלסטין

דובר החמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר באינדונזיה כי ניצחון החמאס וההתנגדות הוא מבוא לשחרור כל פלסטין.

www.palestine-info.info27.1.09

 

ג'ורג' מיטשל, שליח אובמה למזה"ת

ינסה  להחיות את תהליך השלום

 

אל-דסתור (ירדן), 26.1.09/ ג'לאל אל-רפאעי  

 

בכיר בפת"ח בעזה: חמאס מעוניינת בבלעדיות בשיקום עזה

חבר המועצה המהפכנית של הפת"ח בעזה, אבראהים אבו אל-נג'א, טען כי החמאס רוצה בלעדיות על ניהול השיקום בעזה כפי שיש לה בנושא הסיוע של אונר"א, תחום בו היא מונעת מעורבות של כל גורם אחר.

אל-חיאת (לונדון), 27.1.09

 

מקורות צרפתיים: צרפת תפעל מול כל ממשלה פלסטינית המחויבת לשלום

מקורות צרפתיים הכחישו כל קשר לדברי ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, לפיהם יש מדינות אירופיות המקיימות קשרים עם חמאס והבהירו כי צרפת תהיה מוכנה לקיים קשרי גומלין עם כל ממשלה פלסטינית חדשה בלי לעשות הבחנה בין זהותם של השרים, בתנאי שתגלה מחויבות לתהליך השלום.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.1.09 

 

רפסנג'אני: בניצחון הבא תשוחרר ירושלים

יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, בירך את חמאס לרגל ניצחונו על ישראל, ואמר כי זהו ניצחון שני לאחר ניצחון חזבאללה על ישראל ב-2006, וכי בניצחון הבא תשוחרר ירושלים.

מהר (איראן), 25.1.09

 

יומון איראני לממשלת עיראק: בטלו ההסכם עם ארה"ב

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי קרא לממשלת עיראק לבטל את ההסכם שחתמה עם ארה"ב ולנצל את כוונת אובמה להוציא את הכוחות האמריקאיים מעיראק, בטרם יתחרט.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 26.1.09

 

איתאללה מונתזרי: המשטר האסלאמי עריץ מממשל השאה

איתאללה חוסין עלי מונתזרי, מבכירי אנשי הדת המבקרים את המשטר האיראני, טען כי ראשי המשטר פועלים בניגוד לצו המהפכה האסלאמית ונוקטים צעדי דיכוי קשים משל המשטר הפהלווי. הוא קרא לציבור למחות  נגד ריכוז הסמכויות השלטון בידי 3-4 אנשים.

אתר לשכת מונתזרי (איראן), 23.1.09, 19.1.09

 

יומון איראני: ממשלת אחמדי-נז'אד מנותקת מהעם

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי, המקורב להאשמי רפסנג'אני, יריבו הפוליטי של הנשיא אחמדי-נז'אד, טען כי ממשלת איראן מנותקת מהעם ומדיניותו הכלכלית של הנשיא "חובבנית". היומון גם תקף את התעלמותו של אחמדי-נז'אד מהתכנית הכלכלית ל-20 השנים הבאות שמקדם רפסנג'אני, למרות שזו הותוותה ע"י כלכלנים.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 27.1.09

 

אסד: החל הדיאלוג עם ממשל אובמה

בראיון לערוץ חזבאללה, אל-מנאר, הביע נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אופטימיות זהירה לגבי עתיד הדיאלוג עם ארה"ב בעידן אובמה, וגילה כי דיאלוג זה כבר החל לפני כמה שבועות באמצעות מקורבי הממשל האמריקאי החדש. אסד שיבח את מדיניותה של תורכיה בשנים האחרונות, וציין כי קשריה של סוריה עם תורכיה אינם חזקים פחות מקשריה עם איראן. בהתייחסו ללחימה בעזה, אמר הנשיא הסורי כי ההתנגדות תימשך ואין מנוס מקיום מערכות נוספות, אם כי לא כולן יהיו בהכרח צבאיות.

אל-ת'ורה (סוריה), 27.1.09  

 

ג'ונבלאט: משרד התקשורת מצותת לשיחות טלפון בנושא רצח אל-חרירי

המנהיג הדרוזי, וליד ג'ונבלאט, טען במאמרו בשבועון מפלגתו, אל-אנבאא, כי קיבל מידע לפיו בבניין משרד התקשורת הלבנוני קיים חדר ציתות המנוהל על ידי קצין בדרגת אלוף משנה, הפועל בחסות שר התקשורת, ג'ובראן באסיל. לדברי ג'ונבלט, בחדר מצותתים לשיחות טלפון, כדי לאסוף מידע על רצח רפיק אל-חרירי.

www.psp.org.lb , 27.1.09

 

לאן הסכסוכים הבין ערביים מובילים את העולם הערבי?

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.1.09/ אמג'ד רסמי

        

עיראק:  רה"מ הקים שתי יחידות צבאיות הכפופות לו אישית

ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי החליט להקים שתי יחידות צבאיות חדשות שתהיינה כפופות לו ישירות: הראשונה, "לואא' בגדאד" שתעסוק באבטחת "האזור הירוק" בבגדאד- בו מתגוררים עיתונאים ודיפלומטים זרים; השנייה, יחידה ללוחמה בטרור שתתמקד במלחמה במיליציות, בחטיפות ובכנופיות. מתחריו של אל-מאלכי הסתייגו מצעד זה וטענו שהוא מזכיר את הימים בהם סדאם חוסיין פיקד אישית על מנגנוני הביטחון.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.1.09

 

מקורות צרפתיים: חשש שארה"ב תחרוג ממדיניות ה-5+1 ביחס לאיראן

מקורות צרפתיים רשמיים דיווחו כי נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, יבקר בעומאן ובכווית (11-12.2.09), כדי לדון בשאלת הגרעין האיראני. המקורות הביעו חשש מכך שארה"ב תפעל בנושא זה לבדה, במנותק  מן העקרונות המוסכמים על מדינות ה-5+1 (החברות הקבועות במועה"ב + גרמניה). לדעתם, חלון ההזדמנויות הדיפלומטי מול איראן יהיה מחודש יוני – מועד בחירת נשיא איראן- עד ראשית 2010, אז לפי מקורות מודיעיניים במערב, תהיה לאיראן טכנולוגיה צבאית גרעינית. האתר האיראני, פארסין, דיווח כי בעוד האיחוד האירופי מקדם מדיניות של הקפאת סנקציות תמורת הקפאת ההעשרה, מקדם אובמה שיחות ללא תנאים מוקדמים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.1.09; פארסין (איראן), 23.1.09

 

מרוקו: אמנים החרימו ערב הוקרה לבמאית יהודיה

מספר אמנים מרוקאים החרימו ערב הוקרה לבמאית איזה ג'ניני, יהודיה-מרוקאית תושבת צרפת, "במחאה נגד מי שאינם מגנים את הטבח בעזה." ערב ההוקרה, שנערך במסגרת פסטיבל "קולנוע והגירה" השנתי באגאדיר שבדרום מרוקו, כלל הרצאה של ג'ניני על הגירת יהודי מרוקו לישראל.

אל-תג'דיד (מרוקו), 26.1.09