המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 23.1.2009
23/1/2009

מה חדש? סיכום יומי 23.1.2009


בתקציר: עשרות שייח'ים סעודיים: יוזמת שלום עם ישראל – פסולה * איראן: מיני צוללת חדשה מופעלת בשלט רחוק * מסמך מצרי על תנאי התהדיאה * סוריה: פסק הלכה קורא לעובדי מעבר רפיח לסרב פקודה * בכיר באש"פ: חמאס חותרת להקים אמירות אפלה בסיוע איראן * לבנון: גרפיטי בשבח חזבאללה בבי"ס נוצרי


עשרות שייח'ים סעודיים: יוזמת שלום עם ישראל - פסולה

עשרות שייח'ים סעודיים חתמו על גילוי דעת האוסר כל יוזמת שלום בין המוסלמים ליהודים; הכרה בזכות היהודים על אדמת פלסטין; נרמול היחסים איתם, וקובע כי שחרור אדמת פלסטין מטומאת היהודים היא חובה הלכתית של כל האומה האסלאמית. גילוי הדעת מתיר לחתום על הפסקת אש או רגיעה עם האויב היהודי, בתנאי שתהיה זמנית ותאפשר לפלגי ההתנגדות הג'יהאדיסטים לבנות את יכולותיהם כדי להתכונן לג'יהאד עם האויב היהודי.

www.almoslim.net, 20.1.09


דיווח באיראן: מיני צוללת חדשה מופעלת בשלט רחוק

באיראן דווח על בניית מיני צוללת המופעלת מרחוק כרובוט, באמצעות מערכת GSM או מחשב נישא. הצוללת יכולה להגיע עד לעומק של שמונה מטר ולשאת שמונה ק"ג חומרי נפץ. לדברי המתכננים, לצוללת יש יכולת לחמוק מרדאר ע"י פיזור הורמונים שימשכו אליה להקות דגים אשר יסתירו אותה מן הרדאר.

פארס (איראן), 21.1.09


היהודי כמפלצת הטורפת את הילד הפלסטיני

אל-ראיה (קטר), 22.1.09/ אמיה ג'וחא


מצרים מכינה מסמך על תנאי התהדיאה

מצרים מכינה מסמך שיעסוק בדרכים לייצב את התהדיאה בקביעת תקופת התהדיאה ומועד תחילתה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.1.09


סוריה: פסק הלכה קורא לעובדי מעבר רפיח לסרב פקודה

היומון הסורי הממסדי, אל-ת'ורה, פרסם פסק הלכה הקובע כי על פקיד העובד במעבר הגבול בין ארצו לעזה, (מעבר רפיח) לסייע לאחיו הפלסטינים ולסרב לפקודה להרוג מאמין אחר, להטיל עליו מצור ולהרעיבו. בפסק נכתב כי "מי שמורד בפקודה של עריץ ונגרם לו [בשל כך] קלון או נזק, הדבר ייחשב לו כמעשה למען אללה וכג'יהאד טוב".

אל-ת'ורה (סוריה), 23.1.08


בכיר באש"פ: חמאס חותרת להקים אמירות אפלה בסיוע איראן

מזכיר אש"פ, יאסר עבד רבה, טען כי החמאס מקדמת מזימה אזורית, להפוך את עזה לישות נפרדת ומנותקת מן הגדמ"ע ולייצבה כאמירות אפלה הנתמכת ע"י איראן. לדבריו, חמאס שינתה את כוון קני רוביה מישראל לאנשי הפת"ח והפכה מסגדים, בתי ספר ובתי חולים למתקני חקירות שבהם מענים אנשיה את אנשי הפת"ח.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.1.09


אובמה: מן החלום אל קרקע המציאות

אל-מסתקבל (לבנון), 22.1.09/ חסן בלייבל


סכסוך בין פת"ח לחמאס בנושא שיקום עזה

מזכיר סיעת החמאס במועצה המחוקקת, מושיר אל-מצרי, אמר כי תנועתו אינה מתנגדת להכנסת סיוע לרצועת עזה, בתנאי שלא יגיע לידי המושחתים. לדבריו, הרש"פ מתעקשת שהסיוע יגיע באמצעותה בלבד, כדי שתוכל ללחוץ על החמאס להגמיש את עמדותיה בדיאלוג בינה לבין פת"ח. תנועת החמאס הודיעה כי תחלק 37 מיליון דולר לנפגעי המלחמה בעזה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.1.09


לבנון: גרפיטי בשבח חזבאללה בבי"ס נוצרי

אלמונים כתבו סיסמאות גרפיטי בשבח חזבאללה על כתלי בית הספר הנוצרי בעיירה הנוצרית עמשית שבאזור ג'ביל. בין היתר נכתב: "אין ניצחון אלא לנאסרללה", "אין משיח מלבדך נאסרללה" ו"ג'ביל וכסרואן [אזורים נוצריים בלבנון] שייכים למוסלמים". עוד דווח כי התלמידים שנכנסו לבית הספר נדהמו לגלות כי הצלב שהיה תלוי שם שבור ומושלך על הארץ ובמקומו נתלתה תמונה של מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה.

אל-מסתקבל (לבנון), 23.12.09


דיווח: תורכיה בוחנת סיפוח של שטחים סוריים

מקורות פרלמנטאריים תורכיים מסרו לאתר האופוזיציה הסורי, syriatruth.net, כי הפרלמנט התורכי עומד להקים ועדה מיוחדת שתעסוק בסיפוח שטחים סוריים המשתרעים על כ- 4000 קמ"ר. יו"ר ועדת קשרי החוץ בפרלמנט התורכי, מחמד שילאן, אישר את הידיעה, וציין כי אזרחים תורכיים החיים בסוריה ומחזיקים באזרחות סורית ביקשו מתורכיה להעביר את רכושם ואזרחותם אל ריבונותה.

syriatruth.net, 23.1.09