המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 22.1.2009
22/1/2009

מה חדש? סיכום יומי 22.1.2009

 

בתקציר: חסימת אתרי אינטרנט בבחריין * איראן: הצעה להקים את "צבא עולם האסלאם" *  אסד לאובמה: שואף לדיאלוג פורה * קד'אפי לאובמה: לתת לבן לאדן הזדמנות להשתנות * לגלוג ביומון הרש"פ על כושר העמידה של חמאס * מצרים מתנגדת לכוחות בינ"ל במימיה * עיראק: מונו שגרירים בסוריה, בלבנון ובקטר

 

עיראק: מונו שגרירים בסוריה, בלבנון ובקטר

עיראק הודיעה על מינוי שגרירים בסוריה, בלבנון ובקטר, שלוש מדינות שחידשו את יחסיהן עם בגדאד במהלך החודשים האחרונים. השגרירים ייכנסו לתפקידם בשבוע הבא.

www.elaph.com, 21.1.09

 

בחריין: משרד התקשורת חסם אתרים פוליטיים

משרד התרבות והתקשורת בבחריין חסם מספר אתרי אינטרנט "פוליטיים ומתירניים", שניסו, לטענתו, להגביר את הפילוג בחברה, לפגוע באחדות הלאומית ולהסית להפיכה שלטונית. בתגובה מסרה אגודת  "ההסכמה הלאומית האסלאמית" השיעית האופוזיציונרית, כי החלטת משרד התקשורת פוגעת בחופש הביטוי.

www.elaph.com, 21.1.09

 

שליח האו"ם בלבנון: דרוש יתר שת"פ סורי בשבעא

שליח האו"ם בלבנון, מייקל ויליאמס, אמר בראיון ליומונים לבנוניים, כי לבנון, צרפת וישראל משתפות פעולה עם האו"ם בשרטוט הגבולות באזור חוות שבעא, בניסיון לקבוע לאיזו ריבונות הן כפופות. לדבריו, הוא מאמין שבארכיון הסורי ישנן מפות של חוות שבעא היכולות לסייע בפתרון המחלוקת ולכך נדרש יתר שת"פ מצד סוריה עם האו"ם. ויליאמס ציין כי בפגישה שקיימו לאחרונה הוא ומזכ"ל האו"ם, באן קי מון, עם בכירים סוריים, בהם הנשיא אסד, אמרו הסורים שהפתרון בחוות שבעא יושג רק לאחר שיהיה שלום בין סוריה לישראל.

אל-נהאר (לבנון), 22.1.09

 

אסד לאובמה: סוריה שואפת לדיאלוג פורה עם ארה"ב

באיגרת ברכה ששיגר הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד, לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, לרגל כניסתו לתפקיד, הביע אסד את שאיפתה של סוריה לנהל דיאלוג פורה עם ארה"ב שיתבסס על האינטרסים המשותפים לשתי המדינות ועל כבוד הדדי, כדי להגיע לשלום צודק וכולל באזור על בסיס החלטות האו"ם.

תשרין (סוריה), 22.1.09

 

קד'אפי לאובמה: לתת לבן לאדן הזדמנות להשתנות

בהרצאה שהועברה בלוויין לסטודנטים באוניברסיטת ג'ורג'טאון, בירך מנהיג לוב, מעמר אל-קד'אפי, על  בחירתו של אובמה לנשיא ארה"ב וקרא לו לתת לבן לאדן הזדמנות להיטיב את דרכיו, כיוון שהטרור הוא גמד ולא ענק, ובן לאדן יכול להשתנות. קד'אפי גם אמר שלוב שוקלת להלאים חברות הנפט הזרות הפועלות במדינה בגלל ירידת מחירי הנפט, וייתכן כי לא תגביל את ההפקה לתקרה שנקבעה ע"י אופ"ק. 

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.1.09                

 

נשיא מאוריטניה המודח חוזר לבירה

נשיא מאוריטניה המודח, סידי אולד שיח' עבדאללהי, יחזור היום לבירה נואקשוט, לראשונה מאז שוחרר ממעצרו. תומכי הנשיא המודח הבהירו, כי בניגוד למדווח בכמה כלי תקשורת, אין בכוונתו להשלים עם הדחתו או להכיר במשטר החדש.

אל-חיאת (לונדון), 22.1.09     

  

לגלוג ביומון הרש"פ על כושר העמידה של החמאס והאשמתה בשחיתות

בעל טור ביומון הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, מחמוד אבו אל-היג'א, לעג לנאום הניצחון של אבו עוביידה, דובר הזרוע הצבאית של החמאס, ושאל אותו באירוניה מדוע מדיו אינם מאובקים מן הקרבות, מדוע לא סיפר על קרבות שניהלו אנשיו פנים מול פנים דוגמת הקרבות בג'נין (ב"חומת מגן") ומדוע לא הצליחו אנשי החמאס להרוג אף חייל ישראלי לאחר חיסול שר הפנים בממשל החמאס, סעיד ציאם; שר הרווחה ברש"פ, ד"ר מחמוד אל-הבאש, האשים את אנשי החמאס בהשתלטות על 63 משאיות של סיוע ממדינות ערב שנועד לתושבי עזה. כן טען כי אנשי חמאס רצחו בדם קר 19 תושבים במהלך המלחמה בעזה וירו ברגלי 61 תושבים.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 22.1.09

 

הפסגות הערביותההר הוליד עכבר

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 22.1.09/ עבדאללה מחרקי

 

האם חמאס ניצחה?

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 20.1.09/ עאמר אל-זועבי 

 

אובמהסיזיפוס החדש

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 22.1.09/ חסן אידלבי 

 

חמאס עצרה חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל

משרד הפנים בממשל החמאס בעזה הודיע כי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים עצרו עשרות תושבים בחשד שמסרו לישראל מידע על אנשי ההתנגדות.

אל-איאם (רש"פ), 22.1.09

 

מצרים מתנגדת לכוחות בינלאומיים במימיה הטריטוריאליים

שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, אמר כי ארצו לא ערכה שינויים בהסכם השלום עם ישראל, וזאת בניגוד לפרסומים בעיתונים ערביים, והדגיש כי ארצו מתנגדת לכוחות ימיים בינלאומיים במימיה הטריטוריאליים שינסו למנוע הברחת נשק לעזה. אבו אל-ע'יט חזר והאשים את איראן ב"סכסוך האזורי הנוכחי."

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.1.09  

 

איראן: מאסר לשני אחים רופאים בגין פעילות עוינת

שני אחים רופאים איראנים, ארש וכאמיאר עלאאי, נידונו באיראן ל-6 ו-3 שנות מאסר לפי החוק האיראני האוסר מגע עם מדינות עוינות. השניים שהיו עצורים בחצי השנה האחרונה, הם מומחים למחלות זיהומיות ואיידס, והשתתפו בסמינר בארה"ב בנושא האיידס. יצוין כי מידע על גזר דינם אינו מצוי בתקשורת האיראנית המקומית למעט הצהרתו של שר המודיעין האיראני, אז'אי, בדבר תפיסת גורמים שביקשו לחולל מהפכת קטיפה באיראן שקיבלו לכך מימון בסך 32 מליון דולר. יצוין כי משרד המודיעין האיראני עצר עובדים של ערוץ הבי.בי.סי הבריטי בחשד של עידוד ביצוע מהפכת  קטיפה. לא נמסרו פרטים על מספר העצורים או זהותם.

דויטשה-וולה (גרמניה), היומון ח'ראסאן (איראן), 21.1.09; פארס (איראן), 19.1.09

 

הצעה להקמת "צבא עולם האסלאם" במג'לס האיראני

במג'לס האיראני נדונה הצעת חוק לפיה תקים איראן את 'צבא עולם האסלאם' שיילחם "באויב המשותף" של עולם האסלאם, קרי ישראל, כמה מדינות מערביות שמגנות עליה וקבוצות או ארגונים הפועלים נגד האסלאם. הוצע שצבא האסלאם יהיה חלק מארגון הוועידה האסלאמית (ICO).

שהאב ניוז (איראן), 19.1.09