המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 21.1.2009
21/1/2009

מה חדש? סיכום יומי 21.1.2009

 

בתקציר: חבר פרלמנט תימני: להחרים את ישראל * ועידת כווית: הצדעה להתנגדות הפלסטינית, לצד חילוקי דעות בין המשתתפות * סודאן לאובמה: רסן את הרפובליקנים והציונים * פגישת פיוס בין ר"מ עיראק לזרם הצדרי * אתר ילדים של חמאס קורא לרצוח יהודים * מצרים מנעה כניסתו של התובע בתיק של נשיא סודאן

 

אתר ילדים של חמאס קורא לרצוח יהודים

אתר הילדים של חמאס "אל-פאתח" פרסם בגיליונו האחרון שיר הלל למסגד אל-אקצא ובו הבטחה לשוב למסגד, להיות חיילים המשרתים את דתו של אללה, להריע לניצחון הקרוב ולרצוח יהודים.

www.al-fateh.net   15.1.09

 

חבר פרלמנט תימני: להחרים את ישראל

בישיבה שלא מן המניין של הפרלמנט התימני בנושא עזה, הגיש אחד מחבריו, מחמד בן נאצר אל-חזמי, הצעת חוק האוסרת שת"פ או קשר מכל סוג שהוא עם מדינת ישראל וקרא לכל מדינות ערב להצטרף ליוזמתו.

www.alsahwa-yemen.net, 19.01.2009.

 

הוועידה לפתוות במכה: אין לפרסם פתוות קיצוניות 

בתום כינוס הוועידה העולמית לפסקי הלכה שנפתחה במכה ב-17 בינואר 2009 והסתיימה אמש, חתמו המשתתפים על אמנה בת 41 סעיפים, ביניהם: איסור על פוסקי הלכה לפרסם פסקי הלכה קיצוניים כגון האשמה בכפירה והתרת דמם של מוסלמים.

אל-וטן (סעודיה), 21.1.09.

 

ועידת כווית: הצדעה לפלסטינים וחילוקי דעות בין המשתתפות

הוועידה הכלכלית בכווית (19-20.1.09) ננעלה בהודעה מסכמת, אך ללא החלטות פוליטיות מעשיות בשל מחלוקות שהתגלעו בין שרי החוץ, לפני ישיבת הסיכום של הוועידה. בהודעה נאמר כי מועצת הליגה הערבית מברכת את העם הפלסטיני על התנגדותו האמיצה לתוקפנות הישראלית ודורשת להטיל על ישראל את האחריות לפשעי המלחמה שביצעה ולהביא ללכידת מבצעי הפשעים. המנהיגים הדגישו את תמיכתם בסיוע לעם הפלסטיני ובזירוז המאמצים הערביים להגשמת פיוס פלסטיני ולטיהור האווירה בעולם הערבי. היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי בפגישת שרי החוץ שקדמה לנעילת הועידה תבעו שרי החוץ של סוריה וקטר לשלב את החלטות פסגת קטר בהחלטות ועידת כווית ובכללן ההחלטה על הקפאת הקשרים עם ישראל. שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט התנגד לתביעה ואמר כי לא ייתכן שהחלטות ועידת קטר, בה לא נכחו כל מדינות ערב ושכללה את איראן, יאושרו בועידה הנוכחית.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.1.09

 

הפיוס הערביעירוי דם חיוני למען עזה

פלסטין (רש"פ), 21.1.09/ עלאא' אל-לקטה

 

סודאן לאובמה: רסן את הרפובליקנים והציונים

ממשלת סודאן בירכה את ברק אובמה לרגל כניסתו לבית הלבן ודרשה ממנו לרסן את קבוצות הלחץ הציוניות ואת הגורמים הקיצונים במפלגה הרפובליקנית המנהלים מערכה נגד סודאן.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 21.1.09

 

פגישת פיוס בין ר"מ עיראק לזרם הצדרי

היומון אל-חיאת דיווח כי בפגישת פיוס בין ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי לבין משלחת של הזרם הצדרי הוחלט להקים וועדה משותפת לבדיקת ההאשמות של הזרם הצדרי בדבר גל מעצרים של תומכי הזרם ועינויים.

אל-חיאת (לונדון), 21.1.09

 

מצרים מנעה כניסתו של התובע בתיק של נשיא סודאן

שלטונות מצרים סירבו להעניק אשרת כניסה למדינה ללואיס אוקמפו, התובע בביה"ד הפלילי הבינ"ל, שבקשתו לצו מעצר כנגד נשיא סודאן בשיר נדונה בימים אלה. לדברי סגנו של שגריר סודאן במצרים, אדריס סלימאן, אוקמפו היה אמור להשתתף בקהיר בכנס בנושא הצדק הבינלאומי, אך חוגים רשמיים ועממיים במצרים התנגדו לבואו. בנושא אירועי עזה, הכחישה שגרירות מצרים בסודאן ידיעות על מתח הקיים בין המדינות נוכח הצטרפות סודאן למדינות שתמכו בחמאס.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 21.1.09  

 

בוש מניח את "הפצצה" על גבו של אובמה ואומר: "מזל טוב!"

אל-מסתקבל (לבנון), 21.1.09/ חסן בלייבל