המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 12.1.2009
12/1/2009

מה חדש? סיכום יומי 12.1.2009

 

בתקציר: מצרים: נחשוף מנהרות ונהרוס אותן * ארדואן: להטיל סנקציות על ישראל * שה"ח הסורי: שת"פ עם תורכיה, קטר וצרפת לפתרון בעזה * רמ"מ קטר: להקפיא את יוזמת השלום הערבית * אל-קדומי: לסייע להתנגדות לרכוש נשק * מופתי סעודיה לחמאס: עשו את הטוב * עיראק: חשד למעורבות פוליטיקאים בטרור

 

המופתי של סעודיה קורא לחמאס "לעשות את הטוב"

המופתי של סעודיה, השיח' עבד אל-עזיז אל-שיח', קרא למנהיגי החמאס "להיענות לקולות האמת הקוראים להם לעשות את הטוב", נוכח המלחמה בעזה. עוד אמר כי ההפגנות הן דמגוגיה חסרת תועלת ובמקום זאת יש לתרום כסף ולסייע לתושבי עזה.

עוכאט' (סעודיה), 10.1.09  

 

מצרים: נחשוף מנהרות ונהרוס אותן

מקור מצרי מסר כי ראש המודיעין של מצרים, עומר סולימאן, הבהיר למשלחת חמאס כי היוזמה המצרית מחייבת תשובה מיידית בנושא הפסקת האש ויש בה נושאים שידונו בשלב מאוחר יותר ובהם נסיגת ישראל מעזה, פתיחת המעברים והסרת הסגר. ראש הוועדה לענייני חוץ וביטחון לאומי במצרים, מחמד בסיוני, אמר כי מצרים העניקה ארכה של 48 שעות לישראל ולחמאס להשיב על הצעתה. הוא הבהיר כי בכוונת מצרים לחשוף ולהרוס את המנהרות להברחת הנשק ואמר כי ארצו תסרב לנוכחות כוח בין-לאומי בשטחה, אך היא אינה שוללת הצבתו בשטח הרש"פ, אם זו תרצה בכך. הוא הביע מחויבות להסכם מעבר רפיח משנת 2005 לפיו הרש"פ אחראית על המעבר בנוכחות משקיפים אירופיים ואמר כי חמאס יכולה להביא לפתיחת המעבר תוך שנייה, אם תתיר ל-15 מאנשי הרש"פ להיות בו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.1.09 

 

ארדואן: להטיל סנקציות על ישראל

בנאום בכנס של מפלגת הצדק והפיתוח, קרא רמ"מ תורכיה, רג'ב טיב ארדואן, לאו"ם להטיל סנקציות על ישראל מאחר והיא אינה מצייתת להחלטת מועה"ב 1860 הקוראת להפסקת התוקפנות נגד רצועת עזה. לדבריו, האו"ם צריך לאלץ את ישראל ליישם את ההחלטה.

תשרין (סוריה), 12.1.09

 

למעלה: עמדת הערבים בשגרה; למטה: בזמן משבר

Syria news (סוריה), 10.1.09/ יאסר אחמד 

  

שה"ח הסורי: סוריה, תורכיה, קטר וצרפת פועלות לפתרון בעזה

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אמר כי סוריה, קטר, תורכיה וצרפת פועלות במשותף למען הפסקת אש בעזה; לנסיגת הכוחות הישראליים משם; להסרת המצור ופתיחת המעברים באופן מוחלט, וזאת במסגרת  תהדיאה מוסכמת. הוא האשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה בעזה ובהשמדת העם הפלסטיני ואמר כי החלטת מועה"ב על הפסקת האש הייתה צריכה להתקבל עפ"י סעיף 7 של אמנת האו"ם, ההופך אותה למחייבת. לדבריו, על האו"ם להקים ועדת חקירה עצמאית לבחינת פשעי ישראל.

תשרין (סוריה), אל-חיאת (לונדון), 12.1.09

 

דיווח: סרקוזי ביקש מאסד למנוע פתיחת חזית לבנונית מול ישראל

היומון הלונדוני אל-חיאת דיווח מפי מקורות בממשלת לבנון כי במהלך ביקורו בלבנון של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי (6.1.09) הוא הודיע לנשיא הלבנוני, מישל סולימאן כי ביקש מנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שיפעל כדי לשמור על הרגיעה בדרום לבנון ושלא תיפתח  משם חזית נוספת מול ישראל.

אל-חיאת (לונדון), 12.1.09

 

שרטוט מפת האזור [המזה"ת]

אל-דסתור (ירדן), 11.1.09/ עבדאללה דרקאוי 

 

לבנון: סוכל ניסיון להכניס חומר נפץ למטה כוחות יוניפי"ל

שני פועלים של חברת ניקיון בלבנון נעצרו (11.1.09) כשניסו להיכנס עם משאית לפינוי אשפה למטה היחידה האיטלקית של כוחות יוניפי"ל בכפר תבנין שבדרום לבנון. המעצר בוצע לאחר שבמשאית נמצא חומר נפץ במשקל של כ-25 גרם. השניים הועברו למטה המודיעין של צבא לבנון לחקירה.

אל-נהאר (לבנון), אל-חיאת (לונדון), 12.1.09

 

עיראק: פוליטיקאים חשודים במעורבות בטרור

דובר "התכנית לאכיפת החוק בבגדאד", גנרל קאסם עטא אללה, האשים אישים פוליטיים, שבשמם לא נקב, בשת"פ עם גורמי טרור, במטרה לשבש את פעילותה של הממשלה ואת התהליך המדיני והביטחוני בעיראק. לדבריו, האשמה זו מבוססת על הודאות מפי מפקד ארגון הטרור "אנצאר אל-סונה" (תומכי הסונים), שנעצר לאחרונה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 12.1.09

 

רמ"מ קטר: להקפיא את יוזמת השלום הערבית

ראש ממשלת קטר ושר החוץ, השיח' חמד בן ג'אסם בן ג'בר אל-ת'אני, הביע אתמול בראיון לערוץ אל-ג'זירה את אכזבתו מכך שמדינות ערב אינן מוכנות לנקוט בעמדה אחידה בעניין המעברים, המצור בעזה ותהליך השלום עם ישראל והציע להקפיא את יוזמת השלום הערבית ואת שיחות השלום עם ישראל.

אל-ראיה (קטר), 12.1.09  

 

אל-קדומי: לסייע להתנגדות לרכוש נשק

ראש המחלקה המדינית של אש"פ, פארוק אל-קדומי, קרא למדינות הערביות והמוסלמיות לסייע להתנגדות הפלסטינית בכסף כדי לרכוש נשק ותחמושת ללחימה בעזה.

אל-צבאח (תוניסיה), 11.1.09

 

התקשורת הערבית מנסה להראות ניצחון ערבי בעזה

אל-ע'ד (ירדן), 11.1.09/ עמאד חג'אג' 

 

חבר פרלמנט מצרי: להחליף שמות הרחובות "איראן" ו"טהראן" בשמות מצריים

חבר מועצת העם המצרית, גמאל אל-זיני, הציע לבטל את שמות הרחובות "איראן" ו"טהראן" שנמצאים במחוז אל-גיזה, ולהחליפם בשמות המצרים שנפלו קורבן בהגנה על הפלסטינים. לדבריו, זאת במחאה על כך שאיראן ובעלי בריתה פוגעים בשמה הטוב של מצרים בעת מלחמת עזה ולא עושים דבר בעצמם למען פלסטין.

אח'באר אל-יום (מצרים), 10.1.09