המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 8.1.2009
8/1/2009

מה חדש? סיכום יומי 8.1.2009

 

בתקציר: שר החוץ הסעודי שולל שימוש בנפט כנשק פוליטי * שה"ח הסורי:  חמאס לא כפופה להחלטות מועה"ב * מקתדא צדר: לפגוע באינטרסים אמריקאיים בעיראק * האופוזיציה במצרים:  צ'אבז ראוי להנהיג העולם הערבי * חמאס: ממחר (9 בינואר) לא נכיר בעבאס כנשיא * תנועת התנגדות חדשה בלבנון

 

שר החוץ הסעודי לאיראן: אין להשתמש בנפט כנשק

במסיבת עיתונאים (7.1.09) בתום כינוס מועה"ב שדנה באירועי עזה, שלל שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פיצל, את קריאתה של איראן ליצרניות הנפט לעצור את אספקת הנפט למדינות התומכות בישראל, עקב הלחימה בעזה. לדבריו, השימוש בנפט כנשק הוא רעיון שאיבד מערכו, ולא ניתן לנצלו במסגרת הסכסוך.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.1.09.

 

מקתדא צדר: לפגוע באינטרסים אמריקאיים בעיראק

מקתדא צדר, ראש הזרם הצדרי בעיראק, קרא לאנשי הדת וכוחות הצבא במדינה לפגוע באינטרסים אמריקאיים כנקמה על פעולות ישראל בעזה, משום שארה"ב שותפה לפשעי ישראל.

פארס (איראן), 7.1.09

 

שה"ח הסורי:  חמאס איננה כפופה להחלטות מועה"ב

שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, אמר בראיון לערוץ אל-מנאר, כי כל החלטה שתקבל מועצת הביטחון לגבי המצב בעזה לא תחייב את תנועת החמאס משום שהיא תנועה ולא מדינה והחלטות מועה"ב נוגעות למדינות. לדבריו, עדיף לנהל דיאלוג עם החמאס ולהתחשב בדעתה אחרת לא יהיה פתרון.

תשרין (סוריה), 8.1.09

 

נאסרללה: הוכרע הדיון לגבי אסטרטגיית ההגנה של לבנון

מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, אמר בנאום ששודר בערוץ אל-מנאר, כי אחרי מלחמת יולי 2006  והלחימה של ההתנגדות הפלסטינית היום בעזה, אין עוד מקום לדיון באסטרטגיית ההגנה של לבנון משום שבשני המקרים הוכח שאופציית ההתנגדות העממית החמושה היא הטובה ביותר למאבק בישראל.

www.hizbollah.tv , 7.1.09

 

תנועת התנגדות חדשה בלבנון 

מחמד אל-חוסיני, מזכ"ל "המועצה האסלאמית הערבית" בלבנון - ארגון שיעי המתחרה בחזבאללה - הודיע על הקמת תנועת התנגדות חדשה בשם "ההתנגדות האסלאמית הערבית", ובה יותר מ-3000 לוחמי ג'יהאד. לדבריו, פעילות הארגון מכוונת נגד כל מי שרוצה לפגוע באומה הערבית ויש לו די לוחמים ונשק כדי להתמודד עם כל אויב ולהפתיעו. עוד אמר, כי המימון ל"התנגדות האסלאמית" הגיע מאנשים בודדים ולא ממדינה מסוימת, אך ניתן לקבל תמיכה מכל גורם ערבי. לדבריו, ההתנגדות שלו פתוחה בפני כל סוני או שיעי מכל מדינות ערב, והיא הפכה לארגון צבאי שיש לו מחנות אימונים בלבנון.

www.alarabiya.net , 8.1.09

 

חמאס מקבלת חלק מהיוזמה המצרית

בהתייחסו ליוזמה המצרית לפתרון המשבר בעזה, אמר בכיר בחמאס ליומון אל-חיאת, שהתנועה מקדמת בברכה פיקוח בינ"ל על המעברים, אך שוללת פרישת כוחות בינ"ל בתוך הרצועה. בכיר מצרי אמר כי ארצו מסרבת לפיקוח בינ"ל על אדמתה, שמטרתו למנוע הברחת נשק, אך היא מסכימה לדון בבעיית המנהרות.

אל-חיאת (לונדון), 8.1.09 

 

ארגון אופוזיציה סורי: לסייע לעזה במקום להיאבק במשטר

ארגון האחים המוסלמים בסוריה הודיע (7.1.09) על הקפאת פעילותו נגד המשטר הסורי נוכח "המשך המתקפה הישראלית על רצועת עזה" ובמטרה "להשקיע את כל המאמצים במערכה העיקרית". הארגון הביע נכונות להשתלב בכל פעילות מעשית לטובת העם הפלסטיני בעזה, וקרא לפעיליו לסייע בכל מה שאפשר לתושבי עזה, בין אם על ידי תפילה, תרומת כספים, תרומת דם או בהפגנת סולידאריות.

www.thisissyria.net , 7.1.09

 

הניאונאצים – ברק, אולמרט וליבני

אל-ע'ד (ירדן); אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 7.1.09/ עמאד חג'אג'

 

חמאס: ממחר (9 בינואר) לא נכיר במחמוד עבאס כנשיא

נציג החמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן, הצהיר כי היות שלא חל שינוי בעמדתו המדינית של נשיא הרש"פ, מחמוד עבאס, אין לחמאס סיבה לשנות את עמדתה לגבי מועד סיום כהונתו של עבאס כנשיא, ולפיכך ממחר (9 בינואר 2009) לא תכיר בו התנועה כנשיא. 

www.palestine-info.info 7.1.09

 

האופוזיציה במצרים:  צ'אבז ראוי להנהיג את העולם הערבי

נציגי מפלגות האופוזיציה ותנועות אופוזיציה במצרים שיבחו את נשיא וונצואלה הוגו צ'אבז על החלטתו לגרש את שגריר ישראל מארצו, ואמרו כי רק הוא ראוי להיות מנהיג האומה הערבית, מכיוון שהוא היחיד שיש לו די אומץ כדי להתמודד עם ישראל והאימפריאליזם האמריקאי.

אל-מצריון (מצרים), 8.1.09

 

חוסר האונים של העולם הערבי

אל-וטן (קטר), 7.1.09/ סעד אל-מוהנדי