המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 1.1.2009
1/1/2009

מה חדש? סיכום יומי 1.1.2009

 

בתקציר: ויכוחים סוערים בפגישת שרי החוץ הערביים בעניין עזה *  אסד וארדואן: התוקפנות בעזה הכשילה את מאמצי השלום *  בכיר בפת"ח: חמאס תנצח ועבאס לא ישוב לעזה *  ארגון סטודנטים איראני: חמאס ארגון טרור * הדיפלומטים הירדנים עזבו את איראן * תוניסיה: כוחות הביטחון תקפו מפגינים ועיתונאים

 

הנייה: הפסקת אש תמורת פתיחת המעברים

ראש ממשל החמאס בעזה, אסמאעיל הנייה, אמר כי חמאס תהיה מוכנה להפסקת אש אם יסתיים המצור על עזה וייפתחו המעברים, כולל מעבר רפיח. לדבריו, ישראל מנהלת "מלחמת השמדה" והיא לא תשיג דבר במלחמתה.

www.palestine-info.info  1.1.09   

 

ראשי הרש"פ: חמאס מנעה המשך התהדיאה בהוראת איראן

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, האשים את החמאס בדחיית הקריאות להמשך התהדיאה ולחידוש הדיאלוג עם פת"ח. לדבריו, חמאס עשתה זאת משיקולים כיתתיים ותוך היענות לאג'נדה של גורמים חיצוניים, כשהיא מאשימה את הפת"ח בבגידה ובכפירה. מזכ"ל נשיאות הרש"פ, אל-טייב עבד אל-רחים, תלה את כשלון חידוש התהדיאה והמשך הדיאלוג בביקורו של שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, בדמשק, שם דרש מראשי חמאס לפעול לחידוש ההתנגדות ולמנוע ממצרים כל תפקיד בדיאלוג הפלסטיני.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 1.1.09

 

אסד וארדואן: התוקפנות בעזה הכשילה את מאמצי השלום

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד ורמ"מ תורכיה, רג'ב טיב ארדואן, אמרו בפגישתם (31.12.08) כי התוקפנות הישראלית בעזה פוצצה את כל מאמצי קידום השלום באזור וכי כעת לא ניתן לדבר על שום שלום.

תשרין (סוריה), 1.1.09

 

ויכוחים סוערים בפגישת שרי החוץ הערביים בעניין עזה

בישיבת שרי החוץ הערביים שנערכה אתמול (31.12.08) בקהיר הוחלט על הקמת ועדה של שרים ערביים בראשות סעודיה שתפעל בניו יורק למען כינוס ישיבה מיוחדת של מועצת הביטחון לנושא המשבר בעזה; התקבלה ההצעה המצרית לפתרון המשבר, הכוללת הפסקת אש ומנגנון לפיקוח עליה ומאמצים לפתיחת המעברים; נדחתה הצעתן של קטר וסוריה לכנס פסגת חירום ערבית. היומון הלבנוני אל-אח'באר דיווח כי במפגש היו ויכוחים סוערים בין "הציר של לוב וסוריה" לבין "הציר של מצרים, סעודיה והרש"פ".

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-אח'באר (לבנון), 1.1.09

 

הנשק הערבי [אל מול המבצע הישראלי בעזה]

Syria news (סוריה), 1.1.09/ יאסר אחמד

 

האחה"ס: לא שלחנו לוחמים לעזה

בהפגנת תמיכה בפלסטינים אמר מזכ"ל מפלגת האופוזיציה המצרית "אל-עמל", שפעילותה הוקפאה, מגדי אחמד חוסיין, כי 12 מכוניות עם לוחמי ג'יהאד של האחים המוסלמים עברו לעזה. בתגובה אמר סגנו של המדריך הכללי של האחים המוסלמים, מחמד חביב, כי התנועה העבירה לעזה שלוש מכוניות של סיוע הומניטארי בלבד וציין כי לתנועה אין מיליציות צבאיות והיא אינה שוקלת לשלוח את אנשיה להילחם בעזה.

אל-בדיל (מצרים), 30.12.08

 

מאמר באתר המזוהה עם חמאס: שואת עזה גדולה משואת היהודים

כותב באתר המזוהה עם החמאס, מג'די דאוד, מתאר את הפעילות הישראלית בעזה כשואה חדשה, גדולה יותר מ"שואת היהודים המדומה" וכינה את הישראלים "אחי הקופים והחזירים".

www.palestine-info.info 31.12.08

 

בכיר בפת"ח: חמאס תנצח ועבאס לא ישוב לעזה

בכיר בפת"ח, האני אל-חסן, טען כי ישראל חותרת לחסל את ההתנגדות הפלסטינית בראשות חמאס, כדי למסור את השלטון בעזה למחמוד עבאס. הוא שיבח את  עמידת החמאס וקרא לישראל להפסיק ללחוץ עליה כיוון שהיא לא תיכנע ועבאס לא ישוב לעזה כדי להכות את ההתנגדות.

 www.palestine-info.info , 31.12.08 

 

ארגון סטודנטים איראני: חמאס ארגון טרור

היומון האיראני כארגוזארן דיווח כי תנועת הסטודנטים האיראנית וחדת-י תחכים גינתה את מתקפת ישראל בעזה ואת תנועת החמאס אותה כינתה "קבוצת טרור...המשתמשת בילדים ובבתי חולים כמגן אנושי." היומון כיהאן וסוכנות אירנא טענו כי היומון כארגוזארן, שקיבל צו סגירה מן השלטונות, וארגון הסטודנטים, הם בוגדים המשתפים פעולה עם ישראל.

 אירנא (איראן), 1.1.08; פארס, כיהאן, (31.12.08), כארגוזראן (איראן), 30.12.08

 

הדיפלומטים הירדנים עזבו את איראן

מקורות איראניים רשמיים מסרו כי בשל האולטימטום שהוצג לראשי הנציגויות המצרית והירדנית בטהראן, לגנות את מתקפת ישראל בעזה או לצאת מאיראן, עזבו כל הדיפלומטים הירדנים את איראן.

פארס, שהאב ניוז (איראן), 31.12.08

 

חברי תנועת מתאבדים איראניים במצעד בטהראן

כ-4000 גברים ונשים מ'גדודי כוחות מוחמד נביא האל – יחידות האסתשהאד קודס', לבושי תכריכים ומדי צבא צעדו (בתמונות למטה) משגרירות ארה"ב לשעבר בטהראן לעבר אונ' טהראן, שם ארגנו טקס יציאה סמלי לעזה. בהפגנה אחרת, היום בטהראן, דרשו אנשי הבסיג' לשלוח אותם לעזה.

פארס (איראן), 1.1.08

          

מקור לתמונות : פארס (איראן), 1.1.08

 

המלצה בסעודיה להפסיק נישואי קטינות

האגודה לזכויות האדם בסעודיה תגיש בימים הקרובים לגורמי שלטון בכירים המלצה להפסיק נישואי קטינות במדינה ולהגדיר את גיל 15 כגיל מינימאלי לנישואים בקרב הבנות.

עוכאט' (סעודיה), 1.1.09.

 

בכיר איראני משבח את סירוב פקיסטן להסגיר מבוקשים להודו

בפגישה (29.12.08) עם שגריר פקיסטאן באיראן, מוחמד בח'ש עבאסי, שיבח עורך היומון האיראני כיהאן, חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, את סירובה של פקיסטאן להסגיר להודו את החשודים במעורבות בארועי מומבאי, "בהם ניכרים בבירור ידי ארה"ב וישראל", ואמר כי הצעד מלמד על עצמאותה ממשלת פקיסטאן.

כיהאן (איראן), 30.12.08

 

עיראק: המשך הפעילות להוצאת "מוג'אהדון ח'לק" מעיראק

ממשלת עיראק הודיעה אתמול (31.12.08) כי היא עומדת לקבל את האחריות הביטחונית על מחנה "אשרף" שבמחוז דיאלא (צפונית לבגדאד), המשמש את ארגון האופוזיציה האיראני "מוג'אהדון ח'לק". הממשלה קראה למדינות ולארגונים בינ"ל למצוא מקום חלופי לאנשי הארגון או לפעול להחזרתם לאיראן,  וקבעה שעיראק לא תמשיך לשמש להם אכסניה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.1.09

 

שנת 2009: המשך צניחת מחירי הנפט והשלכותיה

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 1.1.09/ עבדאללה מחרקי

 

 ארגון סודאני: הג'נג'וויד נערכת לפינוי בכוח של הפליטים בדארפור

ארגון דארפורי בשם קואליציית נמרי סודאן, פרסם הודעה באתר הסודאני www.sudanile.com , המזהירה  מפני כוונת ממשלת סודאן לפנות בכוח מחנות פליטים בדארפור. בהודעה נאמר שמאז ה-18.12.08 מזרימה ממשלת סודאן נשק ותחמושת למיליציית הג'נג'וויד שגייסה כ-600 לוחמים, כהכנה למבצע זה. הארגון קרא לאו"ם ולאיחוד האפריקאי להתערב ולמנוע מן המשטר הסודאני להפר את החלטות מועה"ב.

www.sudanile.com  , 1.1.09

 

תוניסיה: כוחות הביטחון תקפו מפגינים ועיתונאים

כוחות ביטחון תוניסאיים בלבוש אזרחי דיכאו באלימות הפגנת תמיכה בפלסטינים, שאורגנה ע"י "המפלגה הדמוקרטית המתקדמת" האופוזיציונית, והכו כתבים מערוצי תקשורת שונים שביקשו לסקר את ההפגנה.  העיתונאי לטפי אל-חידורי טען שדיכוי ההפגנה נבע מחשש השלטונות מפני הצגת דרישות הנוגעות לחירויות ודמוקרטיה בתוניסיה עצמה.

www.elaph.com, 31.12.08             

 

משרד החוץ האיראני: ארה"ב, ישראל וסעודיה מאחורי הפיגוע בבלוצ'יסטאן

מקור במשרד החוץ האיראני אמר כי "ארה"ב, ישראל ובמיוחד סעודיה", עומדות מאחורי פיגוע ההתאבדות האחרון של ג'נדאללה בבלוצ'יסטאן, בו נהרגו 150 מאנשי משמרות המהפכה.

חבר און ליין (איראן), 31.12.08