המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 30.12.2008
30/12/2008

מה חדש? סיכום יומי 30.12.2008

 

בתקציר: לבנון: חזבאללה מגביר כוננות; כוחות ה-14 במרץ מודאגים *  סודאן: נחקר מנהיג אופוזיציה שתמך בתביעה נגד בשיר * מצור על אזור ברברי בלוב * בעל טור סורי: מצרים זקוקה למהפכת קצינים חדשה * שה"ח המצרי: נאסרללה מנסה ליצור אנרכיה באזור * תגובות באיראן לאירועי עזה 

 

פיגוע התאבדות של ג'נדאללה באיראן

ארגון האופוזיציה הסוני באיראן, ג'נדאללה, דיווח כי ביצע פיגוע התאבדות ראשון (29.12.08) בו נהרגו כ-150 מחיילי משמרות המהפכה. הארגון מסר כי החדיר מכונית תופת לבסיס "המשמרות" בסראואן, (במחוז בלוצ'יסטן, בדרום מזרח איראן), כנקמה על הרס המסגד הסוני וקריעת ספרי הקוראן בזאבול בידי המשטר, לפני ארבעה חודשים. הארגון איים בפיגועים נוספים אם לא ייסוגו משמרות המהפכה ממחוז בלוצ'יסטן, שלטענתו אינו שייך לאיראן. סוכנות הידיעות האיראנית אירנא דיווחה כי בפעולת ג'נדאללה, "הקשור לארה"ב ולישראל", נהרגו ארבעה אנשים.

אירנא, אתר ג'נדאללה, (איראן), 29.12.08

 

לבנון: חזבאללה מגביר כוננות; כוחות ה-14 במרץ מודאגים

היומון הקטרי אל-וטן ציטט מפי מקורות יודעי דבר, כי חזבאללה הכריז על כוננות עליונה ונקט צעדים בדומה לאלה שנקט לקראת המלחמה עם ישראל ביולי 2006. לדברי המקורות, חזבאללה מעריך כי ישראל עלולה להרחיב את תוקפנותה לעבר לבנון כדי לנקום על תבוסתה ב-2006. היומון הלונדוני אל-חיאת דיווח (29.12.08) כי הנהגת חזבאללה הבהירה לנשיא לבנון מישל סלימאן, יו"ר הפרלמנט, נביה ברי ורה"מ פואד אל-סניורה שאין לה עניין בערעור היציבות בדרום. מתאם המזכירות הכללית של "כוחות ה-14 במרץ" ,פארס סעיד, הזהיר מפני התערבות לבנונית במערכה מול ישראל ומפני כל הרפתקה שנועדה להרחיב את מעגל המלחמה.

www.14march.org , 28.12.08, אל-חיאת (לונדון), 29.12.08,אל-וטן (קטר), 30.12.08

 

סודאן: נחקר מנהיג אופוזיציה שתמך בתביעה נגד בשיר

שירותי הביטחון של סודאן עיכבו אתמול (29.12.2008) לחקירה את עלי מחמד חסנין, סגן ראש מפלגת האיחוד הדמוקרטי האופוזיציונית. דובר המפלגה, אל-מעז חצ'רה, מסר שהממשלה מאשימה את חסנין בתמיכה בתביעה הבינ"ל נגד הנשיא בשיר. אזרח סודאני, שהואשם בבית משפט בריגול ובקשירת קשר להפלת המשטר באמצעות מסירת ידיעות לביהמ"ש הפלילי הבינ"ל, כפר אתמול בהאשמות נגדו. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-צחאפה (סודאן) 30.12.08

 

"חזית עלמא אל-אזהר" לחיילים מצרים: אל תגנו על הגבול עם עזה

"חזית עלמא אל-אזהר", גוף המאגד חכמי דת רדיקליים בתוך אוניברסיטת אל-אזהר המתנגדים לקו הרשמי של המוסד, פרסמה פתווא האוסרת על חיילים מצרים להגן על הגבול עם עזה מפני פלסטינים הבורחים מהלחימה. עפ"י הפתווא, ארץ המוסלמים היא יחידה אחת, ואסור להילחם למען גבולות ששורטטו על ידי הכופרים. הרקע לפתווא - חילופי אש שהיו בגבול בהם נהרגו פלסטיני וחייל מצרי; הפתווא מתאר את הפלסטיני כ"שהיד" ואת החייל המצרי כתוקפן.

www.jabhaonline.org, 29.12.08          

 

השתיקה הערבית כסכין בגב

אל-ע'ד (ירדן), 29.12.208 עמאד חג'אג'

 

יוזמה מצרית לפתרון המצב בעזה

 שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט' הציג בביקורו בתורכיה תוכנית בת ארבעה סעיפים לפתרון המצב בעזה. התוכנית כוללת: הפסקת הירי, חידוש התהדיאה, פתיחת מעברי הגבול וערבויות אזוריות או בינ"ל להשארת המעברים פתוחים וליישום ההסכם לכשיושג. אל-ע'יט הסביר כי הצעה זן איננה חדשה ובכיר במשה"ח התורכי אמר כי יש בה נקודות המצריכות הבהרה.

אל-חיאת (לונדון), 30.12.08

 

שה"ח המצרי: נאסרללה מנסה ליצור אנרכיה באזור

שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, תקף את מנהיג חזבאללה, חסן נאסרללה, בתגובה לקריאתו לתושבי מצרים ולצבא למרוד במשטר המצרי. אל-ע'יט אמר כי נאסרללה, המדבר ללא הכרה ומבלי להבין דבר, מנסה ליצור אנרכיה באזור בשירות אינטרסים שאינם של תושבי האזור.

אל-גומהוריה (מצרים), אל-אהראם (מצרים), 30.12.08

 

בעל טור סורי: מצרים זקוקה למהפכת קצינים חדשה

במאמר ביומון הסורי, אל-וטן, האשים בעל הטור, איאד ונוס, את מצרים ב"קשירת קשר עם ישראל לחיסול מיליון וחצי פלסטינים" בעזה. לדבריו, "העם המצרי זקוק היום למהפכת קצינים נוספת [בנוסח מהפכת הקצינים החופשיים ביולי 1952] שתחזיר את מצרים לידי המצרים ותשיב לעם המצרי את הכבוד שאבד לו באשמת [נשיא מצרים], חוסני מובארכ, ועוזריו". 

אל-וטן (סוריה), 30.12.08

 

חמאס דוחה את קריאתו של אבו מאזן לכנס מפגש התייעצות

חמאס סירבה להצעתו של מחמוד עבאס לכנס ישיבת התייעצות דחופה של כל הפלגים הפלסטינים, כולל החמאס והג'יהאד האסלאמי. בכיר בתנועה מסר כי אם עבאס מזדהה עם הפלסטינים בעזה עליו לשחרר את העצורים של התנועה בגדה המערבית ולהתיר הפגנות מחאה נגד התוקפנות.

אל-חיאת (לונדון), 30.12.08

 

מצור על אזור ברברי בלוב

גופים נאמני המשטר בלוב מטילים מצור על העיר יפרן באזור הבֶרבֶרי ג'בל נפוסה בצפון-מערב המדינה, תוך ניתוק אמצעי התקשורת עם העיר. צעדים אלה – שסיבתם לא הובהרה - הם המשך לאירועי ה-24.12.08, כאשר חברים ב"ועדות המהפכניות" ובארגון נוער של סיף אל-אסלאם אל-קדאפי תקפו בתי פעילים ברברים וריססו כתובות נאצה המציגות את הפעילים כסוכני ארה"ב.  בתגובה, פרסמה "ועידת האמאזיע' [הברברים] בלוב" הודעה הקוראת לכינון משטר דמוקרטי וכי ההתקפה היא איום על המשך הקיום הברברי בלוב, תוך הפעלת "טרור מדינה".

www.elaph.com, 27.12.08; www.tawalt.com, 28.12.08               

 

תגובות באיראן לאירועי עזה

נשיא איראן אחמדי-נז'אד אמר שפשעי המלחמה שישראל מבצעת בעזה יובילו ללא ספק "להשמדתו של המשטר," וקרא בשיחותיו עם נשיאי סוריה וקטר ועם מזכ"ל הג'האד האסלאמי, לפעול נגדה לאלתר; בכיר במשמרות המהפכה, מיר-פיצל באקרזאדה, קרא למדינות האסלאם למלא את תקוות הנביא ולהשמיד את ישראל באמצעות האופציה הצבאית.

אירנא (איראן), 30.12.08; אילנא, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 29.12.08

***

נשיא איראן לשעבר, מוחמד ח'אתמי, אמר כי השת"פ של מרבית מדינות האזור עם "פשעי ישראל בעזה, שאין כדוגמתם בעולם", ממיט עליהם חרפה. לדבריו, שלטון החמאס בעזה הוא השלטון הפלסטיני הלגיטימי היחיד; בכירים במיניסטריון התרבות וההדרכה האסלאמית של איראן קראו למוסלמים ולאנשי העולם החופשי לבצע מהפכות והתקוממויות עממיות במדינותיהם כ"תגובה ראויה" לפשעי ישראל, ארה"ב וראשי מדינות ערב "הבוגדים"; לנוער הערבי הם קראו להתנער ממנהיגיהם "המושחתים"; בהפגנות בסיג' הסטודנטים מול משרדי האו"ם בטהראן ב- 28.12 קראו המפגינים "סעודים, סעודים, אתם גרועים מהיהודים", וגינו את שת"פ של משטרי מצרים וסעודיה עם ישראל .

איראן דיפלומסי (איראן), 30.12.08; ג'ומהורי-י אסלאמי, שהאב ניוז (איראן), 29.12.08

***

נציג התאחדות ארגוני הסטודנטים העצמאים אמר כי המתקפה בעזה היא מתנת אובמה לפלסטינים וכי זו תהיה מדיניות ארה"ב בארבע השנים הקרובות. בכירים בבסיג' הסטודנטים של איראן קראו להחרים סחורות ישראליות ואמריקאיות, כגון טימברלנד, קוקה קולה, פפסי, נוקיה, נסטלה ועוד, והוסיפו כי "מעתה שום משרד של חברות התומכות בישראל אינו בטוח בטהראן."

רוז, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 29.12.08

 

איראן מעצימה את העימות בעזה

אל-מוסתקבל (לבנון), 29.12.2008 נביל אבו חמד