המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 25.12.2008
25/12/2008

מה חדש? סיכום יומי 25.12.2008

 

בתקציר: קמפיין להעצמת זכויות נשים בסעודיה * יומון איראני: התיווך התורכי בין ישראל לסוריה – בגידה * שר לבנוני לשעבר: להפיל את בית המלוכה הסעודי * נשיא עיראק: האמריקאים הגיעו לעיראק בגלל הנפט * מובארכ: סוריה הכשילה מאמצי הפיוס בין חמאס לפת"ח * בעל טור סעודי: לבטל את משטרת הדת בסעודיה

 

סעודיה: קמפיין להעצמת זכויות הנשים  

המועצה הסעודית לזכויות אדם השיקה קמפיין הראשון לתמיכה בנשים במטרה להרחיב את זכויותיהן ואת מתן הסיוע להן. בין השאר, מתכוונת המועצה להציע להנפיק תעודה מיוחדת לנשים נשואות ובה פרטים על עיסוקו ושכרו של הבעל, כדי להגן על זכויותיה הכלכליות של האישה לעת גירושין.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.12.2008

נעצר פעיל זכויות אדם סעודי שתבע את השלטונות

שלטונות סעודיה עצרו (24.12.08) את הליבראל הסעודי ופעיל זכויות האדם, מוח'לף בן דהאם אל-שמרי, בשל תביעת פיצויים שהגיש נגד אמירות האזור המזרחי בסעודיה, בגין נזקים נפשיים וכלכליים שנגרמו לו עקב מאסרו (בשנה שעברה), שנמשך ארבעה חודשים. יצוין כי אל-שמרי הוביל ביוני השנה יוזמה להתקרבות בין הסונים לשיעים בסעודיה.

www.rasid.com, 24.12.08. 

 

בעל טור סעודי: לבטל את משטרת הדת הסעודית

הליבראל הסעודי ובעל טור ביומון הסעודי "אל-ג'זירה", עבדאללה בן בח'ית, טען בראיון בערוץ "אל-ערביה" כי "עבר זמנה" של משטרת הדת הסעודית ויש לבטל ארגון זה. לדבריו, גוף זה מעסיק עובדים קיצוניים השוללים את הקולנוע, מתנגדים לנהיגת נשים ומעודדים פוליגמיה. בתגובה לדברים, אסר היומון "אל-ג'זירה" על בן בח'ית להמשיך לכתוב בו.

www.alarabiya.net, 24.12.08.

 

הצלחה לסרט הראשון שהותר להקרנה בסעודיה 

מנהל החברה האחראית על הקרנת הסרט הערבי הראשון שהותר לצפייה בסעודיה מזה 30 שנה, אמר כי בעקבות ההצלחה לה זוכה הסרט בערים ג'דה ואל-טאיף, הוא יוקרן  בשאר ערי סעודיה.

www.alarabiya.net, 24.12.08.

 

יומון איראני: התיווך התורכי בין ישראל לסוריה – בגידה

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי התיווך התורכי בין ישראל לסוריה הוא בגידה בפלסטינים נוכח פשעי ישראל בעזה,  וקבע כי זהו תיווך סרק כיוון ששלום עפ"י ישראל פירושו המשך הכיבוש וכניעה לדרישותיה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 25.12.08

 

ראש ממשלת תורכיה ארדוגן מכין את

הקרקע  לשיחות ישירות בין סוריה וישראל

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 24.12.08/ חסן אידלבי 

 

אחמדי-נז'אד: אלפים ממשיכים את דרכו של מוע'ניה

בפגישה עם בני משפחתו של עמאד מוע'ניה, אמר נשיא איראן אחמדי-נז'אד כי "אלפי עמאד מוע'ניה" ממשיכים כיום את דרכו באמצעות עמידה איתנה והתנגדות והם יעשו זאת עד ל"ניצחון הסופי."

פארס (איראן), 24.12.08

 

המדריך הכללי של האחים המוסלמים: לאיראן זכות לאחוז בפצצה גרעינית

בראיון ליומון "אל-נהאר", אמר מחמד מהדי עאכף, המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים, כי הוא תומך בזרם השיעי האיראני במזה"ת מפני שאיראן היא מדינה שיעית יחידה בקרב 56 מדינות סוניות ולכן אין פסול בתמיכה זו. הוא גם הגן על תכנית הגרעין האיראנית ואמר כי "זכותם [של האיראנים] להחזיק בפצצה גרעינית". עאכף חזר ואישר את הדברים באוזני כתב "אל-שרק אל-אוסט".

אל-נהאר (כווית), 24.12.08; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.12.08  

 

יו"ר מועצת השורא במצרים: איראן בוחשת בעניינינו הפנימיים

יו"ר מועצת השורא המצרית, הד"ר צפות אל-שריף, האשים את איראן בניסיון להחיות את האימפריה הפרסית הישנה ובהתערבות בענייני הפנים של מצרים, במטרה להסיט את תשומת הלב מן המשבר בו היא שקועה. אל-שריף תהה כיצד איראן, שבעצמה כובשת שטחים של מדינות ערביות, רוצה לשאת ולתת על העניין הפלסטיני.

עסר-י איראן (איראן), 24.12.08

 

מובארכ: סוריה הכשילה מאמצי הפיוס בין חמאס לפת"ח

לדברי גורם שנכח בפגישה (23.12.08) בין נשיא מצרים מובארכ לבין רמ"מ צרפת פרנסואה פיון בקהיר, אמר מובארכ כי סוריה לא פועלת למען עצמאותה של לבנון ויציבותה ו"כל רצונה הוא לשלוט בה ויש לה את הכלים לכך." לדברי הגורם, מובארכ הוסיף כי "סוריה לעולם לא תפר את הברית עם איראן" וכי שתי המדינות  שולטות בתנועת החמאס ומשתמשות בה וש"סוריה הכשילה את מאמצי הפיוס בין חמאס לפת"ח."

אל-חיאת (לונדון), 25.12.08 

 

חמאס: לא אישרנו חוק עונשין אסלאמי

דובר ראשות המועצה המחוקקת הפלסטינית, איאד אל-קרא, הכחיש שחברי סיעת החמאס במועצה אישרו בקריאה שנייה חוק עונשין אסלאמי. מקורות בארגוני זכויות אדם בעזה מסרו כי הוועדה לחוק ומשפט במועצה המחוקקת אכן קיימה סדנה בנושא חוק העונשין, ואולם רבים מחבריה מתנגדים לחוק עונשין ברוח האסלאם.

אל-איאם (רש"פ), 25.12.08  

 

חג המולד בצל המשבר הכלכלי העולמי

אל-חיאת (לונדון), 24.12.08/ חביב חדאד

 

שר לבנוני לשעבר: להפיל את בית המלוכה הסעודי

יו"ר זרם התוחיד בלבנון, מן האופוזיציה הלבנונית, ויאם והאב, קרא להפיל את בית המלוכה הסעודי, אחרת "לא ישרור שקט באזור". כן קרא להוציא את המקומות הקדושים לאסלאם משליטת הסעודים, ולהעבירם לגורם עצמאי שייצג את כל האסכולות האסלאמיות. ואהב אף האשים את סעודיה בניסיון לעורר מלחמת אחים בין סונים לשיעים בלבנון; במימון הטרור העולמי; ובאחריות למתרחש באפגניסטן,בפקיסטן ובפלסטין. 

פארס (איראן), 24.12.08

 

נשיא עיראק: האמריקאים הגיעו לעיראק בגלל הנפט

בראיון ליומון אל-ח'ליג', אמר נשיא עיראק ג'לאל אל-טאלבאני, כי האמריקאים הגיעו לעיראק כדי להגן על האינטרסים שלהם באזור – הנפט וישראל - וכי חיסולו של סדאם חוסיין היה עבורם נקודת ציון חשובה, כיוון שמדיניותו איימה על כווית, על סעודיה ועל הנפט שלה.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 25.12.08

 

סגן נשיא עיראק: התקופה הקרובה - מבחן לכוחות האמריקאים

סגן נשיא עיראק, טארק אל-האשמי, אמר בדמשק, לאחר פגישתו עם סגן הנשיא הסורי פארוק אל-שרע, כי ההסכם הביטחוני בין ארה"ב לעיראק, מתנה ביצוע כל פעולה של הכוחות האמריקאים באישור מצד הגורמים העיראקים, והחצי שנה הקרובה תשמש מבחן לכוחות האמריקאים. דברי אל-האשמי באו על רקע המתח בין סוריה לעיראק עקב ההתקפה האמריקאית בכפר הסורי אל-סכריה, שבוצעה משטח עיראק לפני כחודשיים.

אל-וטן (סוריה), 25.12.08

 

מועצת שתה"פ במפרץ: אין תוחלת במו"מ עם האיחוד האירופי

מזכ"ל מועצת שתה"פ במפרץ, עבד אל-רחמן אל-עטיה, אמר כי המו"מ עם האיחוד האירופי על הסכם סחר חופשי הושעה, כיוון שהפך לחסר משמעות. לדבריו, לאחר 18 שנות דיונים, מועצת שתה"פ לא זכתה לתגובה אירופית רצינית ולפיכך חבל לה לבזבז את הזמן. הוא אמר כי המועצה מקיימת שיחות עם מדינות אחרות לצורך השגת הסכם סחר דומה.

אל-גר'ידה (כווית), 25.12.08

 

המו"מ הישיר בין סוריה וישראל עתיד להפריד

 את השלישייה הסיאמית איראן-סוריה-חזבאללה

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.12.08/ אמג'ד רסמי