המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 19.12.2008
19/12/2008

מה חדש? סיכום יומי 19.12.2008

 

בתקציר: קצינים עיראקים נעצרו בחשד לסיוע לטרור * שה"ח הצרפתי: לנרמל יחסי ישראל – ערב * מצרים: נעצרה חוליה של "האחים" שהעבירה כספים לחמאס * הצעה אירופית: השארת 50 אלף פליטים בלבנון *  נשיא סודאן: אם המערב יהיה מרוצה ממני – אזי טעיתי * דיווח:  ניסיון התנקשות בחייו של מוקתדא אל-צדר

 

קצינים עיראקים נעצרו בחשד של סיוע לטרור

מקור רשמי עיראקי דיווח על מעצר של 24 קצינים עיראקים המשתייכים למשרדי ההגנה והפנים, בחשד של סיוע לביצוע פעולות טרור. הוכחשו ידיעות כי המעצר הוא בגין חשד לתכנון הפיכה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 19.12.08

 

דיווח: ניסיון התנקשות בחייו של מוקתדא אל-צדר

מקורבים למנהיג הזרם הצדרי בעיראק, מוקתדא אל-צדר, מסרו כי האיש מאושפז בטהראן, בחוסר הכרה חלקי, עקב ניסיון להתנקש בחייו ע"י הרעלה. יצוין כי לפני כחצי שנה, ניסה אחד ממאבטחיו של אל-צדר לחסלו באמצעות גז סארין, ליד ביתו בנג'ף, והוא הובהל במטוס פרטי לטהראן במצב קשה ומאז לא שב לאיתנו.

אל-דאר (כווית), 10.12.08

 

שה"ח של צרפת: לנרמל יחסי ישראל - ערב

בפגישת הפורום הצרפתי-האירופי-הערבי שארגן מכון "העולם הערבי" בפריז, קרא שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, להחיות את היוזמה הערבית (הסעודית) לשלום. מן הערבים דרש לנקוט צעדים לנרמול היחסים עם ישראל, למשל בתחומי התעופה וע"י שת"פ כלכלי, ומישראל -  לעצור את הרחבת ההתנחלויות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.12.08

 

מצרים: נעצרה חוליה של האחים המוסלמים שהעבירה כספים לחמאס

גל מעצרים נרחב מתנהל בימים אחרונים במצרים נגד "האחים המוסלמים", במהלכו נתפסה חוליה שהעבירה לחמאס כספי תרומות שיועדו לעם המצרי. השלטונות המצריים האשימו את "האחים המוסלמים" בהקמת "תא ג'יהאדיסטי" הפועל לטובת החמאס, ובאימוץ העמדה האיראנית ביחס למצור על רצועת עזה. התנועה דחתה את ההאשמות כלפיה וטענה כי המעצרים נועדו למנוע את ההפגנות נגד יחסה של ממשלת מצרים לעזה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון); אל-אהראם (מצרים), 19.12.08                 

 

קרבות תרנגולים בין פת"ח לחמאס

אל-ג'רידה (כווית), 19.12.08/ עבד אל-קאדר איוב 

 

הצעה אירופית חדשה – השארת 50 אלף פליטים בלבנון

מקורות דיפלומטיים דיווחו על הצעה אירופית חדשה בנושא הפליטים הפלסטיניים בלבנון, שהוגשה לנשיא הנבחר של ארה"ב, ברק אובמה, ולפיה לבנון תשאיר בתחומה 50 אלף פליטים ואילו ישראל תקלוט 12 אלף.

אל-נהאר (לבנון), 19.12.08

 

נשיא סודאן: "אם המערב יהיה מרוצה ממני – דעו שטעיתי"

נשיא סודאן עמר אל-בשיר, נאם אמש (18.12.08) מול קהל רב בארצו ואמר: "אם המערב יהיה מרוצה ממני – עליכם לדחות אותי, מפני שזה סימן שאינני פועל נכון". אל-בשיר התייחס לסוגיית המשפט הבינ"ל נגדו בגין פשעי מלחמה בדארפור ואמר: "השטנים שבקרב בני האדם לא יפגעו בשערה מראשינו ואינני פוחד מהם".

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.12.08