המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 17.12.2008
17/12/2008

מה חדש? סיכום יומי 17.12.2008

 

בתקציר: שובשה הקרנת סרט ראשון בסעודיה לאחר 30 שנה * סודאן לממשל אובמה: נורמליזציה או עימות * הסכמות בין ה-5+1 לתשע מדינות ערביות בנושא איראן * שר הנפט הסעודי: הפחתנו את תפוקת הנפט * איראן: הצלחנו לייצר מזל"ט * רוסיה תספק ללבנון מטוסי מיג-29  * כווית: האחים המוסלמים - לאופוזיציה

 

סעודיה: הקרנת הסרט הראשון לאחר 30 שנה - שובשה

הקרנתו של הסרט הערבי הראשון שהותר להקרנה בסעודיה מזה 30 שנה, הופסקה בעיר טאיף שבסעודיה, בעקבות מחאות של תושבים בעיר על הקרנת הסרט.

אל-ג'זירה, סעודיה, 17.12.08

 

עיראק: הארכת שהות לכוחות הזרים

ממשלת עיראק אישרה אתמול ,16.12.08, הצעת חוק המאפשרת לכוחות נאט"ו ולכוחותיהן של שש מדינות זרות, להוציא את ארה"ב, לשהות שבעה חודשים נוספים בעיראק, עד לעזיבתם הסופית.

אל-צבאח (עיראק), 17.12.08

 

סודאן לממשל אובמה: נורמליזציה או עימות

מצטפא עת'מאן אסמאעיל, יועץ מדיני בכיר לנשיא סודאן, אמר בראיון עיתונאי, על יחסי ארה"ב-סודאן, כי "הכדור כעת במגרש של ארה"ב, ועליה לבחור בין נורמליזציה לעימות". לדבריו, סודאן פתוחה להידברות, אף כי יש לה ניסיון גם בעימותים עם ארה"ב, ברמזו לעימות שהיה עם ממשל קלינטון. עוד אמר כי המשטר הסודאני מקיים מגעים עם גורמים במפלגה הדמוקרטית המקורבים לאובמה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.12.08

 

שר החוץ הבחריני: דברי על שימוש בכוח – הוצאו מהקשרם

שה"ח של בחריין, השיח' חא'לד בן אחמד אל-ח'ליפה, אמר אמש כי דבריו על נכונותן של מדינות המפרץ להפעיל כוח כדי להגן על האינטרסים שלהן – הוצאו מהקשרם וציין כי ישנן עוד דרכים ליישוב מחלוקות אם הדיפלומטיה תיכשל. דברי אל-ח'ליפה נאמרו על רקע המתיחות בין איראן למדינות המפרץ.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.12.08

 

לראשונה: הסכמות בין ה-5+1 לתשע מדינות ערביות בנושא איראן

בתום פגישה ביניהן בניו יורק אמש, הודיעה מזכירת המדינה האמריקאית קונדוליסה רייס, כי מדינות ה-5+1 ותשע מדינות ערביות - חברות מועצת שתה"פ במפרץ, מצרים, עיראק וירדן -  ימשיכו בהתייעצויותיהן בנוגע לתיק הגרעין האיראני ולהתערבותה של איראן בענייני המזה"ת. מקור דיפלומטי שנכח בפגישה, אמר כי החברות הקבועות במועצת הביטחון העלו את האפשרות להטיל סנקציות נוספות על איראן, וכי מדינות ה-5+1 הדגישו כי ימנעו מאיראן השגת הגמוניה אזורית על חשבון מדינות אחרות. שגריר איראן באו"ם אמר בתגובה כי דאגתן האמיתית של מדינות המפרץ היא מפני האמריקאים ולא מפני איראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), תאבנאק (איראן), 17.12.08

 

שר הנפט הסעודי: הפחתנו את תפוקת הנפט ב-1.2 מיליון חביות ליום

שר הנפט הסעודי, עלי אל-נעימי, דיווח כי אופ"ק יפחית את תפוקת הנפט היומית ב-2 מיליון חביות, בניסיון לעצור את ההידרדרות במחירו. לדבריו, סעודיה הפחיתה את תפוקת הנפט היומית שלה ב-1.2 מיליון חביות בין החודשים אוגוסט לנובמבר שנה זו  ובכוונתה להביא להפחתה נוספת החל מינואר 2009.

אל-ריאץ' (סעודיה), 17.12.08 

 

בכיר איראני: מהנדסים איראנים במקום המומחים הרוסים בבושהר

יו"ר ועדת המג'לס לביטחון לאומי ומדיניות חוץ באיראן, עלא אל-דין בורוג'רדי, אמר כי מאות מהנדסים איראנים שהוכשרו ברוסיה יחליפו בקרוב את המומחים הרוסים בכור בבושהר. הוא העריך כי כור זה יופעל  לפני מרץ 2010.

פארס (איראן), 16.12.08

 

איראן: הצלחנו לייצר מזל"ט

ראש הפקולטה למדעי החלל באוניברסיטת אמיר כביר, מחמוד מאני, אמר כי מומחי הפקולטה הצליחו לייצר בשת"פ עם ארגון התעופה והחלל האיראני מזל"ט שיעביר למפעיליו מודיעין בזמן אמת משטחי האויב.

פארס, פרס טי וי (איראן), 14.12.08

 

הודו ופקיסטן נכנסות ל"מועדון המלחמות האבסורדיות"

אל-וטן (עומאן), 15.12.08/ יאסין אל-ח'ליל

 

אתר איראני: שבחים לזורק הנעליים על בוש

אתר האינטרנט האיראני פארס טען כי פעולתו "האמיצה" של העיתונאי העיראקי, מונתזר אל-זיידי - שהפך לסמל בהיסטוריה של המוסלמים ושל מדוכאי העולם - תאמה את לרצון האומות שייחלו במשך שנים לנקמה סמלית ב"שטן הגדול".

פארס (איראן), 16.12.08

 

כווית: האחים המוסלמים עוברים לאופוזיציה

לאחר שאמיר כווית קיבל את התפטרותה של הממשלה הודיעה תנועת האחים המוסלמים - התנועה הפוליטית הגדולה ביותר בכווית- כי לא תצטרף לממשלה החדשה שתקום, ותהיה - לראשונה מזה שלושים שנה – חברה באופוזיציה. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.12.08

 

רוסיה תספק ללבנון מטוסי מיג-29

שר ההגנה של לבנון, אליאס אל-מר, הודיע כי רוסיה הסכימה לספק ללבנון עשרה מטוסי קרב מדגם מיג-29.

אל-נהאר (לבנון), 17.12.08

 

מצרים: בוטל הפיקוח המינהלתי על העיתונים הפרטיים

בית משפט במצרים ביטל את החלטת "המנגנון המרכזי להנהלת חשבונות", להטיל פיקוח מנהלתי וכספי על העיתונים המצריים שבבעלות פרטית. בנימוקי בית המשפט נאמר כי חופש הביטוי וחופש העיתונות מעוגנים בחוקה ואין להגבילם בשום צורה שהיא.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 17.12.08                     

 

בוש אומר: "אילו ידעתי שזה יהיה סופי, לא הייתי מתחיל"

אל-דסתור (ירדן), 16.12.08/ ג'לאל אל-רפאעי