המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 8.12.2008
8/12/2008

מה חדש? סיכום יומי 8.12.2008

 

בתקציר: נשיא עיראק צמצם פעילותו המפלגתית מסיבות בריאות * מגעים בין חמאס לאירופה בעניין שליט * יו"ר הרש"פ: חמאס הצטרפה לכופרים *  חימוש רוסי ללבנון * כיהאן: דיון סעודי-ישראלי בניו-יורק ביוזמה הסעודית *  מצרים: חמאס והאחה"ס מאחורי ההפגנות נגדנו בעולם * מסגד ראשון בקוטב הצפוני

 

הקמת מסגד ראשון בקוטב הצפוני

איש עסקים סעודי תרם קרוב לשלושה מיליון דולר להקמת מסגד ראשון באזור הקוטב הצפוני. על-פי הדיווח, הקהילה המוסלמית בצפון נורבגיה ביקשה ממוסדות האזור להקצות עבורה שטח של אלף מ"ר להקמת מסגד, שיהיה הגדול ביותר בצפון המדינה.

שמס (סעודיה), 6.12.08.  

 

דיווח: סיף אל-אסלאם אל-קדאפי יחזור לפוליטיקה

מקורות בלוב מסרו בעילום שם, שסיף אל-אסלאם אל-קדאפי, בנו של מנהיג לוב, עומד לחזור בו מפרישתו מעיסוקיו הפוליטיים, לאחר שקיבל במהלך ביקורו המוצלח בארה"ב - שם נפגש עם ג'ורג' בוש האב ומזכירת המדינה קונדוליזה רייס - הבטחות להמשך פיתוח הקשרים בין שתי המדינות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.12.08           

 

שיח' סעודי בכיר: אין צבע ספציפי לבגדי הנשים בחג'

השיח' עבד אל-מוחסן אל-עביכאן, יועץ במשרד המשפטים הסעודי, אמר כי נשים רשאיות ללבוש בחג' בגדים בצבעים שונים, בניגוד לסברה כי רק לבן, ירוק או שחור הם הצבעים המותרים בחג'.

אל-וטן (סעודיה), 8.12.08.

 

היערכות ביטחונית בעיראק לקראת הבחירות המחוזיות

גורם ביטחוני עיראקי בכיר דיווח כי לקראת הבחירות למועצות המחוזיות, שיתקיימו בינואר 2009, הוכנה תכנית ביטחונית להגנה על מרכזי הבחירות, כולל תכניות ספציפיות, המותאמות למצב הביטחוני בכל מחוז. לדבריו, התכנית כוללת שלושה מעגלים ביטחוניים: המעגל הראשון באחריות משרד הפנים, המעגל השני באחריות משרד ההגנה והשלישי באחריות הכוח הרב-לאומי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.12.08

 

נשיא עיראק צמצם את פעילותו במפלגתו הכורדית

נשיא עיראק, ג'לאל אל-טלבאני, המכהן גם כמזכ"ל מפלגת האיחוד הלאומי הכורדי, חילק את סמכויותיו כמזכ"ל המפלגה בין שני סגניו, עקב הידרדרות מצבו הבריאותי בשבועות האחרונים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 6.12.08  

 

עיראק: קריאה לבטל את המפתח העדתי בהרכב הממשלה

טארק אל-האשמי, סגנו הסוני של נשיא עיראק [הכורדי], הציע לוותר על משרתו ועל משרותיהם של אנשי מפלגתו [הסונית], תמורת הקמת ממשלה חדשה שחלוקת התפקידים בה לא תהיה על בסיס עדתי, כנהוג בעיראק מאז 2003. .

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.12.08

 

המזרח התיכון מחכה לזמן המתאים לשלום

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.12.08/ אמג'ד רסמי

 

מגעים בין חמאס לגורמים אירופיים בעניין גלעד שליט

מקור בכיר בחמאס אמר כי ישראל מנסה לקדם עסקת שחרור אסירים תמורת גלעד שליט וזאת באמצעות גורמים אירופיים, אך הבהיר כי אין פירוש הדבר ויתור על התיווך המצרי.

אל-חיאת (לונדון), 8.12.08

 

מצרים: חמאס והאחה"ס מאחורי ההפגנות נגדנו בעולם

מקור מצרי רשמי מסר כי בימים האחרונים מתאמים חמאס והאחים המוסלמים, במצרים ובעוד מדינות, את הפגנותיהם מול שגרירויות מצרים בחלק ממדינות ערב ומדינות אירופה, כדי ללחוץ על קהיר לשבור את המצור על עזה. המקור הוסיף כי גם ההפגנות שארגנו האחה"ס ברחבי מצרים מתואמות עם חמאס.

אל-חיאת (לונדון), 8.12.08

 

יו"ר הרש"פ: חמאס הצטרפה לכופרים

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, הצהיר כי תנועת החמאס הצטרפה לכופרים כאשר מנעה מעולי הרגל לצאת מעזה לסעודיה, רק כדי לזכות בהישגים פוליטיים זולים.

עוכאט' (סעודיה), 6.12.08

 

הפת"ח והרש"פ: להגיב בפיגועים נגד המתנחלים

בתגובה לפעולות המתנחלים האחרונות, אמר שר ההסברה הממונה גם על ענייני החוץ ברש"פ, ריאצ' אל-מאלכי, כי יש לחדול מפרסום הודעות גינוי, כיוון שלפלסטינים יש אופציה של עמידה איתנה והתנגדות. חבר המועצה המחוקקת מטעם הפת"ח, אשרף אל-ג'ומעה, דרש מאנשי ההתנגדות הפלסטינית ובפרט מגדודי חללי אל-אקצא (הזרוע הצבאית של הפת"ח), לבצע פיגועי איכות נגד המתנחלים.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 6.12.08

 

אל-מועלם: העברנו לאו"ם מסמך המוכיח שחוות שבעא לבנוניות

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אמר לערוץ הלבנוני OTV, כי סוריה העבירה לאו"ם מסמכים המוכיחים שחוות שבעא הן אדמות לבנוניות. אל-מועלם התנגד לשרטוט הגבולות בחוות בתקופה הנוכחית ואמר כי מי שדורש זאת מגן על המשך הכיבוש הישראלי. אל-מועלם גילה כי בשנת 2006 הוא הציע לר"מ לבנון, פואד אל-סניורה, לפרוס את כוחות יוניפי"ל בחוות שבעא באופן זמני, עד להשבת הגולן לסוריה. עוד אמר כי פתיחת השגרירות הסורית בלבנון תתבצע עד סוף 2008, אולם מינוי השגריר הסורי ייעשה בהדרגה. היומון הלבנוני אל-מסתקבל טען שסוריה העבירה לאו"ם מפה לפיה רק חלק מחוות שבעא שייך ללבנון וכי יש צורך בהסכם רשמי בין שתי המדינות שיאושר ע"י האו"ם ויקבע שחוות שבעא כולן שייכות ללבנון.

http://ssnp.net, 6.12.08; אל-מסתקבל (לבנון), 8.12.08

 

ג'ונבלאט תוקף מדינות במערב שחידשו קשריהן עם סוריה

בנאום שנשא בלבנון (7.12.08), תקף המנהיג הדרוזי וליד ג'ונבלאט את המשטר הסורי אותו הוא כינה "חיית פרא" וטען כי מאז 1977 - השנה בה נרצח אביו כמאל ג'ונבלאט - לא השתנה דבר: חיית הפרא נשארה אותה חיית פרא והבן [בשאר אל-אסד]  הוא בדיוק כמו אביו. ג'ונבלאט מתח ביקורת על "האשליות הטיפשיות" של חלק ממדינות המערב הסבורות שהמשטר הסורי יכול להשתנות והסביר כי המשטרים הטוטאליטריים אינם יכולים להפוך לדמוקרטיה וליברליזם. כן תקף את הנשיאים והמשלחות שהחלו לנהור לסוריה, בטענו שהסרת הבידוד מעליה, מגביר את הסכנות המאיימות היום על לבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 8.12.08

 

חמאס ופת"ח רבים – מי ישחט את "הבעיה הפלסטינית"

אל-וטן (סעודיה), 7.12.08/ ג'יהאד עורתאני

 

רוסיה תחמש את צבא לבנון

לאחר שבשבועות האחרונים הודיעו איראן, ארה"ב וסוריה על כוונותיהן לחמש ולצייד את צבא לבנון, הודיע אתמול (6.12.08) שר ההגנה הלבנוני, אליאס אל-מר, כי גם רוסיה מתכוונת לספק לצבא לבנון את הציוד  החדיש ביותר, בלא שהציבה תנאים לכך. אל-מר ציין כי בביקורו ברוסיה, בשבוע הבא, הוא צפוי לדון עם שר ההגנה הרוסי בפרטי הציוד שצבא לבנון יקבל.

אל-נהאר (לבנון), 7.12.08

 

דיווח: השגריר הסורי בספרד ימונה לשגריר בלבנון

היומון הלבנוני אל-נהאר דיווח מפי מקורות דיפלומטיים, כי סוריה תמנה את השגריר הסורי בספרד, מכרם עביד, לשגרירה הראשון בלבנון. על פי ההערכות,  השגריר הלבנוני הנוכחי בקפריסין, מישל ח'ורי, יהיה השגריר הלבנוני בסוריה. שתי המדינות הודיעו שחילופי השגרירים ביניהן יהיו עד סוף שנת 2008.

אל-נהאר (לבנון), 7.12.08

 

כיהאן: בכירים סעודים וישראלים דנו ביוזמה הסעודית בניו-יורק

היומון האיראני כיהאן טען מפי מקורות המקורבים לליגה הערבית, כי הוועידה הבין דתית בניו-יורק שימשה כיסוי לדיון בין נציגי סעודיה - המלך עבדאללה "הציוני" וסעוד אל-פיצל, לבין נציגי ישראל - שמעון פרס וציפי לבני, ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון, על קידום יוזמת השלום הסעודית. לטענת כיהאן, את המפגש יזמו יו"ר המועצה לביטחון לאומי בסעודיה, בנדר בן סולטאן, ושגריר סעודיה בארה"ב, עאדל אל-ג'ביר, ובמהלכו נענה המלך עבדאללה לבקשת הישראלים, והשמיט את נושא ירושלים, שיבת הפליטים ונושאים אחרים מהיוזמה, תוך הבטחה לגייס את תמיכת העולם הערבי בה. היומון גם מסר כי משתתפי הפגישה העריכו שמימוש היוזמה הסעודית הוא תנאי לריסונה של איראן וכי דבר הפגישה נשמר בסודיות מוחלטת, מחשש שידיעות על קיומה, בעת שהמצור על עזה נמשך- יעוררו זעם בעולם המוסלמי. 

כיהאן (איראן),7.12.08

 

הפגנה באיראן נגד נרמול יחסי סעודיה-ישראל

סטודנטים ותלמידי דת איראנים הפגינו אתמול (7.12.08) מול שגרירות סעודיה בטהראן נגד נרמול יחסי סעודיה עם ישראל.

פארס (איראן), 7.12.08

 

איראן מציגה: טיל קרקע-קרקע חדש

באיראן דווח כי השיגור הראשון של טיל קרקע-קרקע חדש לטווח בינוני בשם נסר-2 בוצע אתמול (7.12.08) בהצלחה במסגרת תמרון חיל הים במפרץ עומאן. הטיל נורה ע"י ספינת טילים והשמיד את מטרתו שהוצבה במרחק 30 ק"מ.

פארס (איראן), 7.12.08

 

החייל היהודי מקדם את פני חג הקורבן 

תשרין (סוריה), 7.12.08/ יאסין אל-ח'ליל