המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 4.1.2008
4/1/2008

                            מה חדש? סיכום יומי 4.1.2008

בתקציר: מסר מהאופוזיציה הלבנונית לשרי החוץ הערביים * האם תהיה לאיראן בירה חדשה? * "פתח אל- אסלאם": אחראים לפיצוצים בעין אל-חלוה * לימודי זכויות אדם בחינוך הגבוה בסעודיה * ח'אמנאי לא שולל קשרים עם ארה"ב * הוותיקן: בקרוב דיאלוג נוצרי-אסלאמי * רפסנג'אני: ההפרטה הכרחית לאיראן

 

האופוזיציה הלבנונית מזהירה מפני תמיכה ערבית ב"כוחות ה-14 במרץ"

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, דיווח כי האופוזיציה תנקוט ב"פעולות עממיות" במידה ובישיבת שרי החוץ הערבים הצפויה להתקיים ביום ראשון הקרוב (6.1.08) יביעו מצרים, סעודיה ויתר מדינות ערב תמיכה בעמדותיהם של "כוחות ה-14 במרץ".

אל-אח'באר (לבנון), 4.1.08

 

מעל תמונתה של בוטו כתוב באותיות מדממות: "הדמוקרטיה"

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 3.1.08

 

"פתח אל-אסלאם" נוטל אחריות לפיצוצים בעין אל-חלוה

ארגון "פתח אל-אסלאם" פרסם הודעה בה נטל אחריות לפיצוץ כמה מטעני נפץ במחנה הפליטים עין אל-חלוה בלבנון, ב-31.12.07. בהודעה נאמר: "העוצמה שלנו בלתי שבירה, הדגל שלנו עודו מונף והחרבות שלנו עודן מונפות מעל צווארי הכופרים, המוסלמים שחזרו בהם מן האסלאם [מרתדתין] והצלבנים".

אל-מסתקבל (לבנון), 4.1.08

 

סעודיה: נושא "זכויות האדם" יילמד באוניברסיטאות

מחר תיערך בריאץ' סדנת עבודה מיוחדת, אותה יזמה האגודה הסעודית לזכויות האדם. בסדנה ישתתפו נציגים מהאוניברסיטאות והמכללות הסעודיות שידונו בדרכים להכניס את נושא "זכויות האדם" אל תכניות הלימודים בחינוך הגבוה בסעודיה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.1.08

 

ח'אמנאי אינו שולל קשרים עם ארה"ב

בנאום במחוז יזד, אמר המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, כי "איראן אינה זקוקה כעת ליחסים עם אמריקה… יחד עם זאת, אם יחסים כאלה ישרתו את האינטרס האיראני, אהיה הראשון לאשר קשרים עימה." עוד אמר ח'אמנאי כי איראן היתה צריכה לייצר אנרגיה גרעינית כבר לפני מספר עשורים.

אירנא (איראן), 3.1.08

 

שולחן הדיאלוג הלבנוני

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.1.08

 

הוותיקן: דיאלוג אסלאמי-נוצרי בקיץ

ז'ון-לווי טוראן, האיש האחראי בוותיקן על דיאלוג בין-דתי, הודיע על פתיחת דיאלוג בין אנשי דת מוסלמים ונוצרים בקיץ הקרוב. משלחת של שלושה אנשי דת מוסלמים תגיע לוותיקן בקרוב לשם הכנת הדיאלוג "ההיסטורי", לדברי טוראן. ההתפתחות באה בעקבות המכתב הפומבי ששיגרו לאפיפיור אנשי דת ואנשי רוח מוסלמים בחודש אוקטובר אשתקד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.1.08

 

מימין: "פת"ח"; משמאל: "חמאס"

אל-ג'רידה (כווית), 3.1.08

 

רפסנג'אני: ההפרטה באיראן היא הכרח

יו"ר 'המועצה להבטחת האינטרס של המשטר' אכבר האשמי רפסנג'אני, הנחשב לאישיות מס' 2 במשטר, אמר בכנס בוגרי משפטים כי "ההפרטה באיראן כיום היא כורח", וקרא לממשלת אחמדי-נז'אד ליישם את מדיניות ההפרטה.

טהראן טיימס (איראן), 3.1.08

 

בחור השחור [מפת עיראק] נמצאת דמות עליה כתוב: "ארה"ב";

על הדמות שגונבת את הסולם כתוב: "איראן"

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.1.08

 

האם תהיה לאיראן בירה חדשה?

שר הפנים האיראני מוצטפא פור-מוחמדי אמר כי משרדו בודק אפשרות לבחירת עיר אחרת כבירת איראן, במקום טהראן. לדברי השר המניע למהלך הוא ייעול העבודה המנהלית של מוסדות המדינה.

מהר (איראן), 2.1.08