המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 26.11.2008
26/11/2008

מה חדש? סיכום יומי 26.11.2008

 

בתקציר: דובר הפת"ח תוקף את ועידת זכות השיבה בדמשק * דיווח: חזבאללה רוכש אדמות למען תומכיו * עיראק: נדחתה ביום ההצבעה על ההסכם עם ארה"ב * סעודיה: שילוט חוצות למען זכויות האדם * בחריין: אנשי דת קוראים לסובלנות דתית * שבועון איראני תוקף מנהיגים ערביים פייסנים * שבוע הבסיג' באיראן

 

סוריה והאיחוד האירופי קרובים להסכם שת"פ

בתום שיחות שנערכו בבריסל בין סגן רה"מ הסורי לעניינים כלכליים, עבדאללה אל-דרדרי, לנציבת יחסי החוץ באיחוד האירופי, בניטה פררו ולדנר, גובשו הסכמות סביב כל הנושאים הנוגעים להסכם שתה"פ הסורי-אירופי. הצדדים ייפגשו בדמשק ב-14.12.08 כדי לחתום על נוסח ההסכם המתוקן בר"ת, במטרה להעבירו לאישור הרשויות הנוגעות בדבר בשני הצדדים ולחתום עליו בעתיד הקרוב.  

אל-ת'ורה (סוריה), 26.11.08         

הערכה: ביה"ד הבינ"ל לרצח אל-חרירי יחל לפעול במרץ

היומון הלונדוני אל-חיאת דיווח כי בכוונתו של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון להודיע כי ביה"ד הבינ"ל לחקירת רצח אל-חרירי יתחיל את עבודתו במרץ.

אל-חיאת (לונדון), 26.11.08

 

דיווח: חזבאללה רוכש אדמות למען תומכיו

העיתון אל-סיאסה דיווח כי חזבאללה השלים את רכישת כל הקרקעות שבין מחוזות הדרום והבקעה בלבנון, והחל להקים שם כפרים וערים, כדי לשכן בהם את תומכי הארגון. מקור ביטחוני מסר כי חזבאללה יוכל לנתק בין שני המחוזות, אם ירצה בכך. עוד דווח כי הארגון משלים את רכישת האדמות בדרך החוף מצידון לבירות.

אל-סיאסה (כווית), 26.11.08 

 

נשיא לבנון: דנו באיראן בתמיכת צבא לבנון בחזבאללה

במסיבת עיתונאים עם סיום ביקורו בטהראן, הצהיר נשיא לבנון, מישל סולימאן, כי הוא בחן עם עמיתיו האיראנים את תפקידיו של צבא לבנון ותמיכת הצבא בחזבאללה.

מהר (איראן), 25.11.08

 

ארוחת ערב משותפת של בכירים - סעודי וציוני

כיהאן (איראן), 25.11.08 / מזיאר ביזאני

 

מקורות בפת"ח: חמאס רואה בנו ארגון בלתי חוקי

מקורות בפת"ח מסרו כי חמאס הודיעה לאנשי הפת"ח בעזה כי הם חברים בארגון בלתי חוקי ואיימה לחטוף ולענות אותם, אם יבצעו פעילות מטעם הפת"ח בעזה, אפילו תהיה זו פעילות הומאניטארית.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 25.11.08

 

דובר הפת"ח תוקף את ועידת זכות השיבה

דובר הפת"ח, אחמד עבד אל-רחמן, תקף בחריפות את ועידת זכות השיבה שהתקיימה בדמשק והביע תמיהה על נכונותה של סוריה לארח את אנשי ההפיכה (חמאס). הוא גם מתח ביקורת מרומזת על איראן בטענו כי השתלטות החמאס על עזה נעשתה בעזרת סיוע חיצוני ובכספי הנפט.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 26.11.08

 

עיראק: נדחתה למחר ההצבעה על ההסכם עם ארה"ב

יו"ר הפרלמנט העיראקי, מחמוד אלמשהדאני, הודיע על דחיית ההצבעה על ההסכם הביטחוני עם ארה"ב למחר, 27.11.08

Al-Iraqiya TV , 26.11.08

 

רמ"מ מלזיה לשעבר: על הפלסטינים להמשיך בפיגועי התאבדות

מהאתיר מחמד, רמ"מ מלזיה לשעבר, אמר בוועידה למען זכות השיבה הפלסטינית שנערכה בדמשק, כי על הפלסטינים להמשיך בפעולות התאבדות נגד "האויב הישראלי" כדרך היחידה להשגת זכויותיהם. 

www.islamtime.net, 24.11.08

 

האחים המוסלמים: על שיח' אל-אזהר להתנצל על לחיצת ידו של פרס

עוזר מזכ"ל סיעת האחים המוסלמים בפרלמנט המצרי, ד"ר חמדי חסן, גינה את לחיצת היד בין שיח'

אל-אזהר, ד"ר מחמד סיד טנטאוי, לבין נשיא ישראל, שמעון פרס, בוועידת האו"ם לדיאלוג בין הדתות. חסן כתב לראש ממשלת מצרים כי לחיצת היד עוררה בו שאט נפש וכי טנטאוי צריך להתנצל בפני המוסלמים על המעשה ולתמוך בעם הפלסטיני.

www.ikhwanonline.com, 25.11.08

 

אבו מאזן ומשעל נאבקים על כס השלטון

הווירטואלי ב"מדינת פלסטין" הווירטואלית

אל-מסתקבל (לבנון), 25.11.08/ חסן בלייבל  

 

סעודיה: שילוט חוצות למען זכויות אדם

האגודה לזכויות האדם בסעודיה תלתה שלטים מטעמה ברחובות ובמקומות ציבוריים בסעודיה, במטרה להגביר את מודעות הציבור לנושא זכויות האדם וכיבודן.

אל-מדינה (סעודיה), 26.11.08.

 

סודאן: ציפיות להסרת הצנזורה בקרוב

ראש מועצת העיתונות של סודאן, עלי שומו, אמר שהוא ביקש (24.11.08) מהנשיא עמר אל-בשיר לבטל את הצנזורה על העיתונות והעריך שבקשתו תיענה. שומו אמר את הדברים בפגישה של עורכי העיתונים עם ראשי שירותי הביטחון בסודאן, בה הדגישו העורכים את חשיבותה של עיתונות חופשית.

אל-צחאפה (סודאן), 26.11.08

 

ראש שירותי הביטחון בסודאן: מעצר בשיר יוביל לאנרכיה

בכנס של ארגון שירותי הביטחון והמודיעין האפריקאיים (cissa) בחרטום (25.11.08), אמר צאלח עבדאללה קוש, ראש שירותי הביטחון בסודאן, כי מהלכי ביהמ"ש הפלילי הבינ"ל למעצר הנשיא בשיר "יובילו לאנרכיה וערעור היציבות בכל רחבי אפריקה". לדבריו, מדינות המערב מנצלות את ביהמ"ש לצרכים אימפריאליסטיים.

אל-ראי אל-עאם, אל-צחאפה (סודאן), 26.11.08

 

יומונים פסלו פרסום היוזמה הערבית שכללה את דגל ישראל  

היומון "אל-ח'ליג'" היוצא באיחוד האמירויות והעיתון הירדני "אל-ערב אל-יום" סירבו לפרסם מודעה על יוזמת השלום הערבית כיוון שמופיע בה דגל ישראל. העיתון הירדני טען כי ישראל ממילא איננה מקבלת את היוזמה.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 26.11.08

 

בחריין: אנשי דת חתמו על מסמך למען סובלנות דתית

בכינוס (25.11.08)  בכנסיה הפרוטסטנטית הלאומית במנאמה, חתמו אנשי דת מוסלמים נוצרים ונציגי העדה הבהרית בבחריין (קבוצה שיעית אסמאעילית שמוצאה בהודו) על מסמך הקורא לסובלנות דתית, לקידום דיאלוג ודו קיום בין הדתות והתרבויות וזניחת דרך האלימות, השנאה והקיצוניות. בכינוס השתתפו אזרחים מוסלמים, נוצרים ויהודים.

אל-קדס  אל-ערבי(לונדון), אל-שרק אל-אוסט (לונדון) 26.11.08

 

הרוגים ופצועים בפיגוע התאבדות של אישה במרכז בגדאד

אל-ג'רידה (כווית), 25.11.08/ סטאברו ג'אברה 

 

איראן: על בריטניה להימנע מזריעת פילוג באזור

בתגובה לקריאת שר החוץ הבריטי למדינות המפרץ, לנקוט במדיניות שתאלץ את איראן לוותר על תוכנית הגרעין שלה, טענה שגרירות איראן באיחוד האמירויות כי אין לבריטניה – מהתומכות הראשיות בתכנית הגרעין הישראלית - סמכות לדון בתוכנית הגרעין האיראנית ועליה להימנע מזריעת פילוג בין מדינות האזור. עוד נאמר היציבות במפרץ הפרסי תושג באמצעות שת"פ בין מדינות האזור ללא מעורבות זרה.

מהר (איראן), 26.11.08

 

בכיר איראני: הכוח הימי שלנו מוכן לתגובה ומוחצת

מפקד חיל הים במשמרות המהפכה, מורזתא צפארי, אמר כי חיל הים שומר על נוכחות חזקה ורציפה בגבולות הימיים של איראן באמצעות כוחות הכוללים כלי שיט מבצעיים ומהירים, משגרי טילים, סירות טורפדו, יחידות טילי חוף ים ויחידות אוויריות, המוכנים להגיב באופן מהיר ומוחץ לכל מתקפה מצד אויבי איראן.

צבח-י צאדק (איראן), 24.11.08

 

שבועון איראני תוקף מנהיגים ערביים פייסנים

שבועון משמרות המהפכה האיראניים, צבח-י צאדק, טען כי יחסם הפייסני של כמה ממנהיגי מדינות ערב כלפי ישראל, מוסיף לסבל הפלסטיני ומציב בפני אזרחי מדינותיהם – המתנגדים לגישתם הפייסנית – אתגר גדול.

צבח-י צאדק (איראן), 24.11.08

 

שבוע הבסיג' באיראן

במסגרת שבוע הבסיג', התקיימה בטהראן (25.11.08) תערוכה בנוכחות הנשיא אחמדי-נז'אד, בה הוצגו לראשונה אמצעי לחימה כבדים שבידי הבסיג' ובהם טילי קטיושות, טילי פג'ר 3 ו-5, מערכות הגנה אווירית, סירות קרב, יחידות קרב אוויריות ותומ"תים. מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, אמר כי הבסיג' הוא כוח אסטרטגי המבטיח להדוף את האיומים נגד המשטר. היומון כיהאן הבליט דברי ח'מנאי, לפיהם כוחות הבסיג' הם "עתודות אין סופיות של המהפכה האסלאמית והאסלאם." ראש המחלקה המדינית ב'משמרות', גנרל ידאללה ג'ואני, אמר שפעילות הבסיג' בהדיפת איומים רכים, אסור שתחליש את מוכנותו הקרבית.

כיהאן, (איראן), 26.11.08; פארס (איראן), 25.11.08; צבח-י צאדק, אפתאב (איראן), 24.11.08