המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 24.11.2008
24/11/2008

מה חדש? סיכום יומי 24.11.2008


בתקציר: אחמדי-נז'אד: איננו תלויים בהכנסות מנפט * הבעת' בעיראק מאיים לקבור ההסכם עם ארה"ב * מחאה בכווית נגד הצנזורה * עבאס תוקף את ועידת זכות השיבה בדמשק * אות כבוד מאסד לקונטאר * ביקורת באיראן על דו"ח אל-בראדעי * אל-גמאעה אל-אסלאמיה: שחרור עבד אל-רחמן – ללא אלימות


דיווח: התקפה על שר המודיעין האיראני לשעבר

החזית הדמוקרטית העממית של העם הערבי באהואז, הודיעה כי שר המודיעין האיראני לשעבר, עלי יונסי, הותקף ברימונים ושלושה משומרי ראשו נפצעו. היה זה כאשר יונסי הציג את תכנית הביטחון של המשטר במסגד במחוז אהואז ועורר את זעמם של תושבים אהואזים (סונים), הדורשים עצמאות למחוז.

אל-סיאסה (כווית), 23.11.08


אחמדי-נז'אד: ניהול המדינה לא תלוי בהכנסות מנפט

בנאום בחוזיסטאן (דרום איראן), אמר נשיא איראן אחמדי-נז'אד, כי המדינה תתנהל היטב גם אם אויביה לא יקנו ממנה נפט כלל. אתמול (.0823.11) הוא הצהיר בטהראן כי יוכל לנהל את המדינה גם אם מחיר חבית נפט יירד לשמונה או חמישה דולר, זאת כיוון שההתקדמות המדעית והטכנולוגית של איראן, מעקרת את השפעת מחיר הנפט על כלכלתה. הוא טען כי המשבר הכלכלי העולמי אינו נוגע לאיראן, המספקת את צרכיה בעצמה, ובירך על הסנקציות המוטלות עליה, המזרזות התקדמות במישורים שונים.

אירנא, מהר (איראן), 24.11.08; אירנא (איראן), 23.11.08


איראן: נשחרר בכוח את הספינה החטופה

סגן שר התחבורה האיראני, עלי טאהרי, הזהיר כי איראן תאלץ לשחרר בכוח את ספינת המטען האיראנית ו-25 אנשי צוותה, שנחטפו בשבוע שעבר במפרץ עדן בידי פירטים סומליים. הספינה נשאה 36 טון חיטה.

פרס טי.וי. (איראן), 24.11.08


איראן: תרגיל התגוננות מפני התקפה צבאית

האתר תאבנאק דיווח כי ארגון ההגנה הפאסיבית וכוחות הבסיג' קיימו לאחרונה תרגיל הגנה מפני מתקפה צבאית בשבע מאות בתי"ס במדינה.

תאבנאק (איראן), 23.11.08


דיווח: איראן תציע לחמש את צבא לבנון

נשיא לבנון, מישל סולימאן, יגיע היום לאיראן לביקור בן יומיים, במהלכו ייפגש עם המנהיג העליון עלי ח'אמנאי, עם הנשיא אחמדי-נז'אד ובכירים איראניים נוספים. מקורבים לחזבאללה העריכו שאיראן עשויה להציע סיוע צבאי ללבנון, כולל נשק בליסטי. היומון הלבנוני אל-אח'באר ציטט מקורות יודעי דבר שאמרו כי איראן הביעה נכונות לבחון כל בקשה של לבנון לחימוש צבאה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), אל-אח'באר (לבנון), 24.11.08


ביקורת באיראן על דו"ח אל-בראדעי

יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, תקף את דו"ח מנכ"ל סבא"א, מחמד אל-בראדעי, מה-22.11.08, ואמר כי המערב אינו חותר לפתרון משבר הגרעין והדו"חות נגד איראן צפויים להתפרסם "עד יום תחיית המתים." היומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי הדו"ח כולל בקשות 'לא חוקיות' מאיראן, שלא תסכים לעולם לאשרר את 'הפרוטוקול הנוסף', או להקפיא את העשרת האוראניום.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 22-23.11.08


הבעת' בעיראק: נקבור את הסכם הכניעה

מפלגת הבעת' הערבית הסוציאליסטית בעיראק פרסמה גילוי דעת בו התגאתה בהישגי ההתנגדות וציינה כי פלגי ההתנגדות הג'יהאדיים ימשיכו את פעילותם עד לשחרור עיראק, סילוק הכובשים ומשתפי הפעולה עימם וקבורת הסכם הכניעה עם ארה"ב. גילוי הדעת קרא לציבור לפעול נגד ההסכם בכל האמצעים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 24.11.08


שרים בעיראק: המדינה תינזק אם תדחה ההסכם עם ארה"ב

שרי האוצר והתכנון העיראקיים הזהירו כי דחיית ההסכם עם ארה"ב תחשוף את המדינה לתביעות משפטיות ולעיקולים של עשרות מיליארדי דולרים המופקדים בארה"ב ומוגנים כעת ע"י מועצת הביטחון ומכוח החלטה של נשיא ארה"ב. הליברל העיראקי, עבד אל-ח'אלק חוסיין, הזהיר כי דחיית ההסכם עלולה להוביל למלחמת אזרחים בשל המצב הנפיץ במדינה, נוכח קיומן של מיליציות מפלגתיות ועדתיות רבות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 24.11.08, www.aafaq.org , 23.11.03


מחכים לאובאמה

אל-חיאת (לונדון), 24.11.08/ חביב חדאד


כווית: אנשי רוח מפגינים נגד הצנזורה

תחת הסיסמא "קרא מה שאתה רוצה", ארגנו ב- 22.11.08 סופרים ויוצרים כוויתיים שביתת שבת באזור משרף, במחאה נגד הצנזורה המוטלת על פרסום ספרים, בטענה של פגיעה בזכויותיהם ובחירויותיהם. אואן (כווית), אל-ג'רידה (כווית), 23.11.08


אל-גמאעה אל-אסלאמיה: שחרור עמר עבד אל-רחמן – ללא אלימות

עקב התרעות שהתקבלו בצפון קרולינה ומינסוטה, קרא ארגון "אל-גמאעה אל-אסלאמיה" לתומכיו להימנע מכל פעולה מזוינת שנועדה להביא לשחרורו של השיח' עמר עבד אל-רחמן, הכלוא בארה"ב על מעורבותו בפיגוע הטרור במגדלי התאומים. על פי הודעת הארגון, כל פעולה אלימה תקשה על פתרון הבעיה.

www.egyig.com, 22.11.08


עבאס תוקף את ועידת זכות השיבה בדמשק

בתגובה לקיום ועידה בנושא זכות השיבה בדמשק, שבאה כמשקל נגד ליוזמה הערבית הסעודית לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי, אמר יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כי זכות השיבה לא תושג באמצעות ועידות וכי הוא דבק ביוזמה הערבית (הסעודית), הכוללת פיתרון צודק לנושא הפליטים לפי החלטה 194 של האו"ם. עבאס תקף את משתתפי הוועידה השוהים מחוץ למולדת והבהיר כי לכשיושג הסכם בנושא השיבה, הוא יובא למשאל עם, או לאישור המל"פ או שניהם יחד, ואם יידחה – יהיה מוכן להתפטר. בוועידה בדמשק אמר ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, כי זכות השיבה היא קבועה ולא תבוטל ע"י פיצויים, אזרוח הפליטים או 'המולדת החלופית'. לדבריו, זאת זכות פרטית ששום גורם לא יוכל לוותר עליה.

אל-איאם (רש"פ), אל-קדס (ירושלים), 24.11.08


חמאס דחה קריאת יו"ר הרש"פ לבחירות ב-2009

בכינוס המועצה המרכזית של אש"פ, הצהיר יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כי אם ייכשל הדיאלוג בין פת"ח לבין החמא"ס, הוא יחליט על קיום בחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת בו זמנית, בראשית שנת 2009. תנועת החמאס הודיעה כי תתנגד לקיום הבחירות משום שהן אינן חוקיות.

אל-איאם (רש"פ), אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 24.11.08


אסד ענד לסמיר אל-קונטאר אות כבוד

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד העניק היום (24.11.08) אות כבוד לאסיר הלבנוני המשוחרר, סמיר אל-קונטאר המבקר בימים אלה בדמשק.

www.syria-news.com , 24.11.08


סעודיה: אב תבע את בנו משום שקרא לו "יהודי"

מזה חודש מתנהל בסעודיה משפט בעקבות תביעה שהגיש אב נגד בנו על שכינה אותו "יהודי" ואיים לרצוח אותו.

עוכאט' (סעודיה), 24.11.08.