המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 21.11.2008
21/11/2008

מה חדש? סיכום יומי 21.11.2008


בתקציר: לאריג'אני: על ארה"ב להכיר באיראן גרעינית * אחמדי-נז'אד הוזמן לקטר * סגנית נשיא סוריה: איראן – מופת לקידום נשים * הושלמה קריאה שנייה של הסכם עיראק-ארה"ב * סמיר ג'עג'ע: חשש מחזרת החיסולים ללבנון * דיווח: ארה"ב תספק ללבנון טנקים מסוג M60 * עבאס ייעדר מפגישת שה"ח הערביים


יומון איראני: ועידת הדתות - שת"פ ישראלי-ערבי נגד איראן

יומון משמרות המהפכה האיראני, צבח-י צאדק, טען כי הוועידה הבין דתית בניו יורק נועדה לאפשר לישראלים "המובסים" ולמדינות ערב "פושטות הרגל", להקים חזית ישראלית-ערבית נגד חזית 'ההתנגדות', לאור חששן של מדינות ערב מהתעצמות איראן ותנועות 'ההתנגדות'. לדברי היומון, אובמה סירב לבקשת משתתפי הוועידה, להמשיך במדיניות הממשל הנוכחי כלפי איראן וסוריה ובקרוב יישלחו יועציו לסוריה והוא יפעל לצמצום הכוחות האמריקאיים בעיראק. היומון גם תקף את היועץ לביטחון לאומי בסעודיה, בנדר בן סולטאן, המכונה "בנדר בן בוש" על סיועו לזרמים והאבים קיצוניים במדינות ערב.

צבח-י צאדק (איראן), 17.10.08


לאריג'אני: על ארה"ב להכיר באיראן גרעינית

יו"ר ועדת המג'לס לביטחון לאומי ומדיניות חוץ באיראן, עלא אל-דין בורוג'רדי, אמר כי אם האמריקאים רוצים לדון ברצינות בנושא הגרעין האיראני, עליהם להצהיר על כך רשמית בצינורות הדיפלומטיים ולא באמירות בלתי רשמיות של יועצי אובמה. ואילו יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, אמר כי ארה"ב צריכה להכיר באיראן כמעצמה אזורית בעלת יכולת גרעינית, המעדיפה שלום ויציבות.

אירנא (איראן) 20.11.08; פארס (איראן), 19.11.08


השגריר לשעבר של איראן באו"ם חושש מ"מהפכת קטיפה"

מוחמד ג'ואד זריף, שגריר איראן באו"ם לשעבר, התריע מפני מהפכת קטיפה באיראן בעקבות פעילות אמריקאית נמרצת לשתף איראנים בסמינרים ובכנסים מדעיים בארה"ב, בחתירה לשינוי המשטר באיראן.

ג'ומהורי-י אסלאמי, (איראן) 19.11.08


איראן: חמישה מליון אתרי אינטרנט חסומים

היועץ המשפטי של משרד התובע הכללי באיראן, עבד אל-צמד ח'רם-אבאדי, קרא להקים משטרת אינטרנט ואישר את דבר חסימתם של יותר מחמישה מליון אתרים ושל עוד אלף בכל חודש. לדבריו, מרבית האתרים האלה אינם מוסריים ואנטי-חברתיים ואפשר שחלקם פורנוגרפיים ובעלי תוכן אנטי-אסלאמי.

מהר, רוז (איראן), 19.11.08


אחמדי-נז'אד הוזמן לקטר

אמיר קטר, חמד בן ח'ליפה אל ת'אני, הזמין את אחמדי-נז'אד לכנס שייערך בדוחא בסוף חודש זה.

ג'ומהורי אסלאמי (איראן), 19.11.08


ההסכם הביטחוני בין ארה"ב ועיראק

אל-חיאת (לונדון), 20.11.08/ חביב חדאד


בכיר בסבא"א: סוריה חייבת לשת"פ עם הסוכנות

בכיר בסבא"א הגדיר את הדו"ח שפרסמה (19.11.08) הסוכנות, לפיו האתר שהותקף בסוריה דומה לכור גרעיני, כ"חריף" ואמר שעל סוריה לשת"פ עם סבא"א ולאפשר לפקחיה לשוב לאתר, אחרת "התיק הסורי יהיה כמו האיראני".

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.11.08


שה"ח הבריטי: דרושים שינויים ביחסי סוריה - לבנון

בביקורו בבירות אמר (19.11.08) שה"ח הבריטי, דיוויד מיליבנד, כי חילופי השגרירים בין סוריה ללבנון הם "צעד עבור הפרוטוקול", ו"יש היבטים נוספים ביחסי המדינות, אשר יש לתת עליהם את הדעת ולשנותם".

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.11.08


סגנית נשיא סוריה: איראן – מופת לקידום נשים

בפגישה בדמשק (19.11.08) עם המנכ"לית לענייני האישה הבינ"ל וזכויות האדם במשה"ח האיראני, טאהרה נט'רי, אמרה סגנית נשיא סוריה, ד"ר נג'אח אל-עטאר, כי איראן מהווה מופת לקידום נשים, זאת בניגוד ליחס לנשים כאל סחורה בארה"ב ובמערב.

אל-ת'ורה (סוריה), 20.11.08


עיראק: נעצר בכיר במשמרות המהפכה האיראניים

יועץ ההסברה של כוחות הקואליציה בעיראק, אל-מקדאד ג'בריל, מסר כי בכיר במשמרות המהפכה האיראניים, שהיה מבוקש בגין הברחת נשק מאיראן לעיראק, נעצר (18.11.08) בשדה"ת בבגדאד. לדבריו, העצור עבד בארגון העוסק בבנייה ובשימור אתרים דתיים, הנמנה על שורת ארגונים באמצעותם מבריחים משמרות המהפכה נשק לעיראק, במסווה של חומרי בניין.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.11.08


עיראק: הושלמה הקריאה השנייה של ההסכם עם ארה"ב

הפרלמנט העיראקי השלים אתמול את הליך הקריאה השנייה של ההסכם הביטחוני עם ארה"ב, חרף התנגדות הזרם הצדרי והמהומה שקמה באולם הפרלמנט. ראש הממשלה, נורי אל-מאלכי, הגדיר את ההסכם "הערובה הטובה ביותר לעם העיראקי" וסירב להיענות לדרישות לערוך בו תיקונים נוספים. ממשלת עיראק שיגרה משלחות לכמה ממדינות האזור להסברת ההסכם. ארגון חזבאללה קרא, בגילוי דעת שפרסם, להתנגד להסכם הפוגע בעתידה של עיראק, בריבונותה ובאחדותה ומעניק לגיטימציה לכיבוש.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), אל-מסתקבל (לבנון) 21.11.08; www.hizbollah.tv , 20.11.08; אל-צבאח (עיראק), 19.11.08


"ההסכמים הביטחוניים בין ארה"ב לעיראק"

אל-ערב אל-יום (ירדן), 19.11.08 / נאצר אל-ג'עפרי


סמיר ג'עג'ע: חשש מחזרת החיסולים ללבנון

סמיר ג'עג'ע, העומד בראש מפלגת "הכוחות הלבנוניים" ובכיר ב"כוחות ה-14 במרץ", הביע חשש שמועמדים מטעם "כוחות ה-14 במרץ" לבחירות הפרלמנטריות [הצפויות במאי 2009] יירצחו וכי יחודשו הפיגועים במדינה, אם האופוזיציה הלבנונית תחוש שהיא עומדת להפסיד בבחירות.

אל-מסתקבל (לבנון), 21.11.08


מקור בחמאס: להעביר את התיווך הפלסטיני ממצרים לקטר

מקור רם דרג בחמאס מסר כי התנועה מעוניינת להעביר את מלאכת התיווך בדיאלוג הפנים-פלסטיני ממצרים לקטר. לדבריו, חמאס סבורה שמצרים חלשה מכדי להשיג פיוס, בעוד קטר הוכיחה שבכוחה לפתור את המשבר הסבוך בלבנון. בתוך כך הדגיש בכיר ברש"פ, כי הרשות מתנגדת להשתתפות נציגי חמאס בכינוס שה"ח הערביים בקהיר (26.11.08) בנושא דיאלוג הפיוס הפלסטיני.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.11.08


סומאליה הופכת למדינה של שודדי ים

אל-מסתקבל (לבנון), 20.11.08/ חסן בלייבל


מחמוד עבאס לא ישתתף בפגישת שרי החוץ הערבים

מקורות פלסטינים דיווחו כי מחמוד עבאס לא ישתתף בפגישת שרי החוץ הערבים שתיערך בקהיר, וזאת כדי להימנע מעימות בינו לבין מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא ונציגים של מדינות נוספות התומכים, לדברי המקורות, בעמדות חמאס. עזאם אל-אחמד, ראש סיעת הפת"ח בפרלמנט הפלסטיני הוסיף כי עבאס העדיף שלא להגיע לקהיר משום שמוסא לא מסוגל לקיים הבטחתו לגנות את חמאס על שיבושה את הדיאלוג הלאומי.

אל-חיאת (לונדון), 21.11.08


דיווח: ארה"ב תספק לצבא לבנון טנקים מסוג M60

היומון הלבנוני אל-נהאר דיווח כי ארה"ב החליטה, בצעד חסר תקדים, לשדרג את סיועה הצבאי ללבנון ולספק לה, לראשונה, טנקים כבדים מסוגM60 , ובכך להעניק לצבאה יכולות התקפיות שהיו חסרות לו בקרבות בנהר אל-בארד, בשנה שעברה. דיוויד וולש, עוזרה של קונדוליסה רייס, אמר ליומון כי בכך מדגישה ארה"ב את תמיכתה בלבנון ובמוסדותיה הלגיטימיים, בהם הצבא.

אל-נהאר (לבנון), 21.11.08


אינטלקטואלים שיעים: לבחון עקרונות יסוד בשיעה

אינטלקטואלים שיעים ערביים קראו (20.11.08), בגילוי דעת שפרסמו, "לתקן את דרכי הזרם השיעי בארצות הערביות" ולבחון מחדש עקרונות יסוד מהותיים בשיעה, בהם עקרון "שלטון חכם הדת". החוקר העיראקי החשוב, אחמד אל-כאתב, אמר כי גילוי הדעת מבטא את המחשבה הפוליטית השיעית המודרנית ביחסה לדמוקרטיה.

www.alalrabiya.net , 21.11.08