המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 14.11.2008
14/11/2008

מה חדש? סיכום יומי 14.11.2008

 

בתקציר: בית המשפט סגר את הבורסה של כווית * אסד ישחרר בקרוב אסירים לבנוניים * אפגניסטן: יוזמת שלום של המפלגה האסלאמית * פתוא במלזיה אוסרת על נשים ללבוש מכנסיים * נשיא מאוריטניה המודח לא שולל חזרה לפוליטיקה

 

נשיא מאוריטניה המודח: לא התחייבתי לפרוש מהפוליטיקה

נשיא מאוריטניה המודח, סידי מוחמד אולד אל-שיח' עבדאללהי, אמר במסיבת עיתונאים, יום לאחר שחרורו מן הכלא למעצר בית, כי לא הבטיח דבר לאנשי הצבא והוא שוקל את המשך צעדיו, יחד עם תומכיו. קודם לכן טען דובר מטעם הממשלה החדשה, כי עבדאללהי התחייב לפרוש מן החיים הפוליטיים בתמורה להוצאתו מהכלא.

אל-אח'באר (מאוריטניה), 13.11.08         

          

אסד הורה לשחרר ממאסר לבנונים נוצרים וסונים 

גורמים באופוזיציה הסורית בלונדון מסרו כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הורה למנגנוני הביטחון שלו לשחרר כ15 אסירים לבנוניים, נוצרים וסונים, מבתי כלא בסוריה. האסירים ישובו ללבנון בלווייתו של  מישל עון, מראשי האופוזיציה במדינה, הצפוי לבקר בסוריה בקרוב.

אל-סיאסה (כווית), 14.11.08

 

יוזמת שלום של ראש המפלגה האסלאמית האפגאנית

ראש המפלגה האסלאמית האפגאנית, קלב אל-דין חכמיתיאר, הציג לממשלות מערביות יוזמה להשכנת שלום באפגניסטן, הכוללת: נסיגה מלאה של הכוחות הזרים מן המדינה; הקמת ממשלת מעבר ללא התערבות גורמים זרים; בחירות כלליות ופיוס פנימי במדינה. על-פי היוזמה, יוכלו כוחות בטחון ממדינות החברות בארגון הוועידה האסלאמית, להיכנס לאפגניסטן.

אל-חיאת (לונדון), 14.11.08 

 

מלזיה: פתוא האוסרת על בנות ללבוש מכנסיים

פתוא במלזיה, הקובעת שהאסלאם אוסר על נשים ללבוש מכנסיים, עוררה מחאות במדינה. המשטרה קבעה כי המחאות הללו מהוות סכנה ביטחונית.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 14.11.08

 

כווית: הבורסה נסגרה לשלושה ימים בהוראת בית המשפט

עקב ירידות השערים החדות בבורסה הכוויתית אתמול, הורה בית המשפט, בצעד חסר תקדים, להפסיק את המסחר בבורסה עד ליום שני ה-17.11.08. שר האוצר הכוויתי, מצטפא אל-שמאלי, ומספר חברי פרלמנט טענו כי צו בית המשפט מסוכן לכלכלה הכוויתית ויש להשאיר החלטות כאלה לגורמים הכלכליים המקצועיים.

אל-סיאסה (כווית), 14.11.08

 

השיח הבין דתי

אל-חיאת (לונדון), 13.11.08/ חביב חדאד