המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 13.11.2008
13/11/2008

מה חדש? סיכום יומי 13.11.2008

 

בתקציר: בסוריה ובאיראן תוקפים את שיח הדתות * הסכם עיראק–ארה"ב לעיונו של אסד * נשיא מאוריטניה המודח למעצר בית * אלג'יריה: הנשיא יוכל לרוץ לקדנציה שלישית * דיפלומט איראני נחטף בפקיסטן * אל קרדאוי בעד אובמה * עימות טלוויזיוני בין קד'אפי לעוזריו * מורדי דארפור: הפסקת האש של בשיר - גימיק

 

הסכם עיראק-ארה"ב הובא לעיונו של אסד

שר החוץ העיראקי, הושיאר זיבארי, אמר במסיבת עיתונאים בדמשק, כי הוא הציג בפני נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, גרסה כמעט סופית של ההסכם הביטחוני העיראקי-אמריקאי ומסר לאסד איגרת מר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, המכילה עדכונים לגבי ההסכם ומבהירה כי לא יהיו בסיסים קבועים של כוחות ארה"ב בעיראק.

אל-ת'ורה (סוריה), 13.11.08

 

בסוריה ובאיראן תוקפים את ועידת שיח הדתות

היומון הסורי אל-וטן תקף את ועידת שיח הדתות,המתקיימת בניו-יורק ביוזמתו של מלך סעודיה, וטען כי שמו הנכון של האירוע הוא דיאלוג למען נורמליזציה עם ישראל ולא "שיח בין הדתות"; סטודנטים איראניים הפגינו מול שגרירות סעודיה בטהראן נגד הזמנת הבכירים הישראלים לוועידה וכינו זאת נורמליזציה עם ישראל.

אל-וטן (סוריה), ח'ראסאן (איראן), 13.11.08 תאבנאק, אירנא (איראן), 12.11.08

 

דיאלוג הדתות: על המפלצת השרועה כתוב "הקיצוניות הדתית"

אל-קדס (ירושלים), 12.11.08

 

נשיא מאוריטניה המודח למעצר בית

העיתון המקוון אילאף דיווח שנשיא מאוריטניה המודח, סידי מוחמד אולד אל-שיח' עבדאללהי, שוחרר מכלאו בבירה נוואקשוט - כמאה ימים לאחר הדחתו בהפיכה – ונשלח למעצר בית, עם היתר לקבלת מבקרים. יצוין כי האיחוד האירופי, האיחוד האפריקאי, וארה"ב התנו קיום מו"מ עם הממשלה החדשה בשחרורו של עבדאללהי.

www.elaph.com, 13.11.08                      

 

אלג'יריה: הותר לנשיא לרוץ לקדנציה שלישית

הפרלמנט האלג'יראי אישר ברוב של 500 קולות נגד 21 ו-8 נמנעים תיקון לחוקה, המסיר מגבלה על משך כהונת הנשיא, ובכך אפשר לעבד אל-עזיז בוטלפיקה לרוץ ב-2009 לקדנציה שלישית. העיתונות תקפה את התיקון; סעיד סעדי, יו"ר מפלגת האופוזיציה "האיחוד למען התרבות והדמוקרטיה", הגדירו כ"הפיכה".

אל-וטן (אלג'יריה), 13.11.08               

 

תורכיה: רוצים לתווך בין אובמה לאיראן

ראש ממשלת תורכיה ארדואן אמר כי אנקרה רוצה לתווך בין ממשל אובמה לאיראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.11.08

 

דיפלומט איראני נחטף בפקיסטאן

סוכנות הידיעות אירנא דיווחה כי הנספח המסחרי, חשמתאללה עטרזאדה ניאקי, בקונסוליה האיראנית בפשוואר, פקיסטאן, נחטף. טהראן קבעה כי פקיסטאן ערבה לביטחונו.

אירנא (איראן), 13.11.08

 

איראן וצפון קוריאה מחמיאות זו לזו

בפגישה עם נשיא צפ' קוריאה, אמר שה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, כי איראן נהנית זה שלושים שנה מקשרים פוליטיים מצוינים עם צפ' קוריאה וקרא לשת"פ כולל בין המדינות, תוך אימוץ "גישה חדשה". נשיא צפ' קוריאה אמר כי פיונג יאנג מהללת את תפקידה החיובי של איראן בקידום השלום והביטחון במזה"ת, ובמיוחד במפרץ הפרסי, והוסיף כי הוא רואה בהישגיה של איראן הישגים של מדינתו.

אירנא (איראן) 12.11.08

 

יומון איראני למדינות ערב: הגרעין שלנו מקור לחיקוי, לא לקנאה

ביטאון משרד החוץ האיראני, טהראן טיימס, הגיב בפליאה על טענות שרי החוץ של בחריין, מצרים, מרוקו והאמירויות הערביות, בכינוס שרם אל-שיח', בדבר האיום האיראני עליהן, זאת במיוחד לנוכח מדיניותה החיובית של איראן כלפיהן. היומון טען כי התעקשותה של איראן לפתח גרעין תואמת את האינטרסים של המדינות הערביות, שגם הן מקדמות תכנית כזאת, ועליהן להודות לאיראן ולא לקנא בהישגיה הטכנולוגיים. על דברי שה"ח הירדני, צלאח בשיר, לפיהם 'הגל האיראני החותר להגמוניה הפך עבורנו למשבר', אמר העיתון כי השפעתה הרוחנית של איראן על העולם הערבי נובעת מהדת המשותפת ומפעילותה למען הפלסטינים.

טהראן טיימס (איראן), 13.11.08

 

סומליה: בקרוב איחוד בין הפלגים האסלאמיסטיים

דובר בשם ארגון "בתי המשפט האסלאמיים העצמאיים" בסומליה מסר שבקרוב ישוב ויתאחד ארגונו עם ארגון "שבאב אל-מג'אהדין", המקורב לאל-קאעדה. אתמול השתלטו אנשי "שבאב אל-מג'אהדין", בשת"פ עם אנשי "בתי המשפט האסלאמיים העצמאיים", על העיר מרכה בדרום סומליה, שהנמל שלה משמש ארגוני סיוע בינלאומיים להעברת ציוד, מזון ותרופות לנזקקים באזור.

אל-ג'זירה.נט, 12.11.08

 

אל-קרדאוי: אובמה עדיף

השיח' הסוני יוסף אל-קרדאוי, הכחיש שהביע תמיכה במועמד הרפובליקני ג'ון מקיין, ואמר כי ייחל דווקא לניצחונו של אובמה. לדבריו, למרות שיחסו של אובמה לישראל לא שונה מזה של מקיין, הרי שהבטחתו לשינוי במדיניות הפנים והחוץ, מוצאו האפריקאי וגילו הצעיר, מעוררים תקווה כי הוא יהיה טוב יותר מבוש.

אל-מצריון (מצרים), 13.11.08

 

דרך "הפיוס" הפלסטיני חסומה

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 12.11.08 / אמייה ג'וחא  

 

 עימות פומבי בין קד'אפי לפקידיו על תוכניתו לביטול הממשלה

בצעד נדיר קיים מנהיג לוב, מועמר קד'אפי, עימות טלוויזיוני עם עוזריו על תוכניתו לבטל את רוב משרדי הממשלה ולחלק את הכנסות הנפט ישירות לאזרחים. מול קריאת רוב עוזריו, לנקוט בצעדים מתונים יותר שיותירו פיקוח ממשלתי מסוים על ניהול הכספים, טען קד'אפי שהם דואגים למשרותיהם, העלולות להיעלם במסגרת הרפורמה. הוא גם טען כי החינוך נכשל, הביע אי-אימון במנגנון הממשלתי, ואמר שאפשר לבטל משרדי הבריאות, החינוך, החקלאות, התעשייה, והשיכון, ולהעביר את הכסף לאזרחים כדי שידאגו לעצמם.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.11.08                   

 

עיראק: מתח בין הכורדים לאל-מאלכי

הקואליציה הכורדית פרסמה הודעה, בה טענה שמועצות הסיוע - שהקים לאחרונה ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, בכמה מחוזות, לרבות בחבל כורדיסטן, בתואנה של חיזוק הביטחון בהם - אינן אלא "מיליציות חדשות", שהקמתן היא הפרה של החוקה. אל-מאלכי אמר כי "מועצות הסיוע" הן נדבך חשוב בביסוס הביטחון והיציבות והאשים את הקואליציה הכורדית בהטלת טרור נגד השבטים העיראקיים התומכים במועצות הסיוע. 

אל-זמאן (לונדון), 12.11.08

 

תושבים באזור בגדאד: ארה"ב אחראית לפיצוצים באזורנו

תושבים באזור אל-כסרה באל-אעט'מיה שממזרח לבגדאד, האשימו את הכוחות האמריקאיים במעורבות ישירה בפיצוצים הקשים שהיו באזורם ב- 10.11.08 וגרמו לעשרות הרוגים ופצועים ולנזקים כבדים ברכוש. לדבריהם, הכוחות האמריקאים הפחיתו לאחרונה את הפיקוח הביטחוני, ובכך הקלו על ביצוע הפיצוצים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.11.08     

 

מורדי דארפור דוחים הפסקת האש שהכריז בשיר

ראש הארגון לשחרור סודאן, עבד אל-ואחד אל-נור, אמר כי הכרזת הנשיא בשיר על הפסקת אש בדארפור מצטרפת להתחייבויות רבות להפסקת אש מצד הממשלה. אחמד חוסיין, דובר התנועה לצדק ושוויון, אמר כי ההכרזה היא תרגיל ביחסי ציבור, וקרא לנשיא להוכיח את כנותו על שולחן המו"מ ולא בהכרזה לתקשורת.

סודאן טריביון (סודאן), 13.11.08