המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 11.11.2008
11/11/2008

מה חדש? סיכום יומי 11.11.2008

 

בתקציר: ועדה סורית – לבנונית לתיאום בטחוני * ספינת מלחמה אמריקאית חדישה בדרך למפרץ *  לוב: הטובו מאיימים לחבל בשדות הנפט * בכיר בחמאס: נפגשנו עם יועצי אובמה * מרוקו: הסוציאליסטים לא יחברו לאסלאמיסטים * תרגיל משטרתי גדול בטהראן * לברוב: על איראן, קטר ורוסיה לחתור למחיר גז אחיד

 

פתוא במצרים: עולה רגל החוזר עם כבודה עודפת - פושע

המופתי הראשי של מצרים, הד"ר עלי גומעה, פרסם פתוא הקובעת כי עולה רגל, החוזר מסעודיה עם כבודה עודפת, הוא חוטא ופושע. לדברי המופתי, על עולה הרגל לכבד את התחייבותו לחברת התעופה המצרית ולא להפר את התקנה האוסרת העלאת משקל עודף למטוס, בשל הסכנה לביטחון הטיסה.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 11.11.08

 

חבר פרלמנט עיראקי: סוריה מפעילה רשת טרור בעיראק

חבר הפרלמנט העיראקי מטעם "חזית ההסכמה", אחמד אל-עלואני, האשים את המודיעין הסורי בהפעלת קבוצות טרור בעיראק, במטרה לערער את המצב הביטחוני בתוכה ולקדם את סדר היום הסורי. לדבריו, מבוקשים רבים בעיראק, המשתייכים לארגון אל-קאעדה, מסתתרים בסוריה ובעיקר בדמשק. עוד אמר כי איראן מממנת את ארגוני הטרור הפועלים בעיראק וכי הכספים מגיעים אליהם דרך סוריה.

אל-מסתקבל (לבנון), 11.11.08

 

דיווח: מסר חיובי מאובמה לסוריה

מקורות דיפלומטיים סוריים גילו כי עוזריו של ברק אובמה העבירו לשגריר סוריה בוושינגטון, עמאד מצטפא, מסר לפיו בכוונת הנשיא הנבחר לשים קץ לבידוד ולסנקציות נגד סוריה ולסייע לה לשוב אל חיק הקהילה הבינ"ל. לדברי המקורות, אובמה מעוניין במעורבות אמריקאית במו"מ הסורי-ישראלי.

www.addounia.tv, 10.11.08

 

ועדה סורית-לבנונית לתיאום ביטחוני

בפגישה בדמשק (10.11.08) בין רה"מ ושר הפנים הסוריים, מוחמד נאג'י אל-עוטרי ובסאם עבד אל-מג'יד, לבין שר הפנים הלבנוני, זיאד בארוד, הוחלט על הקמת ועדה שתטפל בגיבוש מנגנון משותף לפיקוח על הגבולות; בהכנת מזכר הבנות לשת"פ ולתיאום ביטחוני בין המדינות; ובקביעת יסודות לשת"פ ולתיאום במאבק בטרור ובפשע. במסיבת עיתונאים ציין בארוד כי ביהמ"ש הלבנוני החל לנקוט צעדים בעקבות שידור עדויותיהם של מבצעי הפיגוע בדמשק, וכי הרשויות המוסמכות בלבנון ימלאו את חובתן בנושא.

אל-ת'ורה (סוריה), 11.11.08

 

אובאמה, כמי שנושא את העולם המצולק על גבו

 

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 10.11.08/ עאמר אל-זועבי

  

בכיר בחמאס: נפגשנו עם יועצי אובמה

היועץ המדיני של ממשל החמאס בעזה, אחמד יוסף, אמר כי יועציו של הנשיא הנבחר של ארה"ב, ברק אובמה, נפגשו בחשאי בעזה עם בכירים בחמאס.

אל-חיאת (לונדון), 11.11.08

 

 מרוקו: הסוציאליסטים לא יחברו לאסלאמיסטים

מפלגת "האיחוד הסוציאליסטי של הכוחות העממיים" במרוקו תישאר בקואליציה ולא לחבור לגוש אופוזיציוני עם האסלאמיסטים. ההכרעה התקבלה בתום כנס מפלגתי בו גם נבחר יו"ר חדש, עבד אל-ואחד אל-ראדי.

www.elaph.com, 10.11.08                  

 

לוב: הטובו מאיימים לפגוע בייצור הנפט

בעקבות העימותים האלימים בין שבטי הטובו וכוחות הביטחון בעיר כופרה בדרום לוב, איים עישא עבד אל-מג'יד מנצור, ראש חזית הטובו להצלת לוב, כי ביכולתם של כוחות משבטי הטובו לחבל בשדות הנפט הסמוכים לעיר. הוא טען כי העימות הוא בין הטובו למשטר, ולא בינם לבין שבטים אחרים, כפי שרמז המשטר, ודרש הכנסת כוחות ניטרליים לעיר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.11.08                   

 

ספינת מלחמה אמריקאית חדשה בדרך למפרץ

ארה"ב השיקה ספינת מלחמה חדשה בשם Freedom, הצפויה להגיע למימי המפרץ הפרסי בתוך שישה חודשים. דווח כי הספינה מצוידת בטכנולוגיות חדישות ובציוד מתוחכם כגון: נשק לייזר, ראדאר לווייני ומזל"טים נושאי טילים מתוחכמים, וביכולתה להתמודד עם כל איום איראני, כולל סירות מתאבדים. עוד נמסר כי יצרנית הספינה מתכוונת לייצר 55 ספינות מסוגה.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות),  11.11.08

 

אובאמה רוחץ את הדוד סאם, לשיפור תדמיתה של ארה"ב

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.11.08/ אמג'ד רסמי

 

יו"ר המג'לס האיראני דחה נסיעתו לסוריה

האתר האיראני תאבנאק דיווח כי נסיעתו של יו"ר המג'לס האיראני, עלי לארג'אני, לסוריה, כחלק מביקור  מתוכנן בעיראק ובלבנון - נדחתה.

תאבנאק (איראן), 10.11.08

 

אתר איראני תוקף את ערוץ החזבאללה

האתר האיראני תאבנאק תקף את ערוץ הטלוויזיה 'אל-מנאר', של החזבאללה, כיוון שכינה את המפרץ הפרסי בשם "המפרץ הערבי".

תאבנאק( איראן), 10.11.08

 

לברוב: רוצים מחיר גז מוסכם

שה"ח הרוסי, סרגי לברוב, אמר כי טרויקת הגז – רוסיה, איראן וקטר -  מבקשות לייצב את שוק האנרגיה ולקבוע מחיר אחיד לגז.

ח'ראסאן (איראן), 11.11.08

 

שוחררה סטודנטית אמריקאית-איראנית מהכלא האיראני

רדיו זמאנה האיראני הודיע כי הצעירה האמריקאית-איראנית, עשא מומיני, שוחררה מהכלא האיראני לאחר מספר שבועות. מומיני, סטודנטית באונ' קליפורניה, הפעילה בתנועת הנשים 'קמפיין מליון החתימות', הואשמה בפעילות נגד הביטחון הלאומי.

רדיו זמאנה (איראן), 10.10.08 

 

תרגיל משטרתי רחב היקף בטהראן

מקורות איראניים דיווחו על תמרון רחב היקף בן ששה ימים, שמקיימת השבוע משטרת טהראן, בהשתתפות 60 אלף שוטרים. התמרון נערך במסגרת תרגיל הגנה על מקומות רגישים דוגמת משרדי הממשלה, הבאזאר והבנקים.

פארס (איראן), 11.11.08; שהאב ניוז (איראן), 9.11.08; תאבנאק (איראן), 8.11.08

 

הדיאלוג הפלסטיני

אל-וטן (סעודיה), 10.11.08/ ג'יהאד עוורתאני  

 

התנקשות בחיי אמאם שיעי באיראן

האתר האיראני תאבנאק דיווח על התנקשות בחיי אמאם תפילה שיעי, מולוי שיח' עלי דואהרי, בפתח מסגד בסראואן באיראן והעריך כי הרקע למעשה הוא המתיחות בין סונים לשיעים.

תאבנאק (איראן), 11.11.08 

 

כווית גירשה דפלומט איראני

דפלומט איראני ששמו לא צוין, אשר הוגדר ע"י מנגנוני הביטחון של כווית אישיות לא רצויה, גורש מהמדינה.

תאבנאק (אראן) 11.11.08

 

משה"ח האיראני: יחסנו עם קטר - משופרים

דובר משה"ח האיראני, חסן קשקאוי, אמר כי לאיראן יחסי ידידות עם קטר ושת"פ בתחומי הגז, בכינון הרגיעה בלבנון ובהרחבת השת"פ בין איראן למדינות המפרץ. לדבריו כינון הממשלה הלאומית בלבנון ופתרון הבעיות במדינה זו הם בזכות שתה"פ האיראני-קטרי.

אירנא (איראן), 10.11.08