המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 30.10.2008
30/10/2008

מה חדש? סיכום יומי 30.10.2008

בתקציר: "אל-ג'זירה" עלבה באחמדי-נז'אד; סטודנטים באיראן לועגים לתחזיותיו *  עיתון מקורב לממשלת סודאן: מעדיפים את מקיין  * שגריר סוריה בוושינגטון: ארה"ב נבוכה מהמתקפה *  אוניברסיטה ראשונה לנשים בסעודיה *  * השינויים שרוצה עיראק בהסכם עם ארה"ב * מובארכ: לא נפקיר את לבנון

יומון איראני נגד ההסכם בין ארה"ב לעיראק

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי המתקפה האמריקאית בסוריה מוכיחה כי ההסכם בין ארה"ב לעיראק יאפשר לאמריקאים חופש פעולה ביטחוני באזור ולא ישרת את עיראק. לדברי היומון, האמריקאים מפעילים לחצים כלכליים, ביטחוניים ופוליטיים על אישים עיראקים כדי שיאשרו את ההסכם בין  המדינות.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 30.10.08

 

אתר אינטרנט איראני: "אל-ג'זירה" עלבה באחמדי-נז'אד

אתר האינטרנט האיראני תאבנאק טען כי הערוץ הקטרי אל-ג'זירה (באנגלית) העליב הנשיא אחמדי-נז'אד, כשהוסיף לתמונתו כיתובים בנוסח "אינטלקטואל בעל טבע התקפי?" ו"אהוב אך אופורטוניסט?"

תאבנאק (איראן), 29.10.08

 

סטודנטים באיראן לועגים לתחזיותיו הכלכליות של אחמדי-נז'אד

ביטאון תנועת הסטודנטים באוניברסיטת אמיר כביר בטהראן ליגלג על דברי הנשיא אחמדי-נז'אד, מיולי 2008, לפיהם "מחירי הנפט לעולם לא ירדו אל מתחת למאה דולר לחבית", וטען כי מפולת המחירים מדאיגה מאוד את יועציו הכלכליים של הנשיא. הביטאון ציטט את דברי השר לענייני עבודה ועניינים חברתיים, מוחמד ג'הרמי, שטען כי כ-2.5 מליון מתוך 3 מליון המובטלים באיראן הם צעירים.

ביטאון הסטודנטים של אמיר כביר (איראן), 28.10.08

בכיר איראני: אובמה לא יועיל לאיראן

עלי רזא זאכר אספהאני, יועצו של הנשיא אחמדי-נז'אד וראש המרכז למחקרים אסטרטגים במוסד הנשיאות, אמר כי אין הבדל בין יחסם של אובמה ומקיין לאיראן. לדבריו, למרות שבאיראן יש המעדיפים את אובמה, הרי שבתחום מדיניות החוץ, הדמוקרטים פועלים בשת"פ עם הלובי הציוני החזק. שבועון משמרות המהפכה, צבח-י צאדק, טען שאין הבדל בין המועמדים ושניהם לא יצילו את ארה"ב מקריסה.

כיהאן (איראן), 29.10.08; צבח-י צאדק (איראן), 27.10.08

 

שגריר פקיסטאן באיראן: תומכים באיראן בנושא הגרעין

שגריר פקיסטאן באיראן, מוחמד בח'ש עבאסי, אמר בפגישתו עם הנשיא אחמדי-נז'אד, כי קשרי פקיסטאן עם ארה"ב אינם משפיעים על יחסיה עם איראן, ובדיונים על הגרעין האיראני בסבא"א, תומכת מדינתו בעמדה האיראנית. נשיא איראן  אמר שארצו מעוניינת ב"קשרים מיוחדים" עם פקיסטאן בתחום האנרגיה.

אפתאב-י יזד, פארס (איראן), 28.10.08

 

טנק הדמוקרטיה סולל  דרך לארה"ב בתוך ההמון המניף שלטים:

"לא לבוש"; "תחי המולדת הערבית"; "כן לשלום"; "לא למלחמות"

תשרין (סוריה), 29.10.08/ יאסין אל-ח'ליל

 

בכיר איראני: להקים מחדש את המדינה הפאטימית

איתאללה מחמד עלי תסח'ירי, מזכ"ל האסיפה העולמית לקרוב לבבות בין זרמים באסלאם, הביע תמיכה ברעיונו של שליט לוב מעמר קדאפי, להקים מחדש את המדינה הפאטימית השיעית. לדבריו, המדינה הפאטימית החדשה תשים קץ למאבק הסוני-שיעי אותו מעורר המערב, כדי ליצור לקרע בין המוסלמים. יצוין כי השושלת הפאטימית השיעית שלטה במצרים ובצפון אפריקה בין המאה העשירית לשתים עשרה.     

http://www.alarabiya.net, 30.10.08

 

שגריר סוריה בוושינגטון: מבוכה בארה"ב בעקבות התקיפה

שגריר סוריה בוושינגטון, ד"ר עמאד מצטפא, אמר כי הממשל האמריקאי שרוי במבוכה בעקבות התקיפה בסוריה, וכי רבים בארה"ב תוהים לפשר התוקפנות הבלתי מוצדקת. לדבריו, הממשל מגבש עתה הסבר משכנע יותר לסיבת התקיפה, לאחר שאף בר דעת לא האמין לגרסתו הראשונית. חוגים משפטיים בדמשק הביעו אכזבה מעמדת מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, שהסתפק בהבעת צער על מות אזרחים בתקיפה, תוך קריאה לשת"פ אזורי בנוגע לביטחון בגבולות, במקום להאשים ולגנות את התוקפן. לדבריהם, בכך הצדיק המזכ"ל את פעולתה של ארה"ב.

אל-וטן (סוריה), 30.10.08 

 

דיווח: סוריה העלימה גופת בכיר אל-קאעדה שחוסל בתקיפה

מקור בביה"ח הממשלתי, באסל אל-אסד, מסר לאתר האופוזיציה הסורי www.syriatruth.net, כי המודיעין הצבאי הסורי העלים את גופת אחד מהרוגי התקיפה האמריקאית בסוריה והעבירה לביה"ח הצבאי בדיר אל-זור. ע"פ הדיווח, הגופה שהועלמה היא של הבכיר הלוגיסטי באל-קאעדה, בדראן תרכי השאם אל-מזידי, המכונה אבו-ע'אדיה.  

www.syriatruth.net, 29.10.08

 

אוניברסיטה ראשונה לנשים בסעודיה

המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז הניח את אבן הפינה לאוניברסיטה הראשונה לנשים בסעודיה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.10.08

מאמר בח'רטום: סודאן מעדיפה את מקיין

במאמר מערכת ביומון אל-ראי אל-עאם, המקורב למשטר הסודאני, טען הפרשן אל-בדוי יוסף, כי ממשלת סודאן מעדיפה שג'ון מקיין ייבחר לנשיא ארה"ב משום שנשיא רפובליקני יהיה נוח יותר כלפיה. לדבריו, ממשל קלינטון הדמוקרטי גילה איבה כלפי ממשלת סודאן, בעוד ממשל בוש פעל כדי לשים קץ למלחמת האזרחים בסודאן ומצא דרכים לשיתוף פעולה עם ממשלתה בנושא המלחמה בטרור.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 30.10.08 

 

מרוץ החימוש משתק את העולם הערבי

אל-דסתור (ירדן), 29.10.08/ עבדאללה דרקאוי

 

עיראק: מחוז ואסט לאחריות הכוחות העיראקיים

הכוחות האמריקאיים מסרו אתמול, 29.10.08, את האחריות הביטחונית למחוז ואסט לידי הכוחות העיראקיים. בכך הושלמה מסירת כל המחוזות שמדרום לבגדאד לידי העיראקים. 

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 30.10.08

 

הפיצויים לנפגעי הפלישה העיראקית לכווית - 26 מיליארד  דולר

ועדת האו"ם המופקדת על הפיצויים לנפגעי הפלישה העיראקית לכווית ב-1990, הודיעה כי בכוונתה לשלם 889 מיליון דולר ל-16 אנשים וגופים, וכי בכך מגיעים סכומי הפיצויים ששולמו מאז 1991 לאזרחים, ממשלות, חברות וארגונים בינ"ל לכ- 26 מיליארד דולר. נמסר כי הסכומים ינוכו מרווחי הנפט של עיראק.

www.aswataliraq.info

השינויים שמבקשת עיראק בהסכם עם ארה"ב

מחמוד עת'מאן, חבר פרלמנט מהקואליציה הכורדית, הציג את התיקונים העיקריים שמבקשת עיראק בהסכם הביטחוני עם ארה"ב: שינוי שם ההסכם מ"ההסכם הביטחוני האסטרטגי" ל"הסכם נסיגת הכוחות האמריקאיים מעיראק והסדרת פעילותם עד לנסיגתם"; צמצום החסינות שדורשת ארה"ב לחייליה ולאנשים הקשורים עמה בחוזים; התאמה מלאה בין הטקסט הערבי והטקסט האנגלי של ההסכם, כדי למנוע פרשנויות סותרות. לדברי אחד מחברי הפרלמנט, ישנה מגמה לקיים הצבעה חשאית על ההסכם, כדי לא לחשוף את חברי הפרלמנט "לסכנות ולאיומים, אשר ייתכן שאיראן עומדת מאחוריהם". להערכתו, יהיו כמה חברי פרלמנט שייעדרו מההצבעה, כדי להימנע מהשלכותיה.   

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 30.10.08

 

בחירות נוספות בישראל מעכבות את תהליך השלום

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 30.10.08/ חסן אידלבי

מובארכ: לעולם לא נפקיר על לבנון

נשיא מצרים, חוסני מובארכ, אמר (29.10.08) בסיום פגישתו עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כי מצרים פועלת למען לבנון, תומכת בה ולעולם לא תפקירה ואף ציטט את קריאתו של סאדאת: "הסירו את ידיכם מלבנון". בדיווחים ומאמרים בעיתונות הלבנונית נטען כי ביקורו של סגן ראש המודיעין המצרי,עמר קנאוי, בלבנון, מלמד כי מצרים מעוניינת בתפקיד גדול יותר בלבנון, כדי להיכנס לוואקום שהותירו שם ארה"ב, סעודיה וירדן וכדי להתמודד עם ההתפשטות האיראנית.

אל-אהראם (מצרים), 30.10.08 , אל-ספיר, אל-אח'באר (לבנון), 29.10.08