המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 24.10.2008
24/10/2008

מה חדש? סיכום יומי 24.10.2008


בתקציר: האם נבחר יורש לנאסרללה? * אחמדי-נז'אד: הסכם ארה"ב-עיראק יאפשר גזל של עיראק * מאמר במצרים: לערבים זכות לרדוף את ה"נאצים הציונים" * כווית: זוכו שיעים שערכו טקס לזכרו של מוע'ניה * הסמכויות הביטחוניות בידי כוחות עיראק ב-12 מ-18 המחוזות במדינה


האשם צפי אל-דין -יורשו של נאסרללה?

מקורות יודעי דבר אישרו ליומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט את הדיווחים שהופיעו לאחרונה באיראן, כי יו"ר מועצת השורא של חזבאללה, האשם צפי אל-דין, מונה ליורשו של נאסרללה. המקורות מסרו כי צפי אל-דין, מספר שתיים בחזבאללה, מחזיק בכל התיקים הרגישים של הארגון, מנהל את מוסדותיו וכספיו ולו קשרים הדוקים עם הזרוע הצבאית של חזבאללה ועם איראן. מקורבים למשפחתו מסרו, כי עמאד מוע'ניה פיקח על הכשרתו; בכיר לשעבר בחזבאללה אמר, כי צפי אל-דין סומן כיורש לנאסרללה כבר ב-1994. חבר הפרלמנט מטעם חזבאללה, חסן חב אללה, הכחיש את הידיעות וטען כי מדובר בשמועות והמצאות חסרות בסיס.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), כל אל-ערב (נצרת), 24.10.08


אחמדי נז'אד: ההסכם עם ארה"ב – פתח לגזילת עיראק

נשיא איראן, אחמדי נז'אד, אמר כי ההסכם הביטחוני בין ארה"ב לבין עיראק נועד להשאיר את עיראק חלשה ולסייע לוושינגטון לגזול אותה. לדבריו, האמריקאים הוכיחו שאינם מכבדים אף הסכם ואף בעל ברית, כשהדבר מתנגש עם האינטרסים שלהם. נז'אד אמר את הדברים במהלך ביקורו של נשיא חבל כורדיסטן מסעוד ברזאני בטהראן. ברזאני, מצידו, הגן על ההסכם ואמר שהוא עדיף על המצב הקיים.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 24.10.08


עיראק: סמכויות הביטחון באזור בבל הועברו לכוחות העיראקיים

הכוחות הרב לאומיים במחוז בבל, שמדרום לבגדאד, העבירו אתמול (23.10.08) את סמכויות הביטחון במחוז לידי הכוחות העיראקיים. בכך מגיע מספר המחוזות שבאחריות הכוחות העיראקיים ל- 12, מתוך ה-18 הקיימים. היועץ העיראקי לביטחון לאומי, מופק אל-רובייעי, אמר כי כוחות הביטחון העיראקיים מוכנים לקבל את סמכות הביטחון בכל המחוזות שבהם הכוחות הרב לאומיים עדיין נמצאים.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 24.10.08


ארה"ב לכודה בכורי העכביש האיראניים בעיראק

אל-ג'רידה (כווית), 23.10.08/ עבד אל-קאדר איוב


עיתונאי מצרי: לערבים זכות לרדוף את "הנאצים הציוניים"

העיתונאי המצרי, עבדאללה אל-אשעל, טען במאמר שפרסם, כי לפלסטינים שמורה הזכות להתחקות על עקבות קצינים בכירים ישראליים - אותם הוא מכנה "הנאצים הציוניים" - בגין ביצוע "פשעי מלחמה", בדיוק כפי שישראל מתחקה על עקבות הנאצים, דורשת את הסגרתם ואף חוטפת אותם.

אל-חיאת (לונדון), 20.10.08


כווית: זוכו שיעים שערכו טקס לזכרו של מוע'ניה

בית משפט בכווית זיכה שבעה פעילים שיעים, ביניהם שני חברי פרלמנט כוויתים, אשר ערכו טקס לזכרו של עימאד מוע'ניה – בכיר החזבאללה אשר חוסל בחודש פברואר האחרון בדמשק.

אל-חיאת (לונדון), 23.10.08


ארה"ב כופה על עיראק חתימה על ההסכם הביטחוני

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 23.10.08/ חסן אידלבי