המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 16.10.2008
16/10/2008

מה חדש? סיכום יומי 16.10.2008

 

בתקציר: שר הפנים הסעודי קורא למסגדים להטיף למתינות * טיוטה סופית של הסכם ארה"ב-עיראק * סגירתו ופתיחתו של  אתר "קול האישה הסעודית" * מחאה מצרית נגד קריאה בינ"ל לשחרור אימן נור * יומון איראני לאופ"ק:  לצמצם את תפוקת הנפט * אחמדי-נז'אד קורא למערב לחזור בתשובה

 

שה"ח הסורי: נכבד את כללי הדיפלומטיה בלבנון

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הלבנוני, כי השגרירות הסורית בלבנון תפעל עפ"י כל כללי הדיפלומטיה המקובלים, והזהיר מפני מצב בו שגרירויות אחרות בלבנון יפרו כללים אלה. היומון אל-נהאר דיווח כי אפשר וחילופי השגרירים יתקיימו ב-22.11.08, יום עצמאותה של לבנון.

תשרין (סוריה), אל-נהאר (לבנון),  16.10.08

 

יומון לבנוני: סוריה עיכבה את בחירת הנשיא בלבנון  

היומון הלבנוני הפרו-סורי, אל-אח'באר, דיווח כי בכיר סורי אמר לאישיות ערבית בכירה, שביקרה בדמשק בקיץ 2007, שבחירת נשיא לבנון תידחה עד לאחר אפריל 2008 - לקראת סיום כהונת ממשל בוש - מתוך ציפייה שארה"ב תהיה נכונה יותר להגמיש את מדיניותה כלפי סוריה ולנהל עמה מגעים [בתמורה לבחירת נשיא בלבנון]. יצוין כי הבחירות לנשיאות לבנון נועדו לנובמבר 2007, אך נדחו שוב ושוב, עד למאי 2008.  

אל-אח'באר (לבנון), 15.10.08

 

שר הפנים הסעודי: על המסגדים להטיף למתינות

שר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, אמר עם פתיחת כנס בנושא הביטחון האידיאולוגי בסעודיה (15.10.08), כי המדינה הצליחה להילחם בטרור, אך המסגדים לא עושים די בתחום החינוך למתינות, ועליהם למלא תפקיד פעיל יותר בנושא זה.

עוכאט' (סעודיה), 16.10.08.             

 

טיוטה סופית של ההסכם הביטחוני בין ארה"ב לעיראק

בכירים אמריקאים ועיראקים אמרו כי עיראק וארה"ב גיבשו טיוטה סופית של ההסכם הביטחוני בין שתי המדינות. על-פי ההסכם, הכוחות האמריקאים ייסוגו מעיראק ב-2011, אלא אם יבקשו שלטונות עיראק להאריך את שהותם; החסינות המשפטית שתינתן לחיילים אמריקאים תחול רק על בסיסי הצבא.

אל-חיאת (לונדון), 16.10.08

 

תימנים אמריקאים תובעים להעמיד איש דת תימני לדין

למעלה ממאה תימנים, אזרחי ארה"ב וקנדה, פנו במכתב לחברי הקונגרס האמריקאי והפרלמנט הקנדי, ובו תבעו ללחוץ על תימן כדי שתסגיר לבית משפט בינ"ל את איש הדת התימני, עבד אל-מג'יד אל-זנדאני, ראש אוניברסיטת "אימאן" המקורב לאל-קאעדה, ולהביאו לדין בגין פשעי טרור בינלאומי. המכתב מותח ביקורת על המשטר בתימן בטענה שהוא מקורב לאל-קאעדה, וקורא לארה"ב וקנדה להתמיד במלחמה בטרור.

www.aafaq.org, 15.10.08                   

 

סגירתו ופתיחתו של  אתר "קול האישה הסעודית"

מנהלות אתר האינטרנט הליברלי "קול האישה הסעודית" (www.saudiwomenvoice.com), ובהן פעילת הנשים וג'יהה אל-חוידר, גינו סגירת האתר ע"י השלטונות בסעודיה. בעקבות גילוי דעת שפרסמו בנושא, נפתח האתר מחדש בכתובת www.saudiwomenvoice.net

www.saudiwomenvoice.net, 16.10.08     

 

מחאה מצרית על קריאת איחוד הפרלמנטים לשחרור אימן נור

המשלחת המצרית לוועידת איחוד הפרלמנטים הבינ"ל, הנערכת בז'נבה, מחתה נגד דו"ח ועדת זכויות האדם של האיחוד ובו דרישה לשחרר מהכלא את מנהיגה לשעבר של מפלגת "אל-ע'ד" האופוזיציונית המצרית, ד"ר אימן נור, מסיבות בריאותיות. נציגי המשלחת המצרית החרימו את הישיבה בה הוצג הדו"ח בטענה כי הוא שגוי ומהווה התערבות במערכת המשפט המצרית.

אל-גומהוריה (מצרים), 16.10.08

 

איראן: לא שיחדנו פקידים עיראקיים

איראן דחתה האשמות של בכיר אמריקאי, לפיהן היא שיחדה צירי מג'לס עיראקיים במטרה לסכל את החתימה על הסכם ההגנה בין ארה"ב לעיראק.

טהראן טיימס (איראן) 16.10.08

 

הפיל הרפובליקני שקוע, החמור הדמוקרטי ממשיך

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.10.08

 

אחמדי-נז'אד למערב: חזרו בתשובה

בנאום במחוז גילאן בצפון איראן, קרא הנשיא אחמדי-נז'אד אל המערב: "בצעתם פשעים כה רבים ועליכם לחדול מכך. לטובתכם, הגיע הזמן לחזור לאלוהים, לצדק ולחיים הגונים... לא תשרדו גם אם תזריקו מאה מיליארד דולר בשבוע לכלכלתכם החולה. גורלכם יהיה כגורל פרעה אם לא תחזרו בכם." הוא טען כי שורשי המיתון נעוצים בעריצות ובהפרת זכויות אדם במערב וכי ארה"ב לקחה מעיראק יותר מ-100 מליון חביות נפט.

אירנא (איראן), 15.10.08

 

יומון איראני לאופ"ק: לצמצם את תפוקת הנפט

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי התריע מפני המפולת במחירי הנפט וקרא למדינות אופ"ק להקטין מייד את מכסות התפוקה והיצוא.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 16.10.08

 

תמרון אווירי רחב היקף באיראן

באיראן דווח כי חיל האוויר האיראני יערוך תמרון רחב היקף במרכז המדינה ובאזורים הסמוכים לתורכיה ועיראק. התמרון יחל היום (16.10.08) ויופעלו בו מערכות מעקב לזיהוי מטוסי אויב.

פרס. טי.וי (איראן), 15.10.08

 

שגריר רוסיה באיראן: יחסי המדינות "חסרי תקדים"

שגריר רוסיה באיראן, אלכסנדר סדוניקוב, שיבח את יחסי שתי המדינות ואמר שהם הגיעו לרמה "חסרת תקדים". לדבריו, שיתוף הפעולה בתחומי הגז והנפט, יואץ בקרוב.

אירנא (איראן) 15.10.08

 

 בכיר בעומאן: איראן לא תוזמן למועצה לשת"פ במפרץ

בכיר במשה"ח של עומאן רמז כי איראן לא תוזמן לפסגה של ארגון "מועצת שיתוף הפעולה במפרץ", ובכך דחה שמועות שנפוצו בדבר השתתפותה בפסגה. לדבריו, ייתכן והפסגה תידחה מחודש נובמבר לדצמבר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון) , 16.10.08

 

פתוא בפקיסטן אוסרת ביצוע פיגועי התאבדות

ארגון "מועצת חכמי הדת המאוחדים" הפקיסטני פרסם פתוא, לפיה פיגועי התאבדות אינם חוקיים באסלאם.  ראש הארגון הבהיר כי מדובר בארגון בו חברים אנשי דת מכל הזרמים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.10.08