המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 15.10.2008
15/10/2008

מה חדש? סיכום יומי 15.10.2008

 

בתקציר: יחסים דיפלומטיים בין סוריה ללבנון *  שגריר סורי בבגדאד לאחר זמן רב * הרחבת התיירות האיראנית הדתית בעיראק * מהומות בבלוצ'יסתאן במזרח איראן * תוניסיה: נאסר על חובשות רעלה להיכנס למכללה *  "אל-גמהוריה": טרור יהודי נגד הערבים בעכו * איראן: קיצוץ במיכסת הדלק לצריכה פרטית

 

לראשונה מזה שנים: שה"ח הסורי לביקור רשמי בלונדון

בהמשך למגעים שהתקיימו לאחרונה בין סוריה לבריטניה, יערוך שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, ב-27 באוקטובר ביקור רשמי בלונדון, לראשונה מזה שנים. מקורות סוריים יודעי דבר מסרו כי שה"ח הבריטי, דיוויד מיליבנד, צפוי לערוך ביקור גומלין בסוריה, וכי יועץ ר"מ בריטניה לענייני חוץ, סיימון מקדונלד, יבקר אף הוא בדמשק לפני סוף השנה, במטרה לקדם את יחסי המדינות.

אל-וטן (סוריה), 14.10.08

 

סוריה: מנגנוני הביטחון הרגו פעיל זכויות אדם

פטרול צבאי סורי ירה למוות (14.10.08) בפעיל זכויות האדם, סאמי מעתוק, בעת שעמד בפתח ביתו בכפר אל-משרפה על גבול סוריה-לבנון, באמתלה של מרדף אחר מבריחים. מעתוק, בן 31 במותו, הוא אחיינו של עו"ד ח'ליל מעתוק, פרקליטם של פעילי זכויות האדם בסוריה.

www.syriahr.com, 14.10.08

 

סוריה ולבנון הכריזו על כינון יחסים דיפלומטיים

בעקבות צו שפרסם (14.10.08) נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הכריזו שרי החוץ של סוריה ולבנון על כינון יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות. בהודעתם המשותפת הדגישו הצדדים כי הם שואפים להדק את היחסים בין סוריה ללבנון על בסיס של כבוד הדדי כלפי ריבונותן ועצמאותן, תוך שמירה על יחסי האחווה המיוחדים בין המדינות האחיות.

סאנא (סוריה), 15.10.08

 

שר ההסברה הסורי: סוריה פועלת ליישום החלטה 1701 

שר ההסברה הסורי, מוחסן בלאל, אמר כי פריסת הכוחות הסוריים בגבול עם לבנון נועדה למנוע הסתננות של טרוריסטים ובאה במסגרת פעילותה של סוריה ליישום סעיפי החלטת מועבי"ט 1701.

www.nowlebanon.com, 13.10.08

 

מלך סעודיה: להוריד ידיים מלבנון

מלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, קרא בתום פגישתו (13.10.08) עם נשיא לבנון, מישל סלימאן, בארמונו של המלך בג'דה, "להוריד את היד מלבנון", וביקש מכל המדינות לכבד מדינה זו; שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פיצל, אמר בפגישתו עם סלימאן, כי "לבנון היא הגורם לבעיותיה של סעודיה עם מדינות אחדות... ואם ישרור בה שקט, לא תהיה לסעודיה בעיה עם אף אחד". לדבריו, תמיכתה של סעודיה בלבנון לא קשורה לאינטרסים אישיים, וראוי שגם מדינות אחרות יסייעו ללבנון. 

אל-חיאת, אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 14.10.08

 

עיראק: שגריר סורי ראשון בבגדאד מזה רבע מאה

משרד החוץ העיראקי קיבל ב- 13.10.08 את כתב האמנתו של נואף עבוד אל-שיח' פארס, שגריר סוריה החדש בעיראק, שהוא השגריר הסורי הראשון בבגדאד מזה כשלושים שנה.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 15.10.08

 

הרחבת התיירות האיראנית הדתית בעיראק

משרד הפנים העיראקי הודיע כי עיראק ואיראן הסכימו להגדיל את מספר המבקרים האיראנים באתרים הקדושים לשיעים בעיראק, אך לא נקב במספר המוסכם. מידי שנה מבקרים מאות אלפי איראנים באתרים אלו בעיראק.

אל-זמאן (עיראק), 14.10.08

 

עיראק: מלחמת פתוות סביב ההסכם עם ארה"ב

"מועצת חכמי הדת המוסלמים" הסונית בעיראק פרסמה פסק הלכה האוסר לחתום על ההסכם הביטחוני ארוך הטווח עם ארה"ב, בהיותו מנוגד לשריעה האסלאמית. ע"פ הפסק, מדובר בהסכם שבכפייה בין חלשים לבין חזקים, במסגרתו המוסלמים ייאלצו להילחם תחת פיקודם של מי שאינם מוסלמים. מנגד פסק איאתאללה עלי אל-סיסתאני, פוסק ההלכה השיעי הבכיר, כי יש להשאיר את ההחלטה בדבר אישור ההסכם או דחייתו בידי "הפרלמנט והעם והמפלגות הפוליטיות".

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 15.10.08

 

דיווח: אל-צדר יהיה פוסק הלכה ב-2010

סוכנות הידיעות האיראנית "תאבנאק" דיווחה כי מוקתדא אל-צדר, מנהיג הזרם הצדרי - הלומד זה כמה חודשים בעיר קום שבאיראן - עתיד לקבל דרגה של פוסק הלכה בשנת 2010. לטענת הסוכנות, אל-צדר פרש מהחיים הפוליטיים משום שנטען כלפיו שהוא מנהיג פוליטי ולא מנהיג דתי; בגלל סירובם של אנשיו לציית לו, ובשל חילוקי דעות בינו לבין השלטון בעיראק.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 15.10.08

 

אובאמה ומקיין

אל-חיאת (לונדון), 15.10.08/ חביב חדאד

 

מהומות בבלוצ'יסתאן במזרח איראן

לפי דיווח מטעם חזית העם הבלוצ'י – הנמנה על המיעוט הסוני באיראן - עשרות כפרים בצפון ובמערב בלוצ'יסתן שבדרום מזרח איראן, נהרסו בהפגזות רחבות היקף של כוחות הביטחון האיראניים, שראשיתם בעימות אקראי בינם לבין אנשי תנועת ההתנגדות הבלוצ'ית. לטענת הבלוצ'ים, הם הרגו 50 מאנשי כוחות הביטחון והרסו בסיס צבאי איראני בסרג'נגל שבמזרח בלוצ'יסתאן, תוך שימוש בנשק כבד. המשטר הטיל איפול על פרטי התקרית והיקף הנפגעים בקרב כוחותיו. לדברי הגנרל האיראני, בהרם נורוזי, מפקד משטרת בלוצ'יסתאן, בנדיטים חמושים השייכים לארגון ג'נדאללה (הסוני-בלוצ'י) "שתכננו פעילות טרור" חוסלו בעימות עם כוחות הביטחון האיראניים, ובעימותים של היממה האחרונה נהרגו עשרה "מחברי ארגון טרור זה"  שהסתננו לאיראן דרך פקיסטאן. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-חיאת  15.10.2008

Baluchistan Peoples Front, 13.10.08, פרס.טי.וי. (איראן), 13.10.08

 

איראן: קיצוץ בכמות הדלק לצריכה פרטית

ראש מנהלת הדלק באיראן, מוחמד רויניאן, הודיע כי החל מחודש מרץ 2009 תופחת בהדרגה מכסת הדלק לצריכה פרטית, העומדת כיום על 120 ליטר לנהג לחודש. עוד אמר, כי במטרה "לקבוע לדלק מחיר ריאלי" יופסק סבסודו בשנת 2011. נראה כי צעדים אלה ננקטים נוכח הירידה במחיר הנפט, הפוגעת בהכנסותיה  של איראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון) 15.10.08 אפתאב-י יזד (איראן) 14.10.08

 

בכיר איראני: הכור בבושהר יופעל במרץ 2009

אחמד פיאז בח'ש, מבכירי תכנית הגרעין האיראנית, הודיע כי 700 מהנדסי גרעין שהוכשרו ברוסיה בארבע השנים האחרונות, מוכנים להפעלת הכור בבושהר. לדבריו, הכור יופעל לפני סוף מרץ 2009. יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, אמר כי איראן רוצה בחידוש השיחות עם המערב בנושא הגרעין, אך לא תיענה לדרישות לא הגיוניות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.10.08

 

אחמדי-נז'אד: אין לנו עדיפות מי יהיה נשיא ארה"ב

נשיא איראן אחמדי-נז'אד, אמר בנאום בפני דרשני תפילת יום שישי, כי לעם האיראני משימה גלובלית שתכליתה -  החלפת אידיאולוגית ה'יהירות העולמית' במחשבה האלוהית וכי רק למדענים ולאנשי הדת באיראן היכולת להנחות את האנושות בדרך הנכונה. לדבריו, לאיראן אין העדפה בין מקיין לאובמה, אך מי שייבחר יצטרך לצמצם את מעורבותה של ארה"ב בענייני הפנים של איראן ולתקן את היחסים עימה.

אירנא (איראן), 14.10.08

  

הבנק העולמי: המשבר הכלכלי יפגע קשות בעניים

פלסטין (רש"פ), 14.10.08/ עלאא' אל-לקטה

 

פתיחת משפט "תא בלעיראג'" במרוקו

מחר (16.10.08) צפוי להיפתח במרוקו משפטם של החשודים בחברות בתא הטרור של עבד אל-קאדר בלעירג'. כלפי החשודים - שני יו"רים של מפלגות אסלאמיסטיות, חבר במפלגת הצדק והפיתוח, שליח רשת הטלוויזיה של חזבאללה, אל-מנאר ובלעיראג' עצמו - נטען כי הם תכננו לרצוח אנשי ממשל בכירים ולפגוע במטרות יהודיות. לגבי עבד אל-קאדר בלעיראג', אזרח מרוקאי-בלגי, קיימים דיווחים כי הוא נפגש עם אימן אל-זוואהרי ב-2001 לשם קבלת הוראות פעולה, אך מאותם דיווחים עולה כי בה בעת היה סוכן של המודיעין הבלגי.

www.elaph.com, 15.10.08                            

 

בכיר ברש"פ: חמאס מכינה מקומות מסתור לחטופים

ריאצ' אל-מאלכי, שר ההסברה הפלסטיני הממונה גם על ענייני החוץ ברש"פ, אמר כי הרש"פ פועלת לאיסוף הנשק מכל הגורמים הבלתי חוקיים בכלל ומהחמאס בפרט. לדבריו, תנועת החמאס אוגרת נשק וחומרי נפץ ומכינה מקומות מסתור לאנשים שהיא מתכוונת לחטוף.

אל-קדס (ירושלים), 14.10.08

 

תוניסיה: נאסר על חובשות רעלה להיכנס למכללה

נציג "הליגה להגנה על חובשות רעלה" בתוניסיה, טען כי ראש המכללה הגבוהה ללימודי הטכנולוגיה בעיר מנזל עבד אל-רחמאן, מנע מכ-60 סטודנטיות חובשות רעלה להגיע ללימודים ואיים לבטל את לימודיהן לחלוטין. לדבריו, מספר תלמידות הסכימו להחליף את הרעלה בכיסוי ראש תוניסאי מסורתי. לאחרונה מתרבות בתוניסיה הטענות על מגבלות המוטלות על חובשות רעלה.

www.elaph.com, 15.10.08                

 

בריטניה תסגיר למצרים בכיר בתנועת הג'יהאד

מנתצר אל-זיאת, פרקליטן של הקבוצות האסלאמיות במצרים, אמר כי בקרוב תסגיר בריטניה למצרים את ד"ר האני אל-סבאעי – בכיר בארגון הג'יהאד, אשר זכה למקלט פוליטי בבריטניה לפני כ-15 שנה. אל-זיאת אמר כי על אף הכחשותיה, ניהלה מצרים מו"מ אינטנסיבי עם לונדון על הסגרת סבאעי.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 15.10.08    

 

קרדאוי סירב לחתום על מסמך המסיים ריבו עם השיעה

השיח' יוסף אל-קרדאוי סירב לחתום על גילוי דעת, המשותף לו ולמשלחת איראנית המבקרת בקטר, שנועד להביא לסיום הסכסוך שפרץ בעקבות ביקורתו על השיעה. קרדאוי אמר שלא יחתום על המסמך כל עוד האיראנים אינם מתחייבים למנוע את ניסיונות ההתפשטות של השיעה אל תוך העולם הסוני.

אל-וטן (סעודיה), 15.10.08     

 

"אל-גמהוריה": טרור יהודי נגד תושבי עכו הערביים

העיתון המצרי אל-גמהוריה תקף את אדישותן של המדינות הערביות נוכח ההתקפות על תושבי עכו הערביים מצד טרוריסטים יהודיים, שנועדו להכריח את ערביי ישראל לעזוב את בתיהם ומולדתם.

אל-גמהוריה (מצרים), 15.10.08

חיילים נוספים של ברית נאט"ו מגיעים לאפגניסטן

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.10.08/ אמג'ד רסמי