המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 23.9.2008
23/9/2008

מה חדש? סיכום יומי 23.9.2008

 

בתקציר: מפקד משטרת דובאי: נגיב בכוח לפעולה איראנית * דיווחים סותרים על פריסת צבא סורי בגבול לבנון * יועצים של אחמדי-נז'אד לא הורשו להיכנס לארה"ב * דו"ח צרפתי: סוריה לא שינתה את גישתה ללבנון * פגישה בין שגריר מצרים בלבנון וסמזכ"ל חזבאללה * ארגון אופוזיציה באיראן פגע בחיילים איראניים

 

איש דת סעודי: חזבאללה צריך לשנות את שמו ומדיניותו

השיח' סלמאן אל-עודה, איש דת סעודי בכיר, קרא לארגון חזבאללה לשנות את שמו ["מפלגת האל"], משום שהשם הנוכחי, המייצג פלג מסוים, מנכס לעצמו את כל המוסלמים בעולם. בראיון לערוץ ,MBC מתח אל-עודה ביקורת על התנהגותו האלימה חזבאללה בעקבות חשיפת רשת התקשורת הפרטית שלו וחשיפת המצלמות שהטמין בשדה תעופה בבירות, וטען כי ניתן היה לפתור את המשבר ללא אלימות. אל-עודה קרא לחזבאללה להודות בטעויותיו המדיניות והצבאיות ולפעול לתיקונן.

www.alwatanvoice.com, 21.9.08

 

דיווחים סותרים על פריסת צבא סורי בגבול לבנון

היומון הסורי אל-וטן אישר דיווחים לפיהם כ-10,000 חיילים סורים התפרסו באזור הצפוני של הגבול עם לבנון וטען כי הדבר נועד למנוע הברחות דרך הגבול. מדיווחים בלבנון עולה כי סוריה מבקשת בצעד זה למלא את התחייבותה לצרפת ולקהילה הבינ"ל, לפקח על הגבול ולמנוע מעבר של נשק וטרוריסטים ללבנון. על פי כמה מקורות, סוריה יידעה מראש את הגורמים הבינ"ל ואת צבא לבנון על צעד זה. מקורות אחרים העריכו כי הפריסה הצבאית הסורית מצביעה על כוונה לפלוש ללבנון כדי לדכא את התפשטות הפונדמנטליזם שם, וכי תורכיה וייתכן שגם צרפת נתנו גיבוי למהלך.

www.nowlebanon.com , 22.9.08; אל-וטן (סוריה), אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 23.9.08

 

הפריסה הצבאית הסורית בגבול לבנון

 

מפקד משטרת דובאי: נגיב בכוח לפעולה איראנית

מפקד משטרת דובאי, צ'אחי חלפאן תמים, הזהיר את איראן מפני נקיטת פעולה שתזעזע את היציבות באזור. לדבריו, הקשרים החזקים של מדינות המפרץ עם איראן, לא ימנעו מהן להגיב בכוח על כל פעולה שתסכן את היציבות החברתית והכלכלית באזור.  

Gulfnews.com, 22.9.08

 

יועצים של אחמדי-נז'אד לא הורשו להיכנס לארה"ב

האשמי ת'מרה, יועצו הבכיר של נשיא איראן אחמדי-נז'אד, ושני יועצי תקשורת מלשכת מוסד הנשיאות, לא קיבלו ויזה משלטונות ארה"ב ולא הצטרפו לביקורו באו"ם.

אפתאב (איראן), 21.9.08

  

מלאך המוות מסיר את מסיכת אולמרט ועוטה את מסיכת ליבני

אל-וטן (סעודיה), 21.9.08/ ג'יהאד עוורתאני

 

בעקבות קריאה של שיח' סעודי להרוג את מיקי מאוס;

תועמלן  אסלאמי ידוע מוציא פתוא הקוראת להרוג את

מיקי מאוס; קבוצה של דמויות פונדמנטליסטיות מצוירות

נענית לקריאה וצועקת: "תודה לאל, הרגנו את מיקי" 

 

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.9.08/ עמאד חג'אג'

 

פעילי זכויות אדם מזהירים מפני עסקה אמריקאית - איראנית

במקביל לביקור נשיא איראן אחמדי-נז'אד בניו יורק, ערכו פעילי זכויות אדם איראנים ובהם אכבר גאנג'י ומהראנגיז כאר, מסיבת עיתונאים (.0822.9) מול מטה האו"ם בעיר והביעו חשש מפני עסקה בין איראן למערב שתכלול ויתור איראני בנושא הגרעין בתמורה להבטחה מערבית להישרדות המשטר ולעצימת עין בנושא הפרת זכויות אדם באיראן.

רוז (איראן), 23.9.08

 

אירגון אופוזיציה סוני באיראן חיסל בכיר במשמרות המהפכה

בכיר במשמרות המהפכה ושלושה חיילים איראניים חוסלו בידי אנשי הארגון האופוזיציה הסוני הבלוצ'י ג'נדאללה במחוז סיסתאן-בלוצ'יסתאן (דרום מזרח איראן). במחוז זה שוררת מתיחות רבה בעקבות הרס  המסגד הסוני בזאבול ומעצר עשרות אנשי דת סונים ע"י המשטר האיראני.

פארס (איראן), 21.9.08

 

דו"ח צרפתי: סוריה לא שינתה את גישתה ללבנון

היומון הכוויתי, אל-וטן, מצטט דו"ח צרפתי הקובע כי סוריה לא שינתה גישתה כלפי לבנון ומוסיפה לראות בה שטח אסטרטגי החיוני לביטחונה, אותו עליה להשיב בכל האמצעים. ע"פ היומון, הדו"ח מציג שלושה עקרונות מרכזיים במדיניותו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כלפי סוריה: 1) יצירת קשר צרפתי-לבנוני-סורי משולש שימנע מסוריה להשתלט מחדש על לבנון ולא יותיר את לבנון בודדה מול סוריה; 2) עמידה על נורמליזציה מלאה ביחסי סוריה-לבנון` 3) ניהול מו"מ עם סוריה בכפוף לדרישות הבינ"ל ולא לפי התנאים הסוריים.

אל-וטן (כווית), 22.9.08   

 

פגישה בין שגריר מצרים בלבנון וסמזכ"ל חזבאללה

היומון "אל-מצריון" דיווח כי אחמד אל-בדיוי, שגריר מצרים בלבנון, ייפגש ביומיים הקרובים עם השיח' נעים קאסם, סגנו של מזכ"ל חזבאללה חסן נאסרללה, במטרה לאחות את הקרע שנוצר בין חזבאללה ומצרים בעקבות מלחמת לבנון השניה. פגישה זו היא הכנה לפגישה רחבה יותר בין בכירים בחזבאללה ובכירים מצריים שצפויה להיערך בסוף חודש אוקטובר.

אל-מצריון (מצרים), 22.9.08

 

מלאך המוות אוחז בחרמש עליו כתוב "אל-קאעדה" ומהרהר בפקיסטן

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 22.9.08/ עאמר אל-זועבי