המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 19.9.2008
19/9/2008

מה חדש? סיכום יומי 19.9.2008

 

בתקציר: דיווח על תכנית איראנית לערעור הביטחון בעיראק *  פעילות בקונגרס האמריקאי למען שחרור אימן נור * דיווח: חיילים סורים נהרגו בפיגוע שביצע ארגון אופוזיציה * פצ'לאללה: ללמוד מהישגיה של איראן * איש דת סעודי: להלקות עיתונאים המעליבים אנשי דת

 

בכיר איראני: ביכולתנו לפגוע באינטרסים אמריקאיים בכל מקום

אמיר מוסאוי, יועץ שר ההגנה האיראני, איים כי במקרה של התקפה אמריקאית עליה, תתקוף איראן אינטרסים אמריקאיים במדינות שסייעו לארה"ב לתקוף אותה, ובכללן מדינות המפרץ הפרסי. עוד אמר מוסאוי כי לאיראן קלפים אזוריים וגלובליים והיא יכולה לפגוע באינטרסים האמריקאיים במזה"ת ובעולם.

איראן דיפלומסי (איראן), 18.9.08

 

דיווח: תכנית איראנית לערעור הביטחון בעיראק

היומון הלבנוני אל-מסתקבל דיווח כי מקורות מודיעין עיראקיים חשפו תכנית איראנית לערעור היציבות בעיראק לקראת הבחירות למועצות המקומיות שיתקיימו במהלך השנה. התכנית כוללת ניסיון לפגוע בכוחות ההתעוררות ["אל-צחוה"] ובבכירים פוליטיים וביטחוניים המתנגדים לאיראן וחיזוק הגורמים הנאמנים לה. גיבוש התכנית נעשה בידי מנהיגי משמרות המהפכה האיראניים ומנהיגים בולטים באל-קאעדה והיא תכלול הפעלת תאים רדומים של אל-קאעדה בעיראק, בתיאום עם חזבאללה הפועל בעיראק ועם המשטר הסורי, שיעקוב אחר הבכירים העיראקים השוהים בסוריה ויגביל את תנועתם.

אל-מסתקבל (לבנון), 19.9.08

 

פעילות בקונגרס האמריקאי למען שחרור אימן נור

יו"ר מרכז אבן ח'לדון למחקרים ופיתוח, ד"ר סעד אל-דין אבראהים, אמר כי ברק אובאמה וג'ון מקיין תמימי דעים ביחס לבקשה לשחרר את אימן נור, ראש מפלגת "אל-ע'ד" האופוזיציונית המצרית, הכלוא על עבירות זיוף בחירות. לדבריו, בקונגרס האמריקאי מתגבשת החלטה (מס' 1303) בעניינו של נור ובעניין הפרת זכויות אדם וזכויות מיעוטים במצרים, מהלך ששגרירות מצרים בוושינגטון מנסה לטרפד.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 19.9.08

 

דיווח: חיילים סורים נהרגו בפיגוע שביצע ארגון אופוזיציה

היומון הכוויתי אל-סיאסה מסר מפי "מקורות רגישים ביותר" כי 10 חיילים סורים נהרגו וכ-50 נפצעו מפיצוץ מטען שהוצמד לאוטובוס שנסע מדמשק לעיר אל-סוידאא שבסוריה. לדברי המקורות, המטען הופעל בשלט רחוק על-ידי חוליה המשתייכת לארגון אופוזיציה סורי. נמסר כי מנגנוני המודיעין הסורים קיבלו הוראות להטיל איפול תקשורתי סביב האירוע ולטעון שהאוטובוס התדרדר ונהרגו רק שישה אנשים.

אל-סיסאה (כווית), 19.9.08

 

השיח' המוסלמי משחרר פתוות נפיצות ונציג הלובי

הציוני אומר לעולם: "הלא אמרתי לך שהם טרוריסטים?"

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 18.9.08/ עבדאללה מחרקי

 

פצ'לאללה: ללמוד מהישגיה של איראן

חכם ההלכה השיעי, מוחמד חוסין פצ'לאללה, אמר במהלך פגישה עם שגריר איראן בלבנון, מחמד רזא שיבאני, כי כל ניסיון לפגוע בביטחונה של איראן יביא למצב "הדומה לאסון עולמי". הוא קרא להעצמת השת"פ בין איראן למדינות ערב, במיוחד בתחומי המדע והטכנולוגיה וציין כי על הערבים ללמוד מן הניסיון המדיני והפוליטי של איראן ומהישגיה בתחום הרפואה, המדע והמחקר, שהם דוגמה ומופת.  

אל-ספיר (לבנון), 19.9.08

 

משבר הכלכלה העולמית

אל-חיאת (לונדון), 18.9.08/ חביב חדאד

 

דיווח: מאות פעילי חזבאללה ואמל נשלחו למדינות במפרץ

היומון הכוויתי אל-סיאסה מסר מפי מקורות דיפלומטיים בריטיים כי כ-450 פעילים שיעים לבנונים, רובם מחזבאללה ואמל, אומנו על ידי משמרות המהפכה באיראן ונשלחו לסעודיה, כווית, איחוד האמירויות ובחריין. על פי הדיווח הפעילים הקימו במדינות אלה יחידות הכוללות תושבים מקומיים במטרה לפגוע באינטרסים זרים ובמתקנים חיוניים, אם יפרוץ עימות בין ישראל או ארה"ב לבין איראן.

אל-סיאסה (כווית), 19.9.08

                                    

איש דת סעודי: להלקות עיתונאים המעליבים אנשי דת

השיח' עבדאללה בן ג'ברין, לשעבר חבר הגוף לפסיקה הלכתית בסעודיה, אמר כי יש לפטר, לכלוא ולהלקות עיתונאים הפוגעים בחכמי הדת ומעליבים אותם, במאמרים ובתכניות טלוויזיה.

www.alarabiya.net , 19.9.08  

 

הפצצות החכמות שמעבירה ארה"ב לישראל חושבות על: "איראן"

אל-וטן (סוריה), 18.9.08/ פארס קרהבית

 

מעל המטוס כתוב: "המלחמה בטרור"

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 19.9.08/ אמייה ג'וחא