המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 18.9.2008
18/9/2008

מה חדש? סיכום יומי 18.9.2008

 

בתקציר: סטיריקן סעודי לועג לקיצוניים באתרו * חזבאללה: קשרינו עם סוריה אסטרטגיים * מורדי דארפור: היכינו בצבא סודאן * הכורדים הסכימו לדחיית הבחירות בכירכוכ *  אימן נור: גורמים רשמיים מונעים שחרורי מן הכלא * אסד: קשרינו עם איראן מתחזקים מדי יום * לראשונה בסעודיה: קורס הפקת סרטים לנשים

 

איש דת סעודי: צפיית זוגות זה בזו במסנג'ר עדיפה

היועץ המשפטי במשרד המשפטים הסעודי, השיח' עבד אל-מוחסן אל-עביכאן, אמר כי צפייתם של זוגות מאורסים זה בזו באמצעות מצלמת ה"מסנג'ר" באינטרנט עדיפה בהרבה על הצפייה המסורתית הכרוכה בכניסה לבית. לדבריו, צפייה זו אינה מבטלת את התנאים ההלכתיים בדבר החלקים בגוף הארוסה שמותר לארוס לראות.

אל-מדינה (סעודיה), 18.9.08

 

לראשונה בסעודיה: קורס הפקת סרטים לנשים

באקדמיה לאומנויות בעיר ג'דה שבסעודיה נפתח הקורס "כיצד תפיקי את סרטייך". בקורס ישתתפו שלושים נשים, והוא יעסוק בכל תחומי אומנות הקולנוע.

אל-מדינה (סעודיה), 18.9.08, www.islamonline.net, 17.9.08

 

סטיריקן סעודי הקים אתר אינטרנט סרקסטי על קיצונים

הסטיריקן הסעודי המכונה שיח' מוסאעד אל-בקמי, הקים אתר אינטרנט סרקסטי על בעלי דעות קיצוניות. האתר, שכתובתו http://alsoffah.blogspot.com, מפרסם קריקטורות ומאמרים עוקצניים על בעלי דעות קיצוניות, כמו השיח' הסעודי אל-לחידאן, שפרסם לאחרונה פתוא המתירה להרוג את בעלי ערוצי הלוויין. 

www.zainaddin.net, 16.9.08

 

קריקטורות אחדות שפורסמו באתר

 

רפורמיסטים באיראן מודאגים מביקור אחמדי-נז'אד באו"ם

פעילים רפורמיסטים באיראן הביעו דאגה מפני התנהגותו הבלתי צפויה של הנשיא אחמדי-נז'אד, האמור להגיע בשבוע הבא לעצרת האו"ם, ומפני הצהרותיו על  השמדת מדינה אחרת, שיגבירו את בידודה של איראן ויביאו להטלת סנקציות עליה.

רוז (איראן), 18.9.08

 

דיווח: לסבא"א הוכחות לפעילות גרעינית צבאית של איראן

דיפלומטים מערביים דיווחו כי סבא"א חשפה מסמכים המוכיחים כי איראן ניסתה לשדרג בחשאי ראש קרב ולהכשירו לנשיאת פצצה גרעינית. לדברי מקור בסבא"א, המסמכים יוצגו בפני מועצת הנגידים של הסוכנות. נציג איראן בסבא"א, עלי סולטאניה, טען כי מדובר במסמכים מזויפים והצגתם חורגת מאחריותה של סבא"א.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אירנא (איראן), 18.9.08

 

יומון איראני: מנהרות להעברת ציוד צבאי באי אבו מוסא

היומון האיראני רוז טען כי הצהרות יחיא רחים צפוי, יועצו הביטחוני הבכיר של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, על העברת האחריות על הגנת המפרץ הפרסי לידי משמרות המהפכה, מחזקות את הטענות של המועצה לשת"פ במפרץ הפרסי, לפיהן 'המשמרות' חפרו באי אבו מוסא שבמפרץ מנהרות להעברת ציוד צבאי וטילי לאי.

רוז (איראן), 18.9.08

 

קריאה באיראן: לפעול למען הצ'צ'נים

מוחמד עלי אבטחי, סגנו  של נשיא איראן לשעבר, מוחמד ח'אתמי, טען כי עמדתה הפשרנית של איראן בנושא מאבק המוסלמים הצ'צ'נים ברוסיה תמוהה בהשוואה למאבקה הבלתי מתפשר למען העניין הפלסטיני. אבטחי טען כי בעת כהונתו קיבל פניות מאיתוללות בקום לפעול לטובת הצ'צ'נים.

הבלוג של אבטחי (איראן), 12.9.08

 

מורדי דארפור: היכינו בצבא סודאן

אבראהים חילו, מפקד ב"ארגון לשחרור סודאן", הודיע שאנשיו הדפו מתקפה של צבא סודאן בצפון דארפור והסבו לו אבדות קשות. דובר מטעם פלג "אחדות" של הארגון, דיווח על מאות הרוגים בקרב כוחות הצבא, ואמר שהמורדים הצליחו להחרים מהצבא נשק וציוד רב. המורדים מסרו גם שכוחותיהם נמצאים במרחק 18 ק"מ מאל-פאשר, בירת מחוז צפון דארפור. מצבא סודאן לא נמסרה תגובה לדברים. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון); www.sudantribune.com, 18.9.08

 

הכורדים הסכימו לדחות את הבחירות בכירכוכ

לאחר דיונים שנמשכו מספר חודשים, הסכימה ההנהגה הכורדית בעיראק להצעת האו"ם, לדחות את הבחירות המחוזיות בעיר כירכוכ ולהקים ועדה פרלמנטארית לבחינת המצב באזור ולחלוקה מאוזנת של הסמכויות המנהליות והביטחוניות בין העדות השונות בעיר – כורדים, תורכמאנים וערבים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 18.9.08 

 

אימן נור: גורמים רשמיים מונעים שחרורי מן הכלא

אימן נור, מנהיגה לשעבר של מפלגת "אל-ע'ד" האופוזיציונית במצרים, המרצה עונש מאסר באשמת זיוף מסמכי בחירות, שיגר איגרת לנשיא מובארכ בה כתב כי החליט להתלונן בפני מוסדות האו"ם וגורמים בינ"ל אחרים על כך שגורמים מצריים רשמיים פועלים למניעת יציאתו מן הכלא. נור אף הטיל  על מובארכ את האחריות לחייו ולכל פגיעה בו, לאחר שזה סגר בפניו את דרכי הצדק. לדבריו, סיבת שיגור את האיגרת, היא מניעת הכללתו ברשימת האסירים המועמדים לחנינה, כמו יתר אסירים שריצו יותר ממחצית ענשם.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 18.9.08  

 

מתיחות בין מצרים לחמאס בנושא הדיאלוג הפנים פלסטיני

חילוקי דעות בין מצרים וחמאס על הרכב משלחת חמאס לדיאלוג הפלסטיני שיערך בחודש הבא במצרים. העיתון אל-מצריון דיווח כי מצרים תובעת שבמשלחת יהיו אנשים "מתונים" כמוסא אבו מרזוק, מחמד נזאל וסעיד ציאם, בעוד בחמאס רוצים לבחור את נציגיהם בעצמם. מקור פלסטיני דיווח על יוזמה להקמת ועדה בה חברים שרי החוץ של מצרים, סעודיה, סוריה, לבנון, ירדן וקטר אשר תבחן את ההצעה המצרית לפתרון המשבר הפלסטיני טרם אישורה בליע"ר, כדי למנוע חשש של החמאס בדבר הטייתה לטובת אבו מאזן.

אל-מצריון (מצרים), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.9.08  

 

דוביי: קנס על שתיית מיץ במקום ציבורי לפני סיום צום הרמדאן

בית משפט בדוביי גזר על בחור מלבנון ועל בחורה מרוסיה קנס בשווי 550 דולרים משום ששתו מיץ במקום ציבורי לפני ארוחת שבירת הצום של הרמדאן.

Golf News  (אמירויות), 17.9.08, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 18.9.08

 

גורמים מערביים: שוללים חזרת סוריה למועצת הנגידים של סבא"א

מקורות דיפלומטיים מערביים מסרו כי מדינותיהם שוללות לחלוטין את חזרתה של סוריה לחברות במועצת הנגידים של סבא"א כנציגת מדינות המזה"ת ודרום אסיה, משום שהיא נחקרת על ידי סבא"א ואינה משתפת עמה פעולה באופן מלא.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.9.08

 

אסד: "קשרינו עם איראן מתחזקים מדי יום"

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר לטלוויזיה האיראנית כי "הגורמים הקושרים בין סוריה לאיראן מתחזקים ומתרבים מדי יום", ואין הגיון שסוריה תתרחק ממדינה העומדת לצדה. לדבריו, למרות שאין לצפות בטווח הנראה לעין שהמערב יהיה קרוב יותר לסוריה מאשר לישראל, סוריה מעוניינת בתחילתו של בידול בין התפקיד האירופאי לתפקיד האמריקאי. אסד הוסיף כי המגעים בין סוריה לישראל "אינם מו"מ", למרות שכך הם מכונים בתקשורת, והם דומים יותר למסע הדילוגים של  של מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר, ג'יימס בייקר, ערב ועידת מדריד.

אל-ת'ורה (סוריה), 18.9.08

 

הכלכלה האמריקאית

      

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 17.9.08/ עאמר אל-זועבי

 

מורטינוס: "הניסיון לבודד את סוריה היה טעות גדולה" 

בראיון לטלוויזיה הסורית, אמר שה"ח של ספרד, מיגל מורטינוס, כי אירופה מכירה במעמד ובתפקיד של סוריה, וזו הסיבה לרצונם של שרי חוץ אירופאים לבקר בה. לדבריו, ספרד סבורה כי בידודה של סוריה היה "טעות גדולה", הן משום שזה בלתי אפשרי והן משום שבכך נמנע מסוריה למלא תפקיד חיובי ופרודוקטיבי.

אל-ת'ורה (סוריה), 18.9.08

 

ג'ונבלאט מכחיש פגישה של מקורביו עם  שגריר איראן בלבנון

מקורות במפלגתו של המנהיג הדרוזי וליד ג'ונבלאט הכחישו דיווח ביומון הלבנוני "אל-ספיר", אודות ביקור של  משלחת ממפלגתו בשגרירות איראן בבירות, על-פי הוראתו של ג'ונבלאט. לדברי אל-ספיר, שלח  ג'ונבלאט (ב-16.9.08) את אחד מעוזריו הפוליטיים לפגישה עם שגריר איראן בבירות, מחמד רזא שיבאני, במהלכה הודגש הצורך לפתוח דף חדש בין מפלגתו של ג'ונבלאט לבין איראן.

אל-ספיר (לבנון), 17.9.08; אל-מסתקבל (לבנון), 18.9.08

 

חזבאללה: קשרינו עם סוריה אסטטרטגיים

בנאום בדמשק קבע נביל קאוק, האחראי בחזבאללה על אזור הדרום, כי יחסי סוריה – חזבאללה הם "אסטרטגיים" ואמר כי ישראל וארה"ב חשות אימה ובעתה נוכח קשר זה. לדבריו, סוריה היא המדינה הערבית הראשונה התומכת בחזבאללה ונאמנה לו. אשר לנשק החזבאללה אמר, כי ההתפתחויות שהיו בלבנון חסמו סופית את הדרך לפירוק נשק ההתנגדות, בין אם בדרך פוליטית, בין אם בדרך צבאית.

/www.hizbollah.tv , 17.9.08

 

פצצות חכמות ושאלות טיפשיות; הדוד סאם שואל:

"מדוע שונאים אותנו?"

אל-וטן (סעודיה), 17.9.08/ ג'יהאד עוורתאני