המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 16.9.2008
16/9/2008

מה חדש? סיכום יומי 16.9.2008

 

בתקציר: קריאה ברוסיה לשדרוג היחסים עם איראן * הנסיך בנדר בן סולטאן ביקר בדמשק * יוזמה צרפתית-קטרית למשבר במאוריטניה * איראן: דו"ח אל-בראדעי מוטה * מרוקו: סערה בעקבות היתר להינשא לבת תשע  * השר אמר: סודאן מושחתת וסולק מהממשלה * החמאס קיימה בחירות פנימיות חשאיות בעזה

 

נמשכות ההתקפות בדארפור

מורדי דארפור מפלג התנועה לשחרור סודאן-אחדות, דיווחו כי צבא סודאן תקף בצפון דארפור בפעם הרביעית בתוך שבועיים. דובר הפלג האשים את הממשלה, כי בעודה מדברת עם הקהילה הבינ"ל על שלום, היא תוקפת את המורדים. מחמד חוסיין, שר ההסברה של צ'אד, טען כי ממשלת סודאן חידשה את אימון המורדים נגד ממשלת צ'אד, שבוע לאחר שנחתם הסכם רגיעה בין שתי המדינות.

שרק אל-אוסט (לונדון), 16.9.08

 

שר שכינה את סודאן 'מושחתת' – סולק מהממשלה

נשיא סודאן עמר אל-בשיר פיטר את מזכ"ל התנועה העממית לשחרור סודאן, פאגאן אמום, מתפקידו כשר בממשלה משום שטען כי סודאן "מדינה מושחתת וכושלת". קריאתו של אמום הציתה סכסוך בין השותפות לממשלת האחדות בסודאן – מפלגת הקונגרס הלאומי והתנועה העממית לשחרור סודאן – והובילה לפיטוריו.

אל-צחאפה (סודאן), 15.9.08

 

הסיוע הערבי לדארפור

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 14.9.08/ עאמר אל-זועבי

 

דיווח: הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן ביקר בדמשק

מקורות ערביים דיווחו לאתר החדשות "אל-מלף", כי מזכ"ל מועצת הביטחון הלאומית הסעודית, הנסיך בנדר בן סולטאן, ערך לאחרונה מספר ביקורים סודיים בדמשק ודן עם בכירים סוריים בהידוק יחסי סוריה-סעודיה.

אל-מלף, 16.9.08

 

תקיפה של אל-קאעדה מגרב על הצבא המאוריטני

במאוריטניה דווח על העדרם של 12 קצינים וחיילים בעקבות מתקפה של אל-קאעדה מגרב נגד הצבא המאוריטני, בצפון המדינה. לא ידוע האם הנעדרים נהרגו או נפלו בשבי.

אל-אח'באר (מאוריטניה), 15.9.08       

 

יוזמה צרפתית-קטרית למשבר במאוריטניה

על-פי יוזמה חדשה, צרפתית-קטרית, לפתרון המשבר במאוריטניה, יוחזר הנשיא המודח לתפקידו בתנאי שיודיע על התפטרותו; במקביל יועבר השלטון מידי הצבא לידי ממשלת אחדות רחבה ויוכרז על בחירות בתוך שלושה חודשים. נמסר כי היוזמה זוכה לתמיכה עקרונית של כל הצדדים במדינה והיא תוצג רשמית בקטר בימים הקרובים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.9.08   

     

דיווח: ח'אמנאי השפיע על מינויים במנגנוני הביטחון הסוריים

"מפלגת הרפורמה הסורית", מפלגת אופוזיציה סורית שבסיסה בארה"ב, דיווחה כי הוראותיו של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, הביאו להחלפה של קצינים בכירים במנגנוני הביטחון הסוריים. המדובר בקצינים שדגלו בהידוק קשרי סוריה עם המערב ע"ח איראן.

http://reformsyria.org, 6.9.08 

 

סגן נשיא איראן: נשיא לבנון יגיע לביקור

פרויז דאודי, סגנו של נשיא איראן אחמדי-נז'אד, אמר כי נשיא לבנון, מישל סולימאן, אישר כי ייענה להזמנת אחמדי-נז'אד ויגיע לביקור באיראן. טרם נמסר מועד הביקור.

אירנא (איראן), 15.9.08

 

קריאה ברוסיה לשדרוג היחסים עם איראן

ראש המרכז למחקרי איראן המודרנית ברוסיה, רג'ב ספארוב, קרא לשדרג את היחסים בין איראן לרוסיה ולצרף את איראן כחברה בברית שנחאי, לצד רוסיה וסין. לדבריו, שדרוג היחסים עם איראן יסייע לרוסיה לשוב להיות מעצמת-על ולכונן ציר אסטרטגי איראן-רוסיה-סין.

אירנא (איראן), 15.9.08

 

הניסיונות הערביים להציל את מסגד אל-אקצא

 

אל-וטן (כווית), 14.9.08/ עלי פרזאת

 

איראן: דו"ח אל-בראדעי מוטה

כלי התקשורת באיראן טענו כי דו"ח סבא"א מה-15.9.08 נכתב בלחץ אמריקאי ולפיכך הוא מוטה פוליטית. בדו"ח, המציג חשש כי איראן מנהלת פעילות גרעינית צבאית, קבעה סבא"א כי חקירותיה בנושא הפן הצבאי של תוכנית הגרעין והמחקרים האיראניים לייצור ראש נפץ קרבי, הגיעו למבוי סתום בשל חוסר שת"פ איראני. לדברי הדו"ח, איראן מנעה פגישת אנשי סבא"א עם אנשים הקשורים לתוכנית הגרעין ומנעה עיון במסמכים הקשורים לתכנית. היומון אעתמאד-י מלי טען כי ארה"ב היא נמר של נייר, על אף רמיזותיה לפתרון משבר הגרעין באמצעות מתקפה צבאית. יו"ר הוועדה הפרלמנטרית לביטחון לאומי ומדיניות חוץ, עלא אל-דין בורוג'רדי, אמר כי אין לצפות שאיראן תיענה לכל דרישות האמריקאים המוגשות לה ע"י סבא"א.

ג'ומהורי-י אסלאמי, אעתמאד-י מלי (איראן), מהר (איראן), אל-שרק אל-אוסט (לונדון) 16.9.08

 

איראן: ההגנה על המפרץ הפרסי תימסר למשמרות המהפכה

יחיא רחים צפוי, יועצו הביטחוני הבכיר של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, אמר כי האחריות להגנה על המפרץ הפרסי תימסר לחיל הים של משמרות המהפכה, ואילו ההגנה על מפרץ עומאן ועל הים הכספי תופקד בידי צבא איראן. הוא ציין כי ביכולתם של כוחות המזוינים של איראן להשתלט על מיצרי הורמוז והזהיר כי כל אוניית מלחמה שתעבור במפרץ הפרסי תימצא בטווח הטילים של איראן. עוד אמר כי 200 אלף החיילים האמריקאים, המוצבים באזור המפרץ, יהיו בסכנה רצינית אם תותקף איראן.

אירנא (איראן), 16.9.08

 

יומון כוויתי: איראן הקימה בתי כלא תת קרקעיים

היומון הכוויתי "אל-סיאסה" דיווח מפי מקורות אהואזים (גורמי אופוזיציה מחבל אהואז) שאיראן הקימה מתחת לפני הקרקע בתי כלא סודיים ומטה עבור ההנהגה המדינית והצבאית, למקרה של התקפה נגדה. לפי הדו"ח, המבנים הוקמו מתחת לכיכר אל-אוסוד אל-ארבעה, הנחשבת לכיכר החשובה ביותר באהואז. 

אל-סיאסה (כווית), 16.9.08

 

מרוקו: סערה בעקבות היתר להינשא לבת תשע

פתוא של שיח' מוחמד אל-מע'ראווי, המתירה לשאת בת תשע לאישה, מעוררת סערה במרוקו וכבר הובילה להגשת תביעה משפטית נגד השיח', עפ"י חוק האוסר על נישואי קטינים במרוקו. השיח', שלא היה מוכר במיוחד עד לפסיקה זו, טען כי התבסס על חדית' מהימן המתיר נישואי קטינים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.9.08         

 

בחירות פנימיות חשאיות למוסדות החמאס

תנועת חמאס קיימה לאחרונה בחירות חשאיות לשלושת מוסדותיה המרכזיים: למועצת השורא - האחראית על גיבוש האסטרטגיה הכללית; ללשכה המדינית- האחראית על ביצוע האסטרטגיה, ולמועצות המנהליות - האחראיות על הניהול בשטח. נמסר כי הבחירות כללו רק את רצועת עזה ולא את הגדמ"ע וחו"ל וכי אסמאעיל הנייה ובכירים בזרוע הצבאית של חמאס, עז אל-דין אל-קסאם, נבחרו כחברים חדשים בלשכה המדינית.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.9.08

 

עורך אל-קדס אל-ערבי תוקף את אבו מאזן

עורך היומון אל-קדס אל-ערבי, עבד אל-בארי עטואן, תקף את מחמוד עבאס במאמרו "שילך עבאס יחד עם בוש ואולמרט" וטען כי מוסדות אש"פ, פת"ח וממשלתו של פיאד - אינם לגיטימיים. הוא האשים את הרש"פ בפיצול העם הפלסטיני, אשר עד להקמתה שמר על אחדותו תחת הכיבוש, וקבע כי המו"מ המדיני, כמו רעיון  "שתי המדינות", נכשל. עטואן קרא לאבו מאזן לפרוש עם תום כהונתו, בדיוק כמו חבריו - בוש, אולמרט ורייס.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 16.9.08

 

ניסיון בינ"ל ופלסטיני להצלת תהליך השלום [הישראלי-פלסטיני]

 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.9.08/ אמג'ד רסמי

 

כווית: פסק הלכה מתיר ניתוח לשינוי מין

איש דת כוויתי פרסם פסק הלכה המתיר למי שלוקה בהפרעה בהגדרת הזהות המינית לבצע ניתוח לשינוי מין.

אל-ראי (כווית), 16.9.08     

 

סוריה: הותר שידור סדרת הטלוויזיה המצונזרת

בעקבות הביקורת הציבורית, חזרה בה הצנזורה הסורית מהאיסור שהטילה בשבוע שעבר על  שידור סדרת הטלוויזיה "רוחות החמסין", העוסקת בקשייו של עציר פוליטי המשתחרר מהכלא הסורי.

אל-וטן (סוריה), 16.9.08