המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 8.9.2008
8/9/2008

מה חדש? סיכום יומי 8.9.2008

 

בתקציר: פיוס בין הסונים לעלוים בטריפולי * הפרה של הפסקת האש בדארפור * בסודאן מהדקים פיקוח על ההוצאה לאור * אבו-מאזן: אין סימנים להסכם עד סוף השנה * שיח' אל-אזהר מאיים בחרם דתי על איראן * תלונות במצרים על סיקור מועדף לגמאל מובארכ * האמירויות: קריאה להכניס לימודי מין לתכניות הלימוד

 

דיווח: ישראל תצא מע'ג'ר תוך שלושה שבועות

מקורות בינ"ל מסרו ליומון הלבנוני אל-מסתקבל כי ישראל תיסוג מהחלק הצפוני של כפר ע'ג'ר תוך שלושה שבועות לכל היותר.

אל-מסתקבל (לבנון), 5.9.08

 

לבנון: פיוס בין הסונים לעלוים בטריפולי

בעקבות ביקורו של יו"ר סיעת אל-מסתקבל, סעד אל-חרירי, בעיר טריפולי, ופגישותיו עם הבכירים בעיר, יתקיים "פיוס" בין כל הכוחות הפוליטיים בעיר, ובמיוחד בין הסונים לעלוים, שמאז חודש מאי האחרון שוררת ביניהם מתיחות רבה. כל נציגי הכוחות הפוליטיים בעיר צפויים לחתום הערב על "מסמך טריפולי" בו יתחייבו לא להשתמש בנשק ובאלימות ולמסור לצבא לבנון את האחריות על אזורי המתיחות.

אל-מסתקבל (לבנון), 7.9.08, אל-מסתקבל , אל-נהאר  (לבנון), 8.9.09

 

דיווח: חזבאללה הוציא להורג בכיר בארגון שהואשם בריגול

היומון הכוויתי "אל-סיאסה" דיווח כי חזבאללה הוציא להורג את הבכיר הצבאי בארגון, ג'מאל צאלח, בשל קיום קשרים עם "גורמים עוינים" בלבנון וריגול למען המפלגה הפרוגרסיבית הסוציאליסטית בראשות וליד ג'ונבלאט. על פי הדיווח, נאסרללה והנציג האיראני במועצת השורא של הארגון, מחמד רצ'א זאהדי, התעקשו להוציא את צאלח להורג. נמסר כי העונש בוצע בחשאי במתקן של הארגון באזור הבקאע והגופה הועברה למשפחה.

אל-סיאסה (כווית), 8.9.08

 

 שגרירות סעודיה באיראן: איננו מעבירים מידע לארה"ב ולישראל

שגרירות סעודיה בטהראן מחתה בפני היומון האיראני "כיהאן" על ידיעות שפרסם לאחרונה בדבר מעורבותה של השגרירות הסעודית באיסוף מידע מודיעיני באיראן והעברתו לארה"ב ולישראל. השגרירות הסעודית הביעה אכזבה נוכח פרסום ידיעות מפוברקות, וטענה כי אחד מעקרונות היסוד בדיפלומטיה הסעודית הוא אי-התערבות בענייני הפנים של מדינות אחרות.

אל-ריאץ' (סעודיה), 6.9.08

 

]דארפור: הופרה הפסקת האש של הרמדאן

ביום 6.9.08 ערך צבא סודאן מתקפה על בסיסי מורדים בצפון ובמערב דארפור. צבא שחרור סודאן דיווח שכוחות הצבא השתמשו בשני מסוקי קרב ובמטוסי אנטונוב ושעשרות מורדים ואזרחים נהרגו במתקפה. פלג 'אחדות' של הצבא לשחרור סודאן דיווח כי אנשיו שבו 12 קצינים ו-18 חיילים והשמידו עשרות רכבים של הצבא ועשרות בהמות משא של מילציית הג'נג'וויד. דובר הפלג, מחג'וב חוסיין, הודיע שמדובר בהפרה של הפסקת האש במהלך חודש הרמדאן, שהצבא והמורדים הסכימו עליה, וכי בעקבות ההתקפה המורדים אינם רואים עצמם מחויבים להפסקת האש. דובר הצבא, עת'מאן מחמד אל-אע'בש, הכחיש קיום מתקפה כלשהי.

אל-חיאת (לונדון), www.sudaneseonline.com , 7.9.08

 

סודאן: הידוק הפיקוח על הוצאה לאור

המועצה הלאומית לספרים בסודאן אסרה, בכרוז שהתפרסם בעיתונות, להוציא לאור ספרים, חוברות, קלטות וסרטים ללא אישור מטעם משרד החינוך ומטעם המרכז הלאומי לתכניות ולמחקרים חינוכיים. הכרוז אוסר גם על ייבוא הפריטים האמורים ללא אישור המועצה. 

אל-סודאני (סודאן), 7.9.08

 

תחנת רדיו לנשים באינטרנט

קבוצה של 25 נשים ו-חמישה גברים הקימה תחנת רדיו בערבית לנשים, הראשונה מסוגה בעולם הערבי. שם התחנה - 'רדיו בנותיי' והיא משדרת דרך אתר האינטרנט www.Banat9bas.net. התחנה שמה לה למטרה לענות על צרכיהן המיוחדים של הנשים ולפעול לשיפור תדמיתן.

www.islamonline.net, 4.9.08

 

קונדוליזה רייס בלוב

אל-מסתקבל (לבנון), 6.9.08/ חסן בלייבל

 

עבאס: אין סימנים להשגת הסכם עד סוף השנה

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, הצהיר כי בינתיים אין סימנים לכך שישראל והפלסטינים יגיעו להסכם עד סוף שנת 2008 שיכלול את כל הסוגיות. הוא הוסיף כי לא יהיה סחר חליפין בין ירושלים לזכות השיבה משום ששתי הסוגיות הן זכויות של הפלסטינים.

אל-קדס (ירושלים), 7.9.08

 

מצרים מחפשת קשר לאובמה

לאחר כישלון ניסיונותיו של שגריר מצרים בארה"ב להביא את ברק אובמה לביקור במצרים במהלך סיורו באזור, מנסים בקהיר להשיג את קרבתו באמצעות מנהלי הקמפיין שלו. בנושא זה פעילה קבוצה של אנשי עסקים מצריים המקורבים לאמריקאים וחברי לשכת המסחר המצרית בארה"ב.

אל-מצריון (מצרים), 6.9.08

 

הדמות האיראנית יושבת על "איי האמירויות" ואומרת: "אנו

 מגנים את גילוי הדעת של מועצת מדינות השת"פ במפרץ

 ורואים בו התערבות בוטה בעניינינו הפנימיים" 

אל-וטן (סעודיה), 6.9.08/ ג'יהאד עוורתאני

 

חבר פרלמנט מצרי: מגזימים בסיקור פעילותו של גמאל מובארכ

ציר מועצת העם העצמאי, ד"ר כמאל זהראן, דרש לפטר את עורכי העיתונים הממסדיים במצרים בשל בזבוז כספי ציבור על סיקור רחב מדי של סיורי גמאל מובארכ ברחבי המדינה ופגישותיו עם פשוטי העם. לטענת אל-זהראן יש בסיקור זה משום תעמולה לטובת גמאל שעלתה לאוצר המדינה כחמישים מיליון לירות מצריות.

אל-מצריון (מצרים), 8.9.08

 

שיח' אל-אזהר מאיים בחרם דתי על איראן

שיח' אל-אזהר, ד"ר מחמד סיד טנטאוי, אמר כי יש להחרים את איראן מבחינה דתית אם לא תשרוף את הסרט "חיסול פרעה" שגרם למשבר ביחסי מצרים-איראן.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 6.9.08

 

יומון איראני: מצרים – גרורה אמריקאית-ציונית

בתגובה לפרסום בכתב עת במצרים הקורא לעצמאות חבל חוזיסתאן בדרום איראן, טען היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי, כי מצרים היא גרורה אמריקאית-ציונית העוינת את איראן וקבע כי היחסים בין שתי המדינות יתחדשו רק לאחר סיום שלטונו של "פרעה" מובארכ .

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן) , 8.9.08; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.9.08

 

הספינה האמריקאית, עליה כתוב "בידוד סוריה",

 טובעת מול הפסגה המרובעת סוריה-צרפת-קטר-תורכיה

תשרין (סוריה), 7.9.08/ חמיד קארוט

 

התנכלות המשטר האיראני למיעוט הנוצרי

בית המשפט באיראן האשים ב"כפירה" שני אזרחים מהעיר שיראז שהמירו דתם לנצרות לפני שלושה חודשים. היומון רוז דיווח כי צעדי המשטר כלפי אזרחים נוצרים באיראן כללו בחודשים האחרונים גם צווי הוצאה להורג. טרם נודע מה עלה בגורלם של נוצרים אחרים שנעצרו לאחרונה.

רוז (איראן), 7.9.08

 

בכיר איראני: מדינות המערב מסייעות למורדים באפגניסטאן

שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, דחה את האשמות המערב לפיהן איראן משתפת פעולה עם המורדים באפגניסטאן, וטען כי מדינות המערב עצמן הן המסייעות לחוגים הקיצוניים במדינה זו. מותכי הזהיר מפני גלישת הקיצוניות למקומות אחרים בעולם.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 6.9.08

 

עוזר שה"ח האמריקאית: "יש לדבוק בצמצום המגעים עם דמשק"

עוזר שרת החוץ האמריקאית לענייני אסיה והמזרח הקרוב, דיוויד היל, אמר כי בשונה מגישת צרפת, ארה"ב סבורה כי יש לדבוק בצמצום המגעים עם ממשלת סוריה עד שיחול שינוי ממשי במדיניותה. לדבריו, עד כה לא חל כל שינוי במעורבות הסורית בלבנון, בהמשך הברחות הנשק לחזבאללה, במעבר לוחמים זרים לעיראק, בתמיכה הסורית בארגוני הטרור ובמצב זכויות האדם בסוריה.

אל-ראי (כווית), 7.9.08

 

איראן: רוסיה לא רוצה איראן גרעינית

אתר משמרות במהפכה של איראן בסירת, קבע כי "רוסיה אינה רוצה איראן גרעינית בגבולה הדרומי."

בסירת (איראן), 3.9.08

 

"[כך] ההיסטוריה תזכור אותו" [את בוש]

תשרין (סוריה), 8.9.08

 

איראן: מוכנים לחדש השיחות עם ארה"ב על עתיד עיראק

שגריר איראן בעיראק, חסן כאט'מי קומי, אמר כי איראן מוכנה לחדש את השיחות עם ארה"ב על עתיד עיראק.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 8.9.08

 

קריאה באמירויות להכניס לימודי מין לתוכנית הלימודים

מנכ"ל משרד הבריאות של איחוד האמירויות קרא לשלטונות להכניס לימודי מין לתוכנית הלימודים של בני הנוער באיחוד. זאת כדי לתת מענה נכון לפתיחות החברתית ולחשיפה התקשורתית, המעמידים, לדבריו, את בני הנוער ואת כל החברה בפני "סכנה נפשית חברתית ובריאותית".

www.alwatanvoice.com, 8.9.08