המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ניקולא סרקוזי: דף חדש ביחסי צרפת-סוריה
7/9/2008

 

ניקולא סרקוזי בראיון לאל-וטן הסורי: דף חדש ביחסי צרפת-סוריה

 

היומון הסורי "אל-וטן" קיים ראיון עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי ערב ביקורו בדמשק.[1] להלן קטעים מן הראיון: 

 

דרך השלום עוברת דרך צרפת וסוריה

שאלה: "מה המסר שאתה מעוניין להעביר לסורים לרגל ביקורך הראשון בסוריה כנשיא צרפת?"

סרקוזי: "המסר הראשון [שאני מעוניין להעביר] לעם הסורי הוא מסר של ידידות. לאורך ההיסטוריה ניהלו מדינותינו יחסים הדוקים ומלאי חיבה, [הגם] שיש להודות כי הם היו לעיתים מורכבים. ואולם, למרות הקשיים שידעו יחסי המדינות, הידידות בין עמינו לא נפסקה כלל וכלל. זהו נכס יקר ערך ועלינו לשמור עליו בכל מחיר...

 

ביקור זה מתקיים בנסיבות מיוחדות, שכן בכוונת מדינותינו לפתוח דף חדש ביחסיהן. דף חדש זה יקר מאוד ללבי, שכן במסגרתו מאמצת סוריה בהדרגה את הבחירות שהעולם מצפה ממנה, ובאופן זה היא תשיב [לעצמה] את מעמדה בין העמים. באמצעות ביקורי בדמשק, אני מבקש להביע בפני השלטונות הסוריים עד כמה חשוב שהם ימשיכו בדרך זו. סוריה היא מדינה חשובה, שביכולתה להעניק תרומה חסרת תחליף ליישוב הבעיות במזה"ת, וחיוני שהיא תמלא תפקיד חיובי באזור.

 

אני צופה עתיד של הליכה בדרך של שיתוף פעולה בין צרפת לסוריה. אנו אמנם מדינות עצמאיות ויש לנו לעיתים אינטרסים פרטיים, אך אני משוכנע - כפי שציינתי בפני בשאר אל-אסד כשהגיע ב-12 ביולי לפריז - כי דרך השלום באזור [המזה"ת] עוברת דרך שתי מדינותינו."

 

צרפת צריכה לשוב למקומה בלוח השחמט הבינלאומי

שאלה: "מקצת הפובליציסטים מדברים על קשרים אסטרטגיים בין פריז לדמשק. האם באפשרותנו היום לדבר על חזרתה הנמרצת צרפת ללוח השחמט המזרח תיכוני?"

סרקוזי: "מאז שנבחרתי לנשיא צרפת לפני חמישה עשר חודשים, רציתי שצרפת תשוב למקומה בלוח השחמט הבינלאומי. אשר למזה"ת, שהוא אזור היקר ללבי, רציתי שמדינתי תישא במלוא האחריות בשרות השלום. לשם כך, עלינו לזכות באמונם של כל הצדדים. ברוח זו, הכנסתי כמה רפורמות גדולות – ואפילו ניתוק [ממדיניותו של נשיא צרפת הקודם, ז'אק שיראק] – במדיניותנו כלפי האזור.

 

כך עשיתי [גם] עם ישראל, שכן אין בעוצמת ידידותה של צרפת עם ישראל שום דבר מיוחד בהשוואה לידידותה עם שכנותיה הערביות [של ישראל] ובהשוואה למחויבותה האיתנה כלפי הקמת מדינה פלסטינית. באותו אופן אני נוהג גם עם סוריה: הדבר המרכזי מבחינתי הוא פתיחת צוהר לדיאלוג נחוש שיביא להשגת התקדמות מוחשית.

חזרתנו למזרח התיכון התאפיינה גם בפסגת איחוד מדינות הים התיכון שנערכה בפריז ב-13 וה-14 ביולי ואשר נחלה הצלחה גדולה. כל ראשי המדינות בצפון ובדרום הים התיכון, למעט אחד, נכחו במושב הפתיחה של הפרויקט התרבותי הגדול הזה, המשקף, לדעתי, את שיבתה של צרפת ובוודאי את שיבתה של אירופה לאזור. בהצהרה המשותפת של צרפת וסוריה מה-12 ביולי, התחייבה צרפת לנקוט בצעדים ההכרחיים לאישור הסכם השותפות בין סוריה והאיחוד האירופי."

 

גיבוש הסכם השותפות בין סוריה והאיחוד האירופי

שאלה: "האם יש התפתחות בתחום זה? האם קבעתם מועד מסוים לאישור [הסכם השותפות עם האיחוד האירופי]?"

סרקוזי: "אנו עובדים יחד עם שותפינו האירופים על הסכם השותפות. אנו בהחלט צריכים לפתח את ההסכם אשר נחתם בראשי תיבות לפני שלוש שנים ולהתאים אותו [לתנאים כיום]. מאז, סוריה היתה עדה לפיתוח גדול. לדעתי, על כולנו לפעול כדי לגרום לכך שהנוסח [החדש של ההסכם] יהיה קרוב יותר למציאות הכלכלית הקיימת כיום בסוריה. גם שלטונות סוריה מעוניינים בכך. קשה לדבר על מועד לאישור [הסכם השותפות] מפני שתהליך [גיבוש] הסכמי שותפות הוא דבר מסובך הדורש את אישורן של כל המדינות החברות [באיחוד האירופי]. איננו חוסכים אף מאמץ כדי לקדם את התיק הזה."

 

שאלה: "הדגשתם בהזדמנויות רבות כי אתם תומכים במו"מ בלתי ישיר בין סוריה וישראל. הסיבוב החמישי של מו"מ יערך בקרוב בתורכיה, בזמן בו ישנם עדיין קשיים רבים בדרך השלום, ובמיוחד האיומים הישראלים החדשים [הנשמעים] כנגד לבנון. מה התפקיד שיכולה צרפת למלא למען דחיפת תהליך השלום קדימה וכינון שלום כולל באזור?"

סרקוזי: "המו"מ הבלתי ישיר בין סוריה וישראל הוא דבר מצוין לשתי המדינות, כמו גם לאזור ולעולם. אתם אומרים לי שיש קשיים - כמובן, יצירת שלום כלל אינה דבר קל. נדרשים מאמצים רבים לשם כך וכן נדרש רצון [מצד שני הצדדים]. לכן אני רוצה לברך על האומץ וההבנה של המנהיגים הסורים והישראלים שהסכימו להיכנס לתהליך הזה. כמו כן, אני רוצה להדגיש את העבודה הנפלאה שתורכיה עשתה בנושא זה.

כפי שכבר אמרתי בעבר לנשיא אסד, צרפת תהיה מוכנה כמובן ללוות את הצדדים בדרך השלום והפיוס אם סוריה תהיה מעוניינת בכך. אנו לוקחים על עצמנו אחריות זו בפומבי היות ואנו מודעים לתקוות שתולים בנו הצדדים ולעולם לא נאכזב אותם."

פתרון המשבר עם איראן - באמצעות דיאלוג

שאלה: "הנשיא אסד הצהיר לאחרונה כי רק בעזרת דיאלוג ניתן יהיה לפתור את הבעיות באזור. מה מצב הדיאלוג עם איראן בשלב זה?"

סרקוזי: "אני גם כן משוכנע שעלינו לפתור את המשבר עם איראן באמצעות דיאלוג, משום שזוהי הדרך היחידה לחמוק מהחלופה הטראגית שאיש לא מייחל לה: פצצה איראנית או הפצצת איראן. זוהי הסיבה שהקהילה הבינלאומית בחרה מאז 2003 ביוזמת מדינות אירופה באסטרטגיה של דיאלוג אינטנסיבי, הכוללת הצעות ברורות מאוד וסנקציות במידה שאיראן תסרב למלא את התחייבויותיה הבינלאומיות. אני מקווה להמשיך באסטרטגיה זו. לאחרונה, הציג סולאנה לאיראנים הצעה חדשה מטעם שש המדינות; זוהי הצעה מרחיקת לכת המבטיחה לאיראנים את כל הערבויות. עד היום איראן לא נתנה תשובה רצינית. אני מאוד מיצר על כך משום שאני סבור שיש סוף סוף הזדמנות אמיתית לפתור את המשבר הזה באופן המוסכם על כולם, [ולכן] אני מקווה שהאיראנים יחזרו בהם מהחלטתם.

אני מקווה שהדיאלוג עם איראן יימשך ושמנהיגיה יבינו את הסכנה [הטמונה] בהימור זה למדינתם. אני קורא להם לחשוב על גזר הדין שיפסקו הדורות הבאים על החלטותיהם כיום. על איראן לבחור [את דרכה]. יש לעשות כל דבר על מנת לשכנע את טהראן להעדיף את שיתוף הפעולה על פני הבידוד והעימות."

   


[1] אל-וטן (סוריה), 3.9.2008