המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 4.9.2008
4/9/2008

מה חדש? סיכום יומי 4.9.2008

 

בתקציר: ניסיון הפיכה במשמר הלאומי הסעודי * בכיר איראני: 300 אלף חיילים מערביים בטווח האש שלנו * דארפור: הפסקת אש בחודש רמדאן * הצעה לנוכחות צבאית רוסית באיראן * איומים מצד חזבאללה על עיתון בלבנון * סרקוזי: אסד מילא את כל ההתחייבויותיו

 

שירין עבאדין, כלת פרס הנובל: כלי תקשורת באיראן מסיתים נגדי

בראיון ליומון האינטרנט האיראני רפורמיסטי רוז, אמרה פעילת זכויות האדם האיראנית, זוכת פרס נובל, שירין עבאדי, כי התקשורת הממסדית באיראן, ובמיוחד היומון כיהאן וסוכנות הידיעות אירנא - שעורכה הראשי מקורב לאחמדי-נז'אד -  מעלילים עליה עלילות ומכשירים את הקרקע להתנקשות בה.

רוז (איראן), 3.9.08

 

דיווח באיראן: גוברת האפשרות לעסקת טילים רוסית-איראנית

כלי תקשורת באיראן ציטטו דיווח בתקשורת הרוסית על דברי מנהל המרכז לניתוחי אסטרטגיה וטכנולוגיה, רוסלאן פוח'וב, שאמר כי התגברות המתיחות בין רוסיה למערב, מכשירה את אספקת טילי ה- s-300 הרוסיים לאיראן. היומון הרפורמיסטי אעתמאד העריך כי ההתבטאות מלמדת על התגברות האפשרות למימוש עסקת הטילים בין איראן לרוסיה.

כיהאן, אעתמאד, איסנא (איראן), 3.9.08

 

בכיר איראני: 300 אלף חיילים מערביים בטווח האש שלנו

סגן ראש המחלקה המדינית ב'משמרות המהפכה' של איראן, רמזאן שעבאני סארואי, אמר כי אם תותקף איראן, היא תפגע ב-300,000 חיילים אמריקאים ואירופאים המצויים בטווח האש שלה, ובאינטרסים אמריקאיים ברחבי העולם. מפקד חיל הים במשמרות המהפכה, מורתזא צפארי, איים בתגובה מוחצת של איראן, אם תותקף והזהיר שאניות המלחמה האמריקאיות במפרץ הפרסי מצויות בטווח האש האיראנית.

פארס, (איראן), 2.9.08; צבח-י צאדק (איראן), 1.9.08 

 

הצעה לנוכחות צבאית רוסית באיראן במסגרת ברית צבאית

אתר האינטרנט האיראני עסר-י איראן דיווח כי ראש המרכז למחקרי איראן המודרנית ברוסיה, רג'ב ספארוב, הציע לקרמלין לכונן ברית אסטרטגית-צבאית בין רוסיה לבין איראן וסוריה, עקב המתיחות בין רוסיה למערב בקווקאז ונוכח האפשרות לצרוף גיאורגיה ואוקראינה לנאט"ו. על פי ההצעה, תחזיק רוסיה בבסיסים צבאיים באזרביג'אן האיראנית (צפון מערב איראן) ובאי קשם (הסמוך למיצרי הורמוז) כדי לעקוב אחר תנועות המערב ונאט"ו באזור. בתמורה תבטיח רוסיה לאיראן תמיכה צבאית במקרה שתותקף ע"י ארה"ב או ישראל ותספק לה טכנולוגיה גרעינית. עסר-י איראן סבור כי אין להיענות להצעה הרוסית כיוון שהיא תעניק לרוסיה מוצא למפרץ הפרסי ומשום שנוכחות צבא זר באיראן תסכן את עצמאותה וריבונותה.

עסר-י איראן (איראן), 3.9.08

 

ישראל וארה"ב מונעות פריסת שטיח השלום ע"י

הפסגה המרובעת הפסגה הסורית-צרפתית

תשרין (סוריה), 4.9.08/ חמיד קארוט 

 

ניסיון הפיכה במשמר הלאומי הסעודי

מקורות ביטחוניים סעודיים דיווחו לאתר האינטרנט אאפאק, על ניסיון הפיכה שנכשל, בו לקחו חלק כ-150 קצינים וחיילים במשמר הלאומי שנתמכו ע"י אחד מבני משפחת המלוכה. הקושרים תכננו לחסל מספר מפקדים במשמר הלאומי הנחשבים לנאמנים למלך.

www.aafaq.org , 29.08.08

 

דארפור: הפסקת אש בחודש רמדאן

הצבא הסודאני וארגוני המורדים בדארפור הגיעו להסכמה על הפסקת אש במהלך חודש רמדאן במענה להצעה של מפקד כוח שמירת השלום בדארפור (יונאמי"ד). מנגד מסרה מפקדת יונאמי"ד שכוחות צבא סודאן נצפו כשהם מתרכזים בקרבת מחנה הפליטים כלמה בדרום דארפור. שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-ע'יט קרא לקיים מפגש בדרג בינלאומי גבוה על-מנת לגבש מפת דרכים לשלום בחבל דארפור.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.9.08

 

שר החוץ הסודאני: מפלגת השלטון אינה כנה ביחס לדארפור

דינג אלור, שר החוץ הסודאני מטעם התנועה העממית לשחרור סודאן, האשים את מפלגת השלטון, הקונגרס הלאומי, ברשלנות ובחוסר כנות בנוגע למציאת פיתרון למשבר דארפור. אלור אמר כי בסופו של דבר לא תהיה לקונגרס הלאומי ברירה אלא לשתף פעולה עם בית המשפט הפלילי הבינלאומי, בו הוגשה תביעה נגד נשיא סודאן, בשיר. לדברי אלור פתרון משבר דארפור הוא המפתח לפיתרון כל הבעיות בסודאן.

אל-חיאת (לונדון), 4.9.08

 

איומים מצד חזבאללה על עיתון לבנוני בשפה הצרפתית

היומון הלבנוני אל-מסתקבל דיווח כי בכירים מוכרים בחזבאללה איימו על מערכת היומון הלבנוני בשפה הצרפתית L'orient Le jour ודרשו ממנה התנצלות רשמית על כך שבכותרת היומון מיום 30.8.08 נכתב כי הקצין הלבנוני שנהרג כתוצאה מהפלת המסוק של צבא לבנון (ב-28.8.08) ע"י חזבאללה, נרצח בדם קר וכי האירוע תוכנן מראש.

אל-מסתקבל (לבנון), 4.9.08

 

חזרתה של המלחמה הקרה

אל-ראי (ירדן), 3.9.08/ ח'לדון ע'ראיבה 

 

דיווח: לארגון הטרור "פתח אל-אנדלוס" רשת באירופה

לפי המקורות של העיתון המקוון אילאף, תא הטרור "פתח אל-אנדלוס", אשר 15 חבריו נעצרו במרוקו לאחרונה, הוא חלק מארגון גדול יותר, המקיים קשרים עם אל-קאעדה ולו סניפים בספרד, בלגיה, איטליה  בנוסף על אלה שבצפון אפריקה. לפי אותם מקורות, התא שנעצר פעל למימוש הקריאה של איימן אל-זוואהרי "להשיב אל-אנדלוס" למוסלמים.

www.elaph.com, 3.9.08        

 

 סרקוזי: אסד מילא את כל ההתחייבויותיו

במסיבת עיתונאים שערכו נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ונשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, בתום פגישתם  אתמול בדמשק, אמר סרקוזי כי אסד ביצע את כל ההתחייבויות שקיבל על עצמו בביקורו בפריז, בראשן כינוס הפסגה ההיסטורית בינו לבין נשיא לבנון, מישל סולימאן. על זכויות האדם בסוריה, אמר סרקוזי כי "לכל מדינה התרבות והמנהגים שלה". הוא הביע סיפוק משחרור שניים מהאסירים שהופיעו ברשימה שהוגשה לאסד בביקורו בפריז, והביע תקווה ליוזמות נוספות. על איראן אמר כי יש לה זכות להשיג אנרגיה גרעינית אזרחית, אך פיתוח נשק גרעיני הוא איום על שלום האזור והעולם. אסד, אמר כי סוריה מעוניינת לבנות אמון בין איראן למדינות הנוגעות בדבר, כדי להוכיח שתכניתה הגרעינית של איראן היא למטרות שלום.

אל-וטן (סוריה), 4.9.08.         

 

הוריקן גוסטאב

אל-ג'רידה (כווית), 3.9.08/ סטאברו ג'אברה