המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
פתוא: מצווה לתקוף אתרי אינטרנט ישראליים ואמריקאיים
1/9/2008

 

פתוא של אל-אזהר:

תקיפת אתרי אינטרנט אמריקאיים וישראליים היא ג'יהאד אלקטרוני

 

אתר האינטרנט www.islamonline.net דיווח כי ועדת הפתוא [הפסיקה ההלכתית] של מוסד אל-אזהר פרסמה פתוא המתירה לפרוץ לאתרי אינטרנט אמריקאים וישראלים המזיקים לאסלאם ולמוסלמים ולפגוע בהם, במסגרת מה שמכונה "ג'יהאד אלקטרוני".[1] 

 

אל-אזהר: ג'יהאד אלקטרוני - אמצעי ההתנגדות לאויב

הפתוא מטעם אל-אזהר ניתנה בתשובה לשאלה בנוגע לפעילותן של קבוצות מוסלמיות באינטרנט התוקפות אתרים ישראלים ואמריקאים וגורמות להן נזק, בתגובה למעשים של ארה"ב וישראל נגד המוסלמים.

 

בפתוא נכתב כי "הג'יהאד נקבע בהלכה המוסלמית כדי שמילת האמת [הכוונה לדת האסלאם] תהיה על העליונה, וכדי לסייע לעשוקים ולהגן על הדת, הכבוד, המולדת, החירות והכבוד האנושי כפי שאמר אללה בעניין זה 'הילחמו למען אללה באלו אשר נלחמים בכם ואל תהיו תוקפניים. אללה אינו אוהב את התוקפנים' [קוראן 2:190]... לפיכך הג'יהאד האלקטרוני המופיע ברשתות [האינטרנט] מותר על פי ההלכה המוסלמית מפני שזהו אחד מאמצעי ההתנגדות לאויב, ובמיוחד [כאשר מדובר] באויב המפיץ באינטרנט דברים המזיקים לאסלאם ולמוסלמים. המלחמות כיום שונות מהמלחמות בעבר, [כיום] האויב משתמש באמצעים שונים כגון מתקפות אידיאולוגיות ומלחמות אלקטרוניות."

 

על פי הפתוא: "המוסלמי חייב לעמוד בפני המתקפות הגסות כנגד האסלאם אשר מעוניינות להציג את האסלאם בצורה שאינה הולמת. [הדבר יעשה] באמצעות המתקפות האלקטרוניות ויש להפנות את כל המשאבים האפשריים לצורך מלחמות כאלו."

 

אנשי דת: חובה לסייע לג'יהאד האלקטרוני

הפתוא של אל-אזהר זכתה לתמיכתם של כמה אנשי דת. הד"ר מחמד עלי אל-זע'ול, דיקן הפקולטה לשריעה באוניברסיטת מואתה בירדן הביע תמיכה בפתוא וטען כי הג'יהאד האלקטרוני נכלל במסגרת הג'יהאד באמצעות העט והמילה. עוד אמר כי "הנביא דחף [את המאמינים] להגן על האסלאם ולתקוף את הכופרים בכל אמצעי והג'יהאד האלקטרוני נכלל במסגרת זו."  

 

הד"ר מחמד פואד אל-בראזי, ראש האגודה האסלאמית בדנמרק וחבר המועצה האירופית לפסיקת הלכה ולמחקרים [בראשה עומד היום השיח' יוסף אל-קרדאוי], הודה לאל-אזהר על פרסום הפתוא והדגיש כי תקיפת אתרים ישראלים ואתרים המזיקים לאסלאם נחשבת לסוג של ג'יהאד. עוד אמר: "אנו זקוקים כעת לסוגי ג'יהאד רבים וטועה מי שחושב שהג'יהאד מצטמצם רק להליכה לקרב, לג'יהאד יש סוגים שונים וביניהם הג'יהאד התקשורתי, הכלכלי, והלשוני... ועל מי שברשותו טכנולוגיה מסוימת, לסייע [למבצעי הג'יהאד האלקטורני]. זאת במסגרת החובה המוטלת על הכלל... ואם הם זקוקים גם לתמיכה כספית, הרי שאלה [שמצבם הכלכלי מאפשר זאת] חייבים לסייע להם בכך." 

 

 


[1]  www.islamonline.net 25.8.2008